ТЕМА: Екстракт од комбуха

Мислење 03 Авг 2010, 22:47

Комбухата знам дека многу помага за здравјето кај човекот,имаме дома комбуха,мајка ми ја припрема и во тегли ја чува,знам дека е како газирана,но има многу непријатен мирис,не сум ја пробала поради миризбата,може смешно,но самата миризба ми создава одбивност,а моите дома ја пијат.Имам заборавено,но мислам дека ја имаше земено од една пријателка и почна да ја прецедува на неколку дена,ја обновува,тоа е всушност печурка која се размножува,а се пие течноста од печурката,ја има во продавници за здрава храна и е доста скапа.
Аватар на корисникот
Gordana10

Црвено цветче
 
784611397
Мислења: 6813
Зачленет: 07 Дек 2009, 18:15
Локација: Скопје
Veni, vidi, vici - дојдов, видов, победив!

Мислење 05 Авг 2010, 01:49

Victorya напиша:А колку пари е ова и од каде може да се набави?

520 ден. во Виталиа
Аватар на корисникот
Iva-Mici

Жолто цветче
 
21465
Мислења: 1162
Зачленет: 01 Авг 2010, 00:55
Локација: во нечии мисли :D
Правилата не можат да донесат слобода,тие имаат моќ само да обвинат

Мислење 09 Авг 2010, 14:32

Victorya напиша:А колку пари е ова и од каде може да се набави?

zemi od nekoj sto ja odgleduva doma. majka mi ima, i ne znam kolku vreme i treba, samata gaba raste i posle se deli na poveke sloevi, i ke zemes eden sloj i ke si ja odgleduvas :)
Аватар на корисникот
macaaaaa

Сино цветче
 
23667
Мислења: 340
Зачленет: 06 Авг 2010, 23:23
Локација: Venezia
Ci sono persone che non vorremmo mai incontrare per la semplice paura di sentire la loro mancanza....

Мислење 01 Сеп 2010, 12:29

Victorya напиша:А колку пари е ова и од каде може да се набави?

Ја има во тинекс, 2 вида, едната е од vitalia а другата се вика kombu life, и е 450ден. На мене повеќе ми се допаѓа втората, ја пијам подолго време и многу сум задоволна :*
Аватар на корисникот
Blanca

Зелено цветче
 
478420
Мислења: 725
Зачленет: 25 Ное 2009, 13:58
Слика

Мислење 01 Сеп 2010, 17:36

macaaaaa напиша:zemi od nekoj sto ja odgleduva doma. majka mi ima, i ne znam kolku vreme i treba, samata gaba raste i posle se deli na poveke sloevi, i ke zemes eden sloj i ke si ja odgleduvas :)

Па јас не познавам никој што одгледува, немам од кој да земам :worried: А ја има ли во продавници да се продава печурката па после дома да ја чувам? :$
Аватар на корисникот
veri

Жолто цветче
 
1402249
Мислења: 3059
Зачленет: 14 Јан 2010, 22:08
Life is not about how many breaths you take, but how many moments in life that take your breath away.

Мислење 01 Сеп 2010, 23:51

Зедов од габава, ја чувам дома кој сака ќе му дадам. Само обврска е... :^)
Аватар на корисникот
Victorya

Жолто цветче
 
428748
Мислења: 1398
Зачленет: 05 Јан 2010, 02:20
Не барај совршенство за да сакаш, бидејќи ќе умриш без љубов. Најди нешто несовршено, љуби го и направи го совршено!

Слика

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 20 Сеп 2010, 16:51

Баш сега видов во Веро имаше, 186 денари. Сум слушнала дека помага при слабеење, дали е точно?
Аватар на корисникот
Lacrimosa

Жолто цветче
 
26451066
Мислења: 1758
Зачленет: 19 Јул 2010, 01:50

Мислење 20 Сеп 2010, 17:53

Lacrimosa напиша:Баш сега видов во Веро имаше, 186 денари. Сум слушнала дека помага при слабеење, дали е точно?

да мајка ми без неа не започнува диета, бидејќи ги содржи сите витамини и минерали потребни во текот на денот и дава енергија. А сестра ми пак отиде до крајност -10 дена беше само на комбуха и овошје
(тоа била диета за прочистување на организмот од отрови), ама пиеше по една тегличка на ден, и магично и исчезна вишокот килажа. Бомбона се обликува. Потоа продолжи со помали дози, и редовна физичка активност. 8) Но јас неможам тоа да го издржам во никој случај, плус ми е скапо :) * јас зборам за екстрактот (густиот црвен) не за течноста. Течната комбуха е многу по слаба и јас ја пијам наместо сок.
Аватар на корисникот
HeidiDiWalt

Жолто цветче
 
1389851
Мислења: 1128
Зачленет: 29 Мај 2010, 01:36
Локација: ..::Somewhere Over The Rainbow::..
Слика

Мислење 23 Сеп 2010, 20:46

А како се приготвува ? :$
Аватар на корисникот
bile991

Сино цветче
 
73
Мислења: 129
Зачленет: 02 Јул 2010, 16:32

Мислење 23 Сеп 2010, 21:26

Allice напиша:Течната комбуха е многу по слаба и јас ја пијам наместо сок.[/b]

Не ти е кисела за да ја пиеш како сок?
Аватар на корисникот
Victorya

Жолто цветче
 
428748
Мислења: 1398
Зачленет: 05 Јан 2010, 02:20
Не барај совршенство за да сакаш, бидејќи ќе умриш без љубов. Најди нешто несовршено, љуби го и направи го совршено!

Слика

Скриен текст: покажи
Слика

Врати се на Алтернативна медицина

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 2 гости