1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Девојки,дали некој има искуство или барем некакви сознанија за оваа тема?Јас аплицирав за неколку позиции за економист и ми дојде известување по маил за полагање на испит за државен службеник.Кажете ми дали воопшто има смисла да се оди на испитот,односно дали веќе се знае кој ги држи тие позиции или има шанси навистина испитот да биде критериум?Прочитав дека се полагаат 2 дела, општ и посебен ама не разбрав дали во ист ден.Дали веднаш се знаат резултатите?Пишете ако знаете нешто во врска со ова
     
    На rudinaa, vlecko и UbavkaBube им се допаѓа ова.
  2. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    оф леле....ќе ти дадам ако сакаш и материјал за полагање, сакаш испечатен, сакаш во пдф формат...општиот дел ти е уствари книгата т.е. испитот за државни службеници плус информатичкиот дел, додека посебниот се прашањата кои ги составуваат од институцијата каде аплицираш за работното место и ги предаваат во АДС. Ама се` е тоа џабе. Ќе научиш ти се, ќе имаш по 30 поени, ама пуст посебен дел прашањата со се одговорите ќе им ги дадат на врскаџиите и ништо од се....за жал, така е. Кој има спротивно мнение или искуство нека се јави. Таков/таква нема!!! и на разговор ќе бидат повикани првите 5, значи според освоените поени, а веќе се знае кој е и ,,најдобар,,....жалам што и ако те разочарав ама .... :doh:
     
    На Nala37 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Бубе фала за одговорот и не ме разочара туку само го потврди мојот став ,познати ми се таквите работи :( Само сеуште се двоумам дали да одам да го полагам онака колку за потврда на сама себе дека може да осовјам доволно поени и пак да не бидам меѓу избраните :D Ај те молам само уште кажи ми како да го најдам материјалот за посебен дел,би требало личнно во Министерство за финансии или може некако преку нет?
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  4. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    99 % дека посебниот дел се зема од институцијата каде се полага. Утре штом отидам на работа (бидејќи работам во државна институција) ќе ти пишам одма од каде да го најдеш посебниот дел, ама мислам дека во случајов ќе биде Мин. за финансии. Материјал за општиот и информатичкиот дел како што сфатив и имаш и го знаеш, така? Е знаеш уште што треба да имаш......паметна си, знаеш за што ти зборувам...така е....кој што сака може да каже, ама така е.... А за тоа дали да полагаш, не губиш ништо. Оди полагај.
     
  5. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Фала ти Бубе што единствено ти ми одговараш на темава :) Само уште ако можам некако да најдам материјал без да доаѓам во Скопје :^)
     
  6. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    За општиот и информатичкиот дел имаш материјал, така?? Ако немаш ќе ти дадам јас! А за посебниот можеби ќе можам јас да ти помогнам, да го земам и да ти го пратам (поим немам само каде живееш) ама мора да ми кажеш за кое место си конкурирала, ваљда под број на оглас е тоа....?
     
  7. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Па од Куманово сум.Општиот дел го имам од страната на АДС,а за посебниот би ти била многу благодарна ако можеш да ми го пратиш.А инаку аплицирав за повеќе позиции така да може да ти ги пратам во порака,само да не те замарам многу ?? |(
     
  8. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Ај ве молам мене некој нека ми го прати општиот дел, а и посебниот ако го има, бидејки и мене ми стигна меил за полаганјепа не можам да го најдам материјалот.
     
  9. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    Пиши ми порака за кои позиции си аплицирала.
     
  10. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Дај ми е-маил за да ти го пратам општиот дел, додека за посебниот мораш прво да имаш аплицирано за некоја позиција и после тоа се зема материјал од институцијата...
     
  11. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    мојот маил е h.gorgievska@yahoo.com
    А јас колку со разбрав од оние упатствата за полагање тие што се пријавуваат на места без работно искуство полагаат само општи дел.посебниот дел го полагаат тие со работно искуство за местото каде што аплицирале.
    поздрав однапрет ти блегодарам
     
  12. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    Koj ти кажал такво нешто? Не е така. Нема врска со искуство без искуство, тоа зависи од позицијата за која аплицираш. За секоја позиција се полага и посебен дел кој се однесува на проблематиката на која би работела ти во иднина. А за општиот дел сега ќе ти го пратам на е-маилот.
     
  13. mimikmk

    mimikmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас исто имам аплицирано за огласот за Мин. за финансии и го побарав прирачникот за посебниот дел од локалното министерство и вработените не се запознаени со огласот и не знаат кои материјали треба да ми ги дадат. ако знае некој да ми каже кои материјали треба да ги најдам за да можам да го полагам испитот.
     
  14. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    mi nema uste stignato nisto na meil
     
  15. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    И ја истотака аплицирав и добив меил за полагање на тој стручен испит и Кике е во право тие што се без работно искуство го полагаат само општиот дел..ја се јавив у агенција и прашав и они ми кажаа.. ;)
     
  16. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    od koj grad si?i dali ke odis?
     
  17. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Од Куманово..Па да ке идам да видам..ништо не губам...а ти ќе одиш? :)
     
  18. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Вака значи. Прееска се јавив и ми кажаа ова- имало измени во однос на полагањата
    1. Компјутерскиот дел е изваден од материјалот и веќе не се полага.

    2. за позициите помлад соработник и за сите оние кои се без искуство НЕ се полага посебен дел, точно е!!!

    3. во Мин. немале податоци што требало да се знае за посебиот дел ...... ама ако имаат ( ќе се подигнува лист од архива со список на Закони кои треба да се познаваат..)

    А јас јавно и` се извинувам на Кики што уште не и го пратив материјалот... :doh: УСБ-во на кој ми е ми беше оставено на работа, а од работа не можам да праќам бидејќи немаме ACROBAT READER...гррррррррр ВЕДНАШ штом стигнам дома го добиваш на маилот, извини уште еднаш! :hai:
     
  19. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    primeno izvinuvanje:)
    pa jas sum od bitola i planiram da odam
    ova so kompjuterskiot del deka e izvaden SIGURNO e?
    i me interesira dali nekoj voopsto znaj za nekoj slucaj sto po cista slucajnos e vrabopten samo so gospod do sega dali nekoj poznava nekoj takov za na vakvi rabotni mesta mislam
     
  20. kike2603

    kike2603 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    i dali e tesko polaganjeto?