ТЕМА: Документи за вработување

Мислење 27 Авг 2010, 10:34

Zdravo, jas sum stotuku diplomirana i sega normalno nevozmoznata misija-da se najde rabota. Si vrtam oglasi i osven Cv motivaciono pismo i sl, kako potreben dokument koga se aplicira se bara i PRIJAVA za vrabotuvanje. Na sto potocno se misli ?Sto e prijava za vrabotuvanje? Dali treba da ja napisam vo Word ili ima gotovi obrasci vo knizarnicive? Ako nekoj znae neka pise..... Pozdrav
Аватар на корисникот
clueless

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 27 Авг 2010, 10:18

Мислење 27 Авг 2010, 10:50

Посебен образец за пријавување не постои. А кои документи се потребни при аплицирање зависи од самиот работодавец и од тоа што го навел во огласот како потребна документација. Одредени бараат копија од диплома, од разни сертификати (ако имаш), копија од возачка дозвола, препораки од претходни работодавци (ова за оние со претходно работно искуство). Значи, тоа што ќе го поднесеш како дополнителна документација зависи од самиот работодавец и од она што тој го бара во огласот за конкретната работна позиција за која конкурираш.
Покрај CV - то, мотивационото писмо убаво е да си ја скенираш дипломата и тоа да го праќаш како основна документација, а доколку е наведено нешто плус, тоа дополнително.
Еве ти во продолжение два линка од статии на фемина за тоа како треба да изгледа едно CV и мотивационо писмо.
Поздрав и со среќа во барањето на работа! :)

http://www.femina.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/cv-%D1%82%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80-%D0%BF%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80 -----CV

http://www.femina.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE -------Мотивационо писмо
Аватар на корисникот
Nina24

Зелено цветче
 
301188
Мислења: 667
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:32
Локација: Скопје

Мислење 10 Фев 2011, 21:00

Девојки помагајте. Дали некоја може да ми даде линк (макар што не верувам) или барем да ми опише како изгледа образец на лекарско ?? На работа ќе ни даваат решенија (конечно) и бидејќи е потребно лекарско за вработување се испојавив по амбуланти каде ги издаваат истите. На сите места ми кажаа дека образец си купува секој посебно. Прееска купив од Просветно Дело образец значи пишува Лекарско уверение и понатака се впишуваат личните податоци, бла, бла, бла, па анамнеза и.т.н. Го имам вистинскиот образец или.... :??? :?:
UbavkaBube

Сино цветче
 
74407
Мислења: 285
Зачленет: 13 Јан 2010, 02:18

Мислење 10 Фев 2012, 13:03

Сакам да се пријавам на еден оглас за работа, но во огласот е напоменато дека треба да се достави пријава за работа на дадената адреса по пошта. Дали некој знае каква е таа пријава, што треба да содржи?
Аватар на корисникот
Tajnaotrovna

Сино цветче
 
5688
Мислења: 149
Зачленет: 30 Јул 2011, 16:20
Локација: In den Wolken nahe der Sterne

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 3 гости