ТЕМА: Билките на Баба Рада

Мислење 16 Ное 2013, 20:41

Izvinete mnogu mnogu nemam kirilica.
Na ovaa tema sakam da ostavate recepti koi ste gi zapisale,i koi ste gi probale??
EMA2

Сино цветче
 
2939
Мислења: 160
Зачленет: 07 Јун 2013, 22:51

Мислење 17 Ное 2013, 10:39

Дали некоја има рецепти на Баба Рада.
zok965

Фем почетничка
 
14
Мислења: 1
Зачленет: 07 Фев 2011, 06:43

Мислење 20 Ное 2013, 16:54

za krvna slika ;20 suvi smokvi meleni ped to da otstojat vo voda da odmeknat topla voda i se melat 100 grama meleni orasi 2 do 3 cedeni protokali maklu ciment ama i ne mora i malku vanila na vrvot na lazickata se pravi od ovaa smesa bombici ima i nesto povrzano so ova za krvna slika
Ivoni4ka

Фем почетничка
 
20
Мислења: 3
Зачленет: 20 Ное 2013, 15:57

Мислење 20 Ное 2013, 17:08

Нејкам да ја критикувам жената но тие билни рецепти што таа ги дава како погодни за некои медицински проблеми, дел од нив воопшто не се проверени ,а ни точни.
Може да приметите, јас имам гледано само 2 епизоди, но пример имаат билка што таа ја промовира како добра за проблеми со дишни патишта, и ќе се јави гледач и ќе праша која билка е погодна за чир на желудник, таа ќе каже оваа е, ќе се јави гледач ќе праша која билка е погодна за артритис, баба Рада ќе каже оваа билка и за артритис е погодна, ќе се јави гледач ќе каже која билка е погодна за надворешни повреди и таа пак ќе укаже на истата билка.

И на крај испага секоја билка е погодна за се.
Постојат билки и други природни/народни лекови што стварно помагаат и верувајте јас сум голем привразаник на алтернативната медицина, но баба Рада ми е малку сомнителна.
Аватар на корисникот
n1k0la

Сино цветче
 
650
Мислења: 203
Зачленет: 25 Фев 2012, 16:38

Мислење 20 Ное 2013, 19:24

Реално, од билки неможе нишо да ви се случи, единствено што треба да припазите да не сте алергични на нив. Еве некои што ги запишав. :)
За бронхит.
Тегавец, широколисна коприва, ореви, мед, шекер и едно литро вода.
1 литар вода
50 гр тегавец
20 гр коприва
5 ореви(оревите откако кје се скршат се ставаат со се лушпа).
Сите заедно се варат 30 минути. Потоа се процедува се става 500 гр мед и 200 гр шекер, повторно се става на оган и се преврива. Ова се пие 3 пати на ден по една супена лажица пред јадење.
За плодност
40 смокви(суви) се ставаат во пола литро ладно цедено масло и стои 40 дена. После 40 дена секое сабајле се јаде по една смоква, ако можете може и да пиете од маслото.
Вртоглавица
1 лажичка босилок, 1 мала лажичка рузмарин се попарува со 250 мл вриена вода и стои 20 до 30 минути. Се пие 2-3 пати дневно.
Циркулација
1 лажичка босилок, 1 лажичка рузмарин и 1 лажичка глог се прелива со 250 мл вода и стои 15 минути.
За сува и оштетена коса
Коприва, 1 жолчка од јајце и 1 мајонез се става на косата и стои 30 минути.
За лице
Коприва, лимон и мед. Се мачка лицето и стои 10 до 15 мин се измива со вода.
Па кажете резултати :P
Аватар на корисникот
merchy

Фем почетничка
 
1510
Мислења: 24
Зачленет: 27 Мај 2010, 08:15

Мислење 21 Ное 2013, 12:12

Ivoni4ka напиша:za krvna slika ;20 suvi smokvi meleni ped to da otstojat vo voda da odmeknat topla voda i se melat 100 grama meleni orasi 2 do 3 cedeni protokali maklu ciment ama i ne mora i malku vanila na vrvot na lazickata se pravi od ovaa smesa bombici ima i nesto povrzano so ova za krvna slika

Каков бе цимент од Цементарница Скопје или може и оној албански.
Има, има повржаност некоја, едноставно да ти ја цементира крвта.

:!: Рецептот нема врска
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34562155
Мислења: 3688
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 21 Ное 2013, 12:57

Луѓе не си играјте ,има огромен број отровни билки,понатаму билки што во заедничка комбинација би направиле проблем и сл. Се` што доаѓа од природата не е здраво и безбедно за јадење.

Кокаинот е од кока што е билка и не е безбеден,марихуаната исто е билка,опиум од афион се добива и тоа е билка.
Аватар на корисникот
Waka-waka

Жолто цветче
 
22712242
Мислења: 1737
Зачленет: 02 Јул 2010, 11:47

Мислење 21 Ное 2013, 13:32

Многу луѓе се палат (така да се изразам) на производи на природна база. Се е тоа во ред, но освен за јадење, јас не би ризикувала многу многу со секакви билки.Конкретно еден пример
Синко мој се попари од врело кафе. Имаше изгореница на лицето, вратот и клучната коска. Добро беше што не зафати голема површина. Отидовме на лекар и ни доадоа убава медицинска маст. Но место не ме држеше и мене и бабите (кои вообичаено и не ги слушам за вакви работи ама пустото белег да не остане)отидовме да земем маст на природна база со билки, правена од прочуена жена во градот, која има милиони такви направено до тогаш. Докторката изречно ни забрани, но ние не ја послушавме. И што се случи- се појави кожна реакција дотолку + кај малиот. Од милиони тревки и билки, кој знае на каков начин измешани, сооднос, и сл. на нешто ќе се најдеше алергично, да не му прима снагата и слично. Сета среќа што дополнително не му ја воспаливме изгореницата. Навреме ја приметив реакцијата и ја фрлив маста.
Затоа не си играјте играчка со секакви тревки. Арно рече феминката погоре за коката, а и милиони слични на неа.
Аватар на корисникот
Espadrila

Сино цветче
 
6361144
Мислења: 210
Зачленет: 01 Апр 2013, 14:08
Локација: somewhere between heaven and...
feel the rain on your skin, no one else can feel it for you ...

Мислење 22 Ное 2013, 10:13

Тоник за лице: (наводно помагал и за акни)

Една китка магдонос се полева со вода и се става да врие 3 минути и се додава 3 лажици домашен јаболков оцет. Се остава 1-2 часа да отстои, а потоа се мачка лицето и се остава природно да се исуши, а потоа се мие со чај од жалфија, камилица или мајчина душица. Може да се повтори неколку пати дневно.

Вака направениот тоник може да се чува во фрижидер и до еден месец.
Баба Рада вика лицето после 15 дена ќе сјаело :D
Па кој има волја нека проба :)
EMA2

Сино цветче
 
2939
Мислења: 160
Зачленет: 07 Јун 2013, 22:51

Мислење 22 Ное 2013, 12:22

Не знам, имам измешани чувства за емисијава. Знам дека е направена само за да има една емисија каде што целно ќе таргетираат луѓе за да им ги пуштаат рекламите за овие Ге132 и за вендоксин. Се промовираат некои третмани и некако се сугерира дека овие рецепти со сигурност ќе ја излечат болеста, не знам колку се стручни гостите што ги има најчесто да даваат дијагноза на симптоми кажани по телефон, тоа треба да се испита на лекар, а вака само ќе им кажат некој чај и ако можеби се работи за некоја сериозна болест да се превиди затоа што не бил посетен лекар.

Билните чаеви немаат таква силна моќ на излекување и затоа во согласност со лекар може да се користат како придружна терапија, за разлика од тоа како се претставуваат во емисијата.
Не верувам дека Баба Рада ги знае вака од памет рецептите, и мислам дека така импромпту ги смислува на самото место и затоа интересно ќе биде ако ги запишувате и по неколку дена да ја прашате за истите, дали ќе каже ист рецепт.

Најважно во подготовката на чаевите е како се става водата, дали се зоврива, дали се попарува, не знам колку жената знае и колку внимава на тоа во кажувањето, оти џабе ако некое растение кое било само да стои во млака вода, ти ако го попариш тоа ќе ги изгуби сите ефекти.

Исто мислам дека нема некоја харизма, на што се резултат овие релативно негативни мислења за емисијата. Но добро е што промовираат некои растенија и чаеви, па макар и само за пиење од задоволство.
Аватар на корисникот
expert

Сино цветче
 
21362
Мислења: 393
Зачленет: 29 Авг 2010, 22:04

Врати се на Алтернативна медицина

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости