1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aloe vera за подобрување на имунитет

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од newring86, 5 ноември 2010.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Од алое вера може сами да си направиме лек, природно и поздраво. Ние дома десетина години го правиме и сме задоволни, исто и гелот од алое го имаме пробано, но колку и да се фали за нешто дека е природно, додека самите не замешаме прсти џабе е :) .
     
  2. aaa123321

    aaa123321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    http://aloeveramk.ga/

    Овде можете да прочитате за производите од Алое Вера.
    Инаку не се препорачува во домашни услови да се прави гелот за пиење бидејќи во листот на алоето има една состоја (не ми текнува) која прави проблеми на желудникот, дијареа (не е нешто мн штетно но не е препорачливо)
     
  3. TheTeacher

    TheTeacher Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Имате дома од растението? Кај може да се најде за да се засади? Сакам да го одгледувам дома. Кај што поминувам секојден за на работа гледам едно големо алое ( најверојатно е тоа) така ми рече и една пријателка. Се мислам да влезам да прашам да ми даде коренче да засадам. :)
     
    На kikkki и Simona809 им се допаѓа ова.
  4. Rumenche

    Rumenche Нов член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Доколку сакате да консумирате Алое вера производи, произведени и дистрибуирани од американската фирма Форевер Ливинг продактс, обратете ми се на 078 448 178.

    Имаме докажани позитивни резултати од разни заболувања.
    Вложете во Вашето здравје, користете ги нашите производи!
     
    На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Дали некој го користел овој Сладок Пелин (Artemisia annua) што го рекламираат за имунитет. Бил анти-канцер, анти-агинг, за имунитет, за женски тегоби а го имало по здрава храна продавнициве.

    Го пробал ли некој?
     
    На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Beba1

    Beba1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    47
    Zdravo Devojki, dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da najdam Imune MC kaj nas vo Skopje , eve i na slika blagodaram odnapred
     

    Прикачени фајлови:

    • viber image.jpg
      viber image.jpg
      Големина на фајлот:
      229,7 KB
      Прегледи:
      42
  7. milakaja

    milakaja Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2


    dali mozes da mi go pisis receptot za aloeto sakam da napravam .pozz
     
  8. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Правете ли пауза во пиењето?јас испив едно шише и сега не знам дали пак да си зремам или треба да се паузира?
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
  10. Kindevil

    Kindevil Нов член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    здраво девојки. Пиењето на алое вера гел од форевер може да се пие колку сакаш и до кога сакаш,значи може после да се продолжи а и не мора.Проблемот е што лиѓето почнуваат да го пијат кога се болни или имаат некои проблеми а тој е наменет и за здрави луѓе кои сакаат да си истанаат здрави. Подобро превенција отколку доктори. Јас сум вчудовидена од тој гел мајка ми исчисти хпв со комбинација на гел и едни таблетки исто од форевер, јас пијам поместен сокчето за енергија и имунитет. Како голем обожавател на кафе,значи прво станување јас кафе пиев сега е заменето со поместен и немам никаков проблем можам комотно цел ден да сум активна. Поради се тоа мајка ми стана дел од тимот на Форевер така да доколку некој сака нешто да нарача може слободно да пише. Поздрав
     
    На melani4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Ако сака некој да користи алое вера,би му го препорачала ова.Кој е заинтересиран нека ми пише. aloe-21~2.jpg
    Гелот на Алое Вера од БИОНАТУРАЛ е единствен препарат со толку висока концентрација на алое во нашата земја (99,5% концентриран гел), збогатен со Ресваратрол - антиоксиданс, добиен како екстракт од грозје (90% е алое а 9% е Ресвератролот; во минималната дневна доза од околу 30мл се внесуваат над 2500мг на ресвератрол што е извонредна концентрација!
    Првенствено гелот од алое вера е додаток на исхраната којсе препорачува за 3 примарни работи: за подобрување на работата односно кај заболувања на дигестивниот систем, за подобрување на имунитетот (пред се при заболувања на дишните органи и алергиски реакции) и за општо подобрување на метаболизмот и енергијата (подршка за детоксикацијата, како на клеточно ниво и на црниот дроб, регулација на мастите и шеќерот).
    Ресвератролот е тајната на здравјето и долговечноста на Французите и покрај нивната исхрана богата со црвено месо и заситени масти. Статистиката покажува дека Французите имаат најниска стапка на срцеви удари во Европа, а денес истражувањата потврдуваат дека редовниот внес на ресвератрол ги штити крвните садови и ги спречува нивните оштетувања кои доведуваат до покачено ниво на масти и притисок.
    Ресвератролот е 20 пати посилен антиоксиданс од витаминот Ц, кој докажано помага да се спречат оштетувањата на крвните садови, срцето и мозокот, и да се регулираат мастите (со тоа директно превенира инфаркт и мозочен удар).
    Ресвератролот помага во уништување и спречување на размножувањето и на клетките на ракот.
    Дополнително, најновите истражувања покажуваат дека ресвератролот е состојка која ги спречува оштетувањата на молекулата на ДНК и придонесува за виталноста и долговечноста на организмот.
    Погоден е за дијабетичари.Може да го користат и деца од над три годишна возраст.
     
  12. melani4

    melani4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Алое вера мене лично ми помогна во решавање на хеликобактер пилори, бактерија која живее во желудникот, во кисела средина, и прави проблеми на здравјето. Прво, кога ми кажаа дека ја имам, испив многу антибиотици и киселините во желудникот исчезнаа, но по кратко време, пак почнав да чувствувам мачнини и купив алое, прво од ESI од аптека, а потоа од форевер ливинг продуктс. Малку е скапо но има голем ефект. Сега го пијам повремено, со паузи.https://www.facebook.com/groups/208076883813672/permalink/317615236193169/
     
  13. melani4

    melani4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
  14. Krissten

    Krissten Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    17
    zdravo mozes da mi kazes za hpv koi se tie apcinja syo majka vi gi piela so aloe fala pozz
     
  15. Dzovani

    Dzovani Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
  16. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    има ли некој да сподели искуство со алое вера од натура терапи ? дали се добри гледам има акции цело време ( 2+1) или пак forever ?
     
  17. TravellerS

    TravellerS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    2.107
    Пол:
    Женски
    Форевр, јас го пијам со години и сум презадоволна, ако сакаш да нарчаш пиши ми.
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Сакам да земам некој напиток од алое вера. Кажуваат дека многу бил корисен за хидратација на организмот и спречува дехидратација. Како што имам константно низок притисок потребно ми е нешто што ќе ми го одржува нивото на хидрарација. Повремено пијам и електролити по препорака на матичен бидејќи покрај рехидратација дејствуваат и против главоболки.

    Е сега прашањето ми е кој производ со алое вера е добар? Имам забележано во стокомак дека има некои лименки ама не знам колку вредат
     
  19. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Зедов Алое вера гел од Форевер, само многу гаден ми е на вкус. Не знам дали е таков или овој е нешто расипан.
     
  20. asd1qwe

    asd1qwe Нов член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Нај евтин и нај ефикасен (overall) додаток во исхраната e витамин D3.