ТЕМА: Мотивациско писмо

Мислење 08 Мај 2010, 17:18

Може ли некој практичен совет во врска со пишувањето на мотивациско писмо? Не мислите дека е малку без врска сама да си се фалам што знам :^)
Аватар на корисникот
newring86

Сино цветче
 
1513
Мислења: 376
Зачленет: 22 Ное 2009, 14:49
Во животот немора да трчаш - доволно е да тргнеш на време !

Мислење 08 Мај 2010, 17:20

Еве еден сајт кој може да ти помогне :)

http://znanje.infostud.com/saveti/Kako_ ... o_pismo/39
Аватар на корисникот
Rossana

Сино цветче
 
310
Мислења: 163
Зачленет: 05 Мај 2010, 21:48
Слика

Мислење 08 Мај 2010, 18:02

Мотивациското писмо е за да покажеш дека си заинтересирана за работното место.
Нивната улога е да се остави особен впечаток, и да се поттикне интерес кај читателот за да се добие покана за интервју.
Примарно и најважно, пропратното писмо има за цел да ја претстави вашата апликација и кратка биографија.

Краток преглед на пропратното писмо кој се препорачува:

* Во првиот параграф, претставете се. Наведете кое е вашето моментално работно место или место каде што се образувате, и искажете интерес за компанија, наведете конкретно за кој оддел сте особено заинтересирани..
* Втор и трет параграф: покажете го вашето знаење за индустријата и компанијата; упатете се на најновите вести и на моменталните предизвици. Образложете ја вашата мотивираност да се пријавите за работа во компанијата, конкретно наведете ги аспектите за кои имате интерес. Поврзете го вашето претходно искуство и достигнувања со вашиот интерес за таа работа и наведете ги вашите аспирации за во иднина.
Ако е применливо Ако станува збор за промена на работното место или професионалната определба, објаснете зошто сакате да ја промените кариерата.
* Последен параграф: Повторете дека сте заинтересирани за компанијата/работното место. Тука можете да побарате интервју; да го предложите времето и да му укажете на работодавачот дека ќе се јавите за да се сложите за погодно време за двете страни. Заблагодарете се што ќе ја разгледаат вашата апликација.

Еве ти урнек т.е што треба да содржи и не претерувај со фалење. Ако ти треба пиши за што компанија, ќе ти помогнеме да напишеш убаво писмо.
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24162264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 08 Мај 2010, 18:37

Ви благодарам на двете :)
Имам уште едно прашање- немам работно искуство. Тазе дипломирана, што да напишам во SV-то?:^)
Работава за која аплицирам ми е долгогодишна желба. Баш сакам да добијам шанса за интервју и цел ден се малтретирам да го изберам правилниот ред на зборови за впечатливо CV и мотивациско писмо :geek:
Аватар на корисникот
newring86

Сино цветче
 
1513
Мислења: 376
Зачленет: 22 Ное 2009, 14:49
Во животот немора да трчаш - доволно е да тргнеш на време !

Мислење 08 Мај 2010, 19:20

И јас сум тазе дипломирана, ама имам нешто ко работа за викенди. Значи во CV-то ќе ставиш се што имаш завршено, какво образование. И ако имаш обуки стави ги. Има распоред како се прави CV, не знам како да ти помогнам, кај да ти оставам меил, да ти пратам да видиш какво е и како изгледа. Или ако успеам ќе ти оставам тука пример.
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24162264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 18 Окт 2010, 10:00

Најчести грешки во мотивационото писмо
Секој сака да знае како се пишува најдобро мотивационо писмо, меѓутоа вистината е дека нешто што одговара за една личност не мора да значи дека ќе одговара и за друга. Едно мотивационо писмо не одговара за две лица. Па, ако сакате да искористите туѓо мотивационо писмо или да искористите што некој професионалец напишал за некој друг кандидат, си правите себеси повеќе лошо отколку добро.
Застанете за момент и прегледајте ги најчестите грешки во мотивационото писмо

Се користите со нешто што некој напишал за вас.
Грев број еден кај мотивационото писмо не е само плагијатот, туку и лошата пракса. Тоа секако нема да ве однесе далеку, бидејќи две лица кои бараат работа не се исти. Вашето искуство и компетентност се сосема различни од другото лице кое бара работа, па според тоа ако сакате да ја добиете работата, подобро и вашето мотивационо писмо да биде различно. Напишете нешто уникатно кое се однесува за ВАС, а не за некој друг.

Општите мотивациони писма се најдобри.
Повторно невистина. Прилагодете го Вашето мотивационо писмо на позицијата за која аплицирате. Ова вклучува вметнување на името на менаџерот, неговите контакт-детали и неговата позиција. Исто така, треба да биде вклучена и позицијата за која аплицирате, каде сте слушнале за таа позиција и содржината на вашето мотивационо писмо да ја направите ОСОБЕНО релевантна за позицијата за која аплицирате.

Копирање на Вашата биографија во Вашето мотивационо писмо.
Ова е најчестата грешка која се прави. Напишете нешто интересно во мотивационото писмо, нешто што ќе не привлече да го прочитаме вашето резиме, но не го повторувајте истото кое можеме да го прочитаме во вашето CV. Би сакале да посакаме да го прочитаме вашето CV, направете Вашето мотивационо писмо да не привлече да го прочитаме Вашето CV.

Користење на ДОСАДНИ и ЧЕСТИ изрази.
Изразите како "Како одговор на Вашиот оглас за ХХ позиција...". Тоа не е ниту оригинално, ниту креативно. Сакам вработен кој е оригинален, креативен и динамичен. Оставете ме без здив со првата реченица од вашето мотивационо писмо. Запаметете, барањето работа се базира на исклучоците, не на вообичаените работи. Менаџерите за вработување бараат причина да го фрлат Вашето CV, а вие треба да се борите да бидете на врвот. Наместо тоа пробајте нешто похрабро како:
"Вашиот оглас за менаџер за продажба, идеално одговара на моите квалификации, човек да помисли дека огласот е за мене напишан, јас го имам токму тоа искуството и знаење кое вам ви е потребно."
Спојувањето не е важно.
Вашето мотивационо писмо треба да одговара со Вашето CV: фонтот, големината на буквите, форматот, дизајнот и сл. Содржината на мотивационото писмо треба да биде различна од содржината на Вашето CV, додека, дефинитивно, требаат да имаат ист дизајн. Ова ја покажува организираноста, грижата за секој детаљ. Дополнителниот напор значи многу повеќе отколку што можете да претпоставите.
Аватар на корисникот
Nina24

Зелено цветче
 
301188
Мислења: 667
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:32
Локација: Скопје

Мислење 15 Фев 2011, 17:55

bi sakala da mi pomognete vo pisuvanje na motivaciono pismo za rabota kako medecinska sestra vo germanija.vi blagodaram na pomosta
milce

Бело цветче
 
160
Мислења: 58
Зачленет: 12 Јан 2010, 00:57

Мислење 15 Фев 2011, 18:04

milce напиша:bi sakala da mi pomognete vo pisuvanje na motivaciono pismo za rabota kako medecinska sestra vo germanija.vi blagodaram na pomosta

Ќе ти пратам ЛП , не знам дали знаеш има посебен германски образец за мотивационо писмо, ај се ќе ти пишам во ЛП.
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15471855
Мислења: 2587
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 15 Фев 2011, 18:12

newrings86
во мотивационото писмо не се фалиш себе си, туку објаснуваш во што се разликуваш ти за разлика од другите кандидати за одредена работна позиција т.е. зошто работодавецот би те одбрал тебе, а не некој друг :$

и мотивационото писмо е поважно за разлика од цв-то :!: затоа внимавај кои зборови и фрази ги употребуваш :!:
Аватар на корисникот
srcekrsacka

Жолто цветче
 
14686036
Мислења: 2809
Зачленет: 26 Ное 2010, 17:13

Мислење 25 Фев 2011, 14:39

Сосема непотрбна, и излишна работа мотивационо писмо.
нашиве фирми овде започнаа да изиграваат, како да се некој огромни меѓународни конгломерати, па си ја следат и најновата светска мода ЦВ и Мотивационо писмо ( иако се со два тројца вработени и канцеларии од 4 квадрата ) еве по мене како би требало да изгледа едно искрено ЦВ или Мотивационо писмо

Предмет: Искрено CV -Мотивационо писмо
До: XXXX ДОО

Потполно неподготвен за работа под притисок и прекувремена работа освен ако не сум дебело платен.

Искрено, ме заболе за целите на вашата компанија ако со платата не можам да ги покријам сите тековни трошоци, плус и да ми остане за гардероба, книги, патување, излегување и спорт.

Функционирам според принципот “Колку пари – толку музика.“

Исто така, не ме интересира што сте во пробеми и очекувам сите обврски кои ви се предвидени со закон да ги извршите на време, како и тоа да ги почитувате сите празници и годишниот одмор.

Факт е дека ќе ве напуштам штом ми се пружи подобра шанса.

Комуникативен сум со пристојни и љубезни личности, за заебанти имам краток фитил.

Пцујам на неколку светски јазици.

Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е.

Се усовршувам постојано и без вас, затоа што сум љубопитна личност и мислам дека животот има смисла и без скапување на работа.

Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тим билдинг глупости. Ако веќе се притресувате на такви западњачки фори, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари – не ве прави образована личност.

Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

Со почит,
XXXX XXXXX

Секоја чест, човекот кој го напишал писмово се на место си рекол :)
Аватар на корисникот
PParaskeva

Сино цветче
 
21342
Мислења: 190
Зачленет: 09 Фев 2011, 17:12

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: izgubena1, Kejti89, liana1, srmenka, zvecarka и 14 гости