ТЕМА: Лек за цисти на јајниците

Мислење 31 Јан 2010, 22:39

Имам слушнато дека постои некои микс од чаеви кој помага при цисти на јајници... Ако некој знае нека ми пише плс, ми треба за мајка ми :) Благодарам однапред
Аватар на корисникот
Viiiiip

Зелено цветче
 
25247
Мислења: 717
Зачленет: 10 Јан 2010, 20:35

Мислење 19 Фев 2010, 00:13

Воспалението обично се лечи со земање една доза антибиотици. Еден од најпознатите алтернативни лекови (растенија) што се користат при воспаленија на мочните патишта е мечкиното грозје (Arctostaphylos uva ursi). Тоа е зимзелена, многугодишна, разгранета грмушка, висока 20 до 50 cm, која расте на планински места со песоклива и каменлива почва. Исто така како лек против воспалението се користат билните таблети "рентил", составени од неколку билки со диуретично, уроантисептично и спазмолитично дејство (против болки). Тие покажуваат голема ефикасност при воспаленија на мочниот меур, мочните патишта и на бубрезите. Таблетите можат да ги исчитат мочните патишта од бактерии што се отпорни на современата терапија со антибиотици. Moже да се пие и чај од брусница, кој многу помага и при разни воспаленија и инфекции на уринарниот тракт.
Аватар на корисникот
EnnieFabulous

Зелено цветче
 
359186
Мислења: 718
Зачленет: 10 Јан 2010, 23:19
Beauty is how you feel inside, and it reflects in your eyes.
It is not something physical.


If you haven't cried, your eyes can't be beautiful.

Sophia Loren

Мислење 19 Фев 2010, 04:19

EnnieFabulous напиша:Воспалението обично се лечи со земање една доза антибиотици. Еден од најпознатите алтернативни лекови (растенија) што се користат при воспаленија на мочните патишта е мечкиното грозје (Arctostaphylos uva ursi). Тоа е зимзелена, многугодишна, разгранета грмушка, висока 20 до 50 cm, која расте на планински места со песоклива и каменлива почва. Исто така како лек против воспалението се користат билните таблети "рентил", составени од неколку билки со диуретично, уроантисептично и спазмолитично дејство (против болки). Тие покажуваат голема ефикасност при воспаленија на мочниот меур, мочните патишта и на бубрезите. Таблетите можат да ги исчитат мочните патишта од бактерии што се отпорни на современата терапија со антибиотици. Moже да се пие и чај од брусница, кој многу помага и при разни воспаленија и инфекции на уринарниот тракт.

Цистите не се воспаление. EnnieFabulous, сигурно се имаш збунето. Напишаното важи за цистит (воспаление на мочните канали), а не за цисти на јајниците.

Досега за жал не сум сретнала никаде природен лек за цисти.
Аватар на корисникот
angel

Бело цветче
 
400
Мислења: 77
Зачленет: 08 Ное 2009, 02:40

Мислење 09 Мар 2010, 12:07

Не знам колку ке помогне, јас имав раничка и цисти на јајниците.Гинекологот ми препорача контрацептивни таблети бидејки имав и нередовен циклус.Од природните препарати ставав секоја вечер тампон оние што се користат при мензис натопен предходно во кантарионово масло,значи убаво натопено се става вагинално навечер пред легнување.Ова ми се имаше случено одамна но еве сега сум во менопауза и немам ни цисти а раничката одамна ја нема.Нека проба мајкати нема да има никаква штета но само корист, ако не друго барем кантаринот прочистува.Сабајле кога ке го извади тампонот ке види што се има внатре.А инаку цистите ако се водени како ги викаат тие пукаат при мензис и еве јас сум пример навистина ги немам.Пожелно е да може сама да си направи кантарионово масло.Се става само цветот од кантарионот кога е свеж во едно шише од 1,5 л.значи се полни шишето до горе и во него се става литро по можност маслиново ама јас ставив во обичното сончогледово масло се чува 40 дена на потемно место да не биде изложено директно на сонце, се процедува и се користи за се.
Аватар на корисникот
cvet957

Бело цветче
 
297
Мислења: 60
Зачленет: 01 Дек 2009, 13:37

Мислење 10 Мар 2010, 00:12

Viiiiip напиша:Имам слушнато дека постои некои микс од чаеви кој помага при цисти на јајници... Ако некој з нае нека ми пише плс, ми треба за мајка ми :) Благодарам однапред
kakvi cisti se
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 11 Мар 2010, 22:40

не се водени цистите...
Аватар на корисникот
Viiiiip

Зелено цветче
 
25247
Мислења: 717
Зачленет: 10 Јан 2010, 20:35

Мислење 11 Мар 2010, 22:49

cvet957 напиша:Не знам колку ке помогне, јас имав раничка и цисти на јајниците.Гинекологот ми препорача контрацептивни таблети бидејки имав и нередовен циклус.Од природните препарати ставав секоја вечер тампон оние што се користат при мензис натопен предходно во кантарионово масло,значи убаво натопено се става вагинално навечер пред легнување.Ова ми се имаше случено одамна но еве сега сум во менопауза и немам ни цисти а раничката одамна ја нема.Нека проба мајкати нема да има никаква штета но само корист, ако не друго барем кантаринот прочистува.Сабајле кога ке го извади тампонот ке види што се има внатре.А инаку цистите ако се водени како ги викаат тие пукаат при мензис и еве јас сум пример навистина ги немам.Пожелно е да може сама да си направи кантарионово масло.Се става само цветот од кантарионот кога е свеж во едно шише од 1,5 л.значи се полни шишето до горе и во него се става литро по можност маслиново ама јас ставив во обичното сончогледово масло се чува 40 дена на потемно место да не биде изложено директно на сонце, се процедува и се користи за се.

Многу одамна јас имав операција на ногата и на лузната ставав такво масло со кантарион , домашно направено и многу ми помогна , лузната скоро и да не ми се познава, исто и на лицето ставав имав едно конче и не ми остана лузна.Се става и на рани од мозолчиња. Многу помага тоа масло само јас знам дека се чува 40 дена на сонце, значи на некој прозор кој што е на сонце, да не го фаќа сенка. Така го правеше баба ми.
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15471855
Мислења: 2587
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 15 Мар 2010, 18:21

viiiip..........kantariovo maslo za cisti ne mislam deka moze da pomogni ali neka proba ne gubi nisto .........jas imam cisti endometrioza i sum ednas operirana i se povtorija odma ......... a za caevi za cisti......ajducka treva, neven i kopriva tri pati na den po 200ml.mesavina od edna supena lazica se poparuva so 200ml.......no vo apoteka mi rekoja deka ne e dobro da se mesaat razlicni caevi nego sekoj nastrana da se izmesa za da ne se gubi sostavot.........pa jas sega go pravam sekoj posebno i otkako ce ostini go mesam zaedno.
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 15 Мар 2010, 18:24

ce probam i jas so kantariovo maslo povtorno,ama sega rabotam na slucajot za da zabremenam i neznam dali smeam... pravev 8 dena denski redev i na sekoj tri sati go menuvav tanponot no seuste se tuka cistite no ne e isto kaj sekogo zatoa neka proba.......
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 18 Мар 2010, 02:06

jas licno sum nemala problem so cisti no moja prijatelka ima policisticni jajnici i nikoj ne i rece deka ke moze da ostane bremena, deka ke ima spontani od sto imase golemi cisti .3 meseci piese caj namesto voda :

5 lazici cvet od livadska detelina
10 lazici magdonos
3 litri voda

ova sekoj den svezo prigotveno

i vaginaleti od kantarion gi ima vo aptekite
dadada

Фем почетничка
 
40
Мислења: 17
Зачленет: 09 Јан 2010, 11:19

Врати се на Алтернативна медицина

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 8 гости