1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Јас мислам дека не интервјуираат на англиски. Еден мој комшија работи таму, поима немам што точно работи али нешто по струка му е, а има завршено Економски факултет. Ако добро памтам зема фиксна плата од 21 000 и понекогаш плус 2-3-4 000 од некои ситни проекти или што ја знам. На почетокот беше ептен задоволен, а сега во последно време се жали демек сака покачување затоа што имал повеќе работа, а платата му била иста :?:
    Јас не сум работела никогаш до сега, али според тоа колку моите дома земаат за мене 21 000 е супер солидна плата.
     
    На Meckicja и Abeja им се допаѓа ова.
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Целото интервју е на англиски и се оди во 3 круга на интервјуирање (како да бираат незнам што). Ако сака да те глави и елиминира те прашуваат стручни работи. До сега не слушнав некој да се пофали од таму али пак за 20 000ден молчиш и работиш. Зависи и од место али се работи во 3 смени. Неверојатна дисциплина и недај боже да се разболиш нешто....сепак вреди да се проба па можеби се погоди позиција
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KatePlavata

    KatePlavata Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  4. Vodolija88

    Vodolija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Кај за 9000 денари плата, па бараат и мотивационо писмо да им пишуваш, ццц божем аплицираш за кој знае каква позиција.
     
  5. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски

    за пробен период од 3 месеци, плата од 9000 е премија, обично тој пробен период се плаќа околку 4 - 5000ден
     
    На slada и veronikaveronika им се допаѓа ова.
  6. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    А да го препратиш маилот до УЈП, АВРМ?
    Срам да им е.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. edjipsan

    edjipsan Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    TOA E DOBAR GEST OD NEKOJ STO STVARNO IMA SENZ ZA REALIZACIJA NA NESTO STO GO MISLI I OSTVARUVA ................
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не таму, туку до Трудова инспекција затоа што се прекршува Закон во врска со работни часови, УЈП нема да се замара затоа што зема плата од 10000ден претпоставувам на сметка, и е над минималец за 20 раб. часа неделно. Ако работи и во недела и во сабота тогаш има и прековремени часови (5дена *8часа = 40 а каде се сатовите од сабота и недела....неверувам дека и ги плаќа)

    А кој добар гест, што зема 10 000ден кој е испод минималец, а ринта како коњ.
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    ^^^Да секако и во трудова. Мислам дека ако ги пријавува на пола работно време, 20 часа, сигурно не се осигурани на 10000. Веројатно дел оди преку сметка, а дел во кеш.
    Сега со новиот закон за сметководство, сметководителот има и поголема одговорност од управителот. За секој еден потпишан документ, па и за пресметката на плата сноси директна одговорност. Ама по се изгледа ова е вртење во круг. Сметководителот ќе се повикува на М1/М2 обрзацот, а за УЈП пресметката за плата е ок се додека е пресметана според тоа на колку работни часа е пријавен работникот ... и така во круг, а губат и работниците и работниците.
    Значи ако нешто ме нервира тоа е непријавени работници и реда-ради пријавени.
    Конкретно за ПЕВЕКС, зарем не му беше малку кога доби забрана за работа од УЈП заради несовпаѓање на кешот со фискалната?
    Исто се случува и во МАНА. На десет продадени производи куцаат една фискална, А им заличиш на “комшика“, нема шанси да добиеш фискална. Колку само имам чувство дека ме мразат поради тоа што секогаш тврдоглаво барам фискална .... малку забегав од темата :)
     
  11. majafimceva

    majafimceva Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    џабе пријавување и се , ее колку прават така, и татко ми и братучедите мои првата година беа осигурани на 4 часа само а работеа по 8 , 10 , 12 ( работат во агенција за обезбедување). исто така една позната наша парфимерија ај да не ја именувам сега истото го прави, првата година од работата си осигуран на 4 часа а работиш 8. После ќе те осигура на 40 часа неделно а ти му работиш 48 ( со се сабота) за смотани пари |( мафијашка е земјава наша тоа е :|
     
    На liljanka9 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slada

    slada Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Што е со лугето кои останале без работа, а имаат над 50години? Што е со луѓето кои работат во ЕМО, ОХИС...., а имаат над 50г. Една од нив сум и јас. Пратам огласи, конкурирам, но се е попусто. Имам 55г. И покрај мојата работна способност, одлично искуство и добро познавање на работата никаде неможам да се вработам.
     
    На Acerola, strangewoman и Hipica им се допаѓа ова.
  13. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    ај пишете ми во лп која бара работа,се работи за продавница позната,па ке ви пишам детали кај да однесете цв,се надевам ке помогнам некому,знам како е да бараш работа.ај поздрав се надевам ке усреќам некого/ја
     
  14. ivanak

    ivanak Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    13
    Jas ti pisav, neznam dali ti stigna mene nesto problemi mi pravi so porakive ne mi dava deka se prateni :)
     
  15. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    И јас ти пишав лп, но не знам дали ти има стигнато.
     
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    http://prodis.mk/jobs.aspx
    Има ли некој инфо од кога ќе почне со работа фабрикава, и дали има шанси за вработување, или веќе си се примени луѓето...
    истото прашање и за новата фабрика на Пекабеско во општина Илинден... :?:
     
  17. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски

    и мене ме интересира истото јас аплицирав во продис,па ако ме викнат на интервју ке ви пишам..а за пекабеско има ли конкурс?позз
     
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    ^ Немам сретнатно нигде оглас за Пекабеско. Јас пуштив апликација преку нивната веб страна, ама мислам дека е џабе... :worried:
     
  19. Beba20

    Beba20 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    zenskii ima li nekoj oglas za rabota? :)))
     
  20. one87

    one87 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Во денешен дневник може да го најдете огласот за Пекабеско