ТЕМА: Мотивациско писмо

Мислење 02 Мар 2011, 18:50

Ајде Ирена помагај да го напишеме ова мотивационо писмо, го симнавме тоа што ни го прати, податоците знаеме да ги потполниме, ама после тоа?????? Па ако имаш во превод прати ни го да можеме да го потполниме. Благодарам.
Последна редакција: RainBow на 02 Мар 2011, 22:49; редактирано еднаш.
Причина: Mислењето не беше напишано на кирилица. Прочитајте ги правилата на форумот.
milce

Бело цветче
 
160
Мислења: 58
Зачленет: 12 Јан 2010, 00:57

Мислење 07 Мар 2011, 13:58

Ве молам да ми помогнете да напишам успешно мотивационо писмо, затоа што многу сакам да ја добијам работата за која ќе аплицирам, а не сум многу креативна во пишувањето. Благодарам однапред.
administrator89

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 07 Мар 2011, 13:50

Мислење 07 Мар 2011, 21:31

на првата страна имаш убаво објаснето како се прави. Сконцентрирај се и почни, за едно мотивациско писмо треба да се познаваш себе си за да се опишеш во вистинско светло.
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24172264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 07 Мар 2011, 21:49

напиши на гоогл и ке ти излезат мн примери на мак и на англиски, имаш речиси за секоја работа ;)
Аватар на корисникот
ljubicicaa

Жолто цветче
 
52897
Мислења: 1539
Зачленет: 14 Дек 2010, 23:16
Слика

Мислење 08 Мар 2011, 07:44

irenna напиша:
milce напиша:bi sakala da mi pomognete vo pisuvanje na motivaciono pismo za rabota kako medecinska sestra vo germanija.vi blagodaram na pomosta

Ќе ти пратам ЛП , не знам дали знаеш има посебен германски образец за мотивационо писмо, ај се ќе ти пишам во ЛП.

Здраво Ирена и Милче,

Дали може да ми пратите германски образец за работа во Германија. Досега барав преку агенција , сега контактирам со едно казино , ама потребно е да пратам документи .
Фала ви однапред.

Поздрав
Аватар на корисникот
freund

Фем почетничка
 
114
Мислења: 36
Зачленет: 17 Ное 2010, 02:34

Мислење 12 Апр 2011, 14:37

Ајде некој што пишувал нека ни прати како изгледа од почеток,....првпат треба да пишувам а цв имам...Значи почнувам со претставување на себе,име презиме нели од каде си,образование...раб искуство имам само едно,дали да напишам дека имам курсеви по англиски италијански,компјутер такви ствари?
Аххх гледам дека ќе се изнамачам незнам ни како да почнаммммм :sweat:
Аватар на корисникот
maca99

Жолто цветче
 
16242812
Мислења: 1820
Зачленет: 19 Сеп 2010, 21:54

Аватар на корисникот
2468

Жолто цветче
 
26662347
Мислења: 4498
Зачленет: 23 Дек 2009, 22:22
Локација: Big apple...
Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself! Слика

Мислење 12 Апр 2011, 15:06

Еве малку помош од моја страна од прилика како би требало да изгледа мотивационото писмо:


Почитувани,

Се пријавувам во врска со вашиот оглас објавен на ден.... во Службен Весник на РМ за работното место правник.
Завршив на правниот факултет во Скопје Јустинијан I при универзитетот Св.Кирил и Методиј, насока правни науки, а потоа и постдипломски студии-правосудна насока. Имам работно искуство од една година како правник а притоа и двегодишно стажирање кај адвокат. Ова работно искуство ми помогна моето знаење да го применам во најдобро светло.Одлично го познавам англискиот јазик и го владеам работењето на компјутер како word,excel,internet.
Многу верувам во себе, во моето знаење и способност. Лесно се прилагодувам со околината и поседувам голема одговорност во врска со исполнување на работните обврски и задачи.
Воодушевена сум од вашата работа и тоа на каков начин ја извршувате истата.Навистина сакам целокупното мое знаење и потенцијал да ги применам во вашата фирма бидејќи многу верувам во себе и сигурна сум дека нема да ве разочарам.
Однапред ви благодарам на можноста да бидам повикана на интервју, на кое самите вие ќе можете да ја утврдите мојата способност, флексибилност и знаење.
(во прилог можете и да оставите е-маил адреса и телефон на која ќе можат да ве контактираат)

Со почит,
ХХХХХХХ

Се надевам дека малку ви помогнав...поздравче :*
Аватар на корисникот
BurstBerry

Сино цветче
 
137482
Мислења: 497
Зачленет: 03 Јул 2010, 21:52
Локација: Mexico
Слика

Љубовта е одговорот – но додека го чекаш одговорот, сексот поставува некои доста добри прашања.
Користи ја својата насмевка за да го промениш светот, не дозволувај светот да ја промени твојата насмевка.

Мислење 30 Авг 2011, 15:49

Фала ти многу BurstBerry, писмово навистина ми се допадна. А дали треба форматот да биде во word, pdf, или можеби нешто друго? :*
Аватар на корисникот
mona-li

Бело цветче
 
83
Мислења: 93
Зачленет: 12 Јан 2011, 15:43

Мислење 30 Авг 2011, 15:55

Kaкo изгледа пропратно писмо

До Фирма

адреса

Место, Датум

Почитувани дами и господа,

Се јавувам на конкурсот кој го распишавте за работно место име на позицијата, за кој дознав од дневниот весник име на дневен весник на ден датум.

Моето име е име и презиме, по струка. Образованието го завршив во место, град,држава пред број години. Тоа беше почетен импулс да се ориентирам кон име на бранша. Со текот на годините се усовршував, посетував различни специјализации и обуки.
Подетално за ова во приложената биографија.

Имам учествувано во голем број на проекти и најголемото достигнување ми е поставување на интерент портал за нашите производи наменети за извоз на англиски и италијански јазик. Времето во кое го постигнавме ова беше доста кратко, но резултатите се покажаа како одлични во однос на зголемување на продажбата на
фирмата за преку 23 проценти.

Имам одлични познавања на англискиот и италијанскиот јазик кој се должи пред се на постојаниот контакт со деловните партнери од овие земји, како и моите напори за време на летниот период да има јазичен престој во овие држави. Од Ms Office ги користам Windows, Word, Excel, Интернет.

По природа сум ведра и комуникативна личност. Имам позитивен став кон работата и лесно се прилагодувам на тимска работа.

Сметам дека моите квалификации одговараат за работното место за кое конкурирам.

Верувам дека Вие им нудите можност на младите луѓе да ги покажат своите способности и потенцијали и затоа се надевам дека ќе бидам повикана на интервју .

Во прилог на овој допис е мојата биографија со опис на активностите и искуството од мојот досегашен професионален развој. Се надевам дека ќе биде позитивно разгледано и затоа однапред Ви се заблагодарувам.

Со почит,

Име и презиме

Своерачен потпис

Прилози:

· Биографија

· Препораки

Текстот е добиен од http://www.csglobal.com.mk
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411578
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: female.3, ivence69 и 4 гости