1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. sonce85

    sonce85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Тешко, многу тешко... нели можи дечкото нешто да помогне?
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Колку што разбрав, објавени се огласите на агенција за вработување во соработка со УНДП за помош за самовработување. Погоре во темава поопширно пишав за нив. Не знам кога и во кои весници, ама деновиве треба да е. Тоа е добра можност за секој што сака да почне сопствен бизнис.
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Ако се соберете 3-4 колешки или другарки, може да си изнајмите камп во некој од автокамповите, ќе ви одојде околу
    3 000 ден месечно ,зависи каде и колку девојки сте. Дечко ти штом е од таму нека се распраша да ти најде поефтино, јас мислам дека тоа ти е најефтина варијанта.
     
  4. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Може да пишеш нешто повеќе за ова :D
     
  5. FuriousBaby

    FuriousBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2

    Две другарки сме само :| А каде се тие автокампови? Иначе немам правено муабет со дечко ми за тоа, сакав прво да се распрашам дали постои таква варијанта зашто ми имаат кажувано дека минатово лето многу имаат така работено по дискотеки со платено сместување :?
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Не знам повеќе, побарате по весници од овие денови, или јавете се во АВРМ, или во УНДП.
    Во принцип знам дека секоја година има огласи да се пријават невработени, но мислам дека треба да имаш бизнис идеја. Се врши селекција од пријавените, има некои обуки за бизнис план и слично, таму ти помагаат да ја доработиш идејата, ако нешто не ти е замислено како што треба да изправиш, и ти купуваат потребен матеериајл во износ од 2500 евра ако не се лажам. Значи не ти даваат пари на рака, ама сепак кажуваш што ти треба и ти купуваат, регистрираш фирма, и така. Не дека се не знам коку пари, ама за некои професии се доволни за почеток, на пример за канцелариска опрема ако сакаш канцеларија да отвориш, или така нешто.
     
  7. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Ова лето се обидував ,но ништо сепак сум студент,неме сакаат 8)
     
  8. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Јас се обидувам да најдам работа веќе цела година и за жал сеуште неуспешно :( Бев на многу интервјуа,тестирањата ги проаѓам супер и на крај пак ништо.Повремено ме фаќа многу нервоза околу ова прашање зашто више стварно немам идеја како и каде да најдам работа?Постојано аплицирам на огласи,пуштам ЦВ-ја ама мислам дека најбитната работа изгледа се врските.Џабе се сите квалификации и способности ако нема кој да те гурне. И ставрно више станувам фрустрирана зашто тешко е да се најде работа по струка без да имаш врски,а од друга страна кога ќе аплицирам за бутик на пример ми викаат што бараш ти со факултет тука ??? |( |(
     
  9. girlwithtatoo

    girlwithtatoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Како да најдам работа? помагајте

    Јас имам голем проблем.
    Јас сум ниска и не изгледам за девојка од 21година
    И секаде кај што аплицирам за работа и кога одам на интервју знам заради што не ме повикуваат на работа!
    :(
    Не е фер!
     
  10. Ivona7

    Ivona7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Ve molam dokolku nekoj moze da mi dade nekoi informacii kako da najdam rabota vo london neka mi pisi ili dokolku ima poznanici ili rodnini ili nekoj sto bi mozel da mi dade informacii za zivotot dokolku ne e problem neka mi isprati e-mail adresa po poraka...
    Vi Blagodaram!

    [mod-kirilica:3q6uspqv][/mod-kirilica:3q6uspqv]
     
  11. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Како да најдам работа, а сум само со средно, без ниту еден ден работно искуство. Мислам дека никогаш нема да почнам да работам :sweat: :sweat:
     
  12. dora29

    dora29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Дали некој ги знае сите агенции за вработување? Фала :!:
     
  13. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Па пробај на Гугл Проспект од Прилеп, Партенр од Скопје, исто и Next Level, мислам има и едн што се вика Хера...
     
  14. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.864
  16. GEJSA

    GEJSA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    NAJDIRABOTA.COM.MK
     
  17. maculka

    maculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ve molam za edna informacija znae li nekoj dali vo raboticki univerzitet ima kurs za medicinski sestri i kolku cini?
     
  18. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Како може да се стане медицинска сестра со курс? Па за тоа се учи средно школо од 4 години.

    Да не мислиш на болничарка...оние што се грижат за хигиената на пациентите...
     
  19. malo19

    malo19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ДЕВОЈКИ ВЕ МОЛАМ АКО ЗНАЕТЕ НЕКОЈА АГЕНЦИЈА ЗА ПРОМОЦИИ ПИШЕТЕ МИ ГО ИМЕТО НА АГЕНЦИЈАТА ИЛИ ОСТАВЕТЕ ЛИНК, ИТНО МИ ТРЕБА ДА ПОЧНАМ ДА РАБОТАМ, СТУДЕНТ СУМ А ОД ДОМА НЕМАМ КОЈ ЗНАЕ КАКОВ ЏЕПАРЛАК :( :(
     
  20. maybe

    maybe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site. I jas go imam istiot problem so vrabotuvanjeto. Imam zavrseno za prof. po angliski i makedonski veke 1 god. i nemam rabota. Kazete nesto ako slusnete.
    Ariel fala za informacijata za prevodi, no koga otvaram na kongresen servisen centar mi ja blokira stranata kako so virus da e odnosno nepostoecka.
    ako ne ti e tesko prati gi celosnite linkovi
    fala pozz

    [mod-kirilica:1onpdwyg][/mod-kirilica:1onpdwyg]