ТЕМА: Полагање на испит за државен службеник

Мислење 27 Сеп 2013, 14:22

Boobydyboop напиша:Ke moze li da mi odgovorat onie feminki koi go polagale ispitot za drzaven sluzbenik dali treba samo onie 500 prasanja da se ucat ili treba I priracnikot? Dali prasanjata za ispit se izvleceni samo od onie prasanjata od web stranata na agencijata ili ima prasanja I od priracnikot ?

прашањата се од страната www.aa.com.mk и не се 500 туку околу 750, под секое прашање си имаш извор-од каде е извлечено прашањето и само тие се пагаат.
lggirl

Фем почетничка
 
10
Мислења: 11
Зачленет: 21 Сеп 2013, 22:24

Мислење 27 Сеп 2013, 14:25

anggell напиша:
JasMarija1 напиша:Како ги одговарате оние прашања што се од уставот и по аманманите?

1. Според уставот, суверенитетот е:
a) граѓански и повеќенационален
б) неделив, неотуѓив и непренослив
в) национален

2.Границата на РМ може да се менува

а)врз основа на закон
б) во согласност со Уставот, а врз принципот на доброволност и во согласност со општо прифатените меѓународни норми
в) во согласност со Уставот

1 - б
2 - в

1-б
2-б (не е под в бидејќи тој член е сменет-види го амандматот 1 точка 2.. и женски барајте прво од амандманите бидејќи тие се измена на членовите)
lggirl

Фем почетничка
 
10
Мислења: 11
Зачленет: 21 Сеп 2013, 22:24

Мислење 27 Сеп 2013, 17:41

Имам 2 прашања

1. Што ке се случи ако не отидеме сеа на полагањето , имаме право да си аплицираме на друг оглас за кој исто се полага испитов и дали ке не викнат...?

2.Дали потврдата што ја даваат на крај дека ти е положен испитот ја даваат само за оние кои положиле со максимум бодови или за сите кои го положиле испитот?
Аватар на корисникот
bubuu

Бело цветче
 
324
Мислења: 65
Зачленет: 01 Сеп 2010, 20:23

Мислење 27 Сеп 2013, 22:06

Ајде ако може за општиот и информатичкиот дел некој да ми испрати матријалите неможам да се снајдам точно :)
irina.007

Бело цветче
 
61
Мислења: 64
Зачленет: 08 Авг 2013, 17:11

Мислење 28 Сеп 2013, 15:26

irina.007 напиша:Ајде ако може за општиот и информатичкиот дел некој да ми испрати матријалите неможам да се снајдам точно :)

И на мене, и да прашам дали можам да се ослонам на одговорите што ги имаше постирано една феминка?
Споделете слободно со мене во инбокс.
Аватар на корисникот
AniAngie

Бело цветче
 
1319
Мислења: 97
Зачленет: 01 Дек 2012, 17:32

Мислење 28 Сеп 2013, 18:12

[quote="bubuu"]Имам 2 прашања

1. Што ке се случи ако не отидеме сеа на полагањето , имаме право да си аплицираме на друг оглас за кој исто се полага испитов и дали ке не викнат...?

2.Дали потврдата што ја даваат на крај дека ти е положен испитот ја даваат само за оние кои положиле со максимум бодови или за сите кои го положиле испитот?[/quo

да имаш право пак да аплицираш и да полагаш ако не отидеш, а за потврдата ја даваат на сите што положиле независно од поените, значи ако имаш од 21-30 поени ке ти дадат потврда.
Последна редакција: lggirl на 28 Сеп 2013, 18:20; редактирано еднаш.
lggirl

Фем почетничка
 
10
Мислења: 11
Зачленет: 21 Сеп 2013, 22:24

Мислење 28 Сеп 2013, 18:19

AniAngie напиша:
irina.007 напиша:Ајде ако може за општиот и информатичкиот дел некој да ми испрати матријалите неможам да се снајдам точно :)

И на мене, и да прашам дали можам да се ослонам на одговорите што ги имаше постирано една феминка?
Споделете слободно со мене во инбокс.

има многу материјали т.е. закони, правилници и деловодници така да оди на страната на агенција за администрација www.aa.com.mk од десно имаш 'материјал за подготовка на испит за државен службеник' потоа 'прашања за полагање на испит за државен службеник' и под секое прашање имаш извор-од каде е извлечено прашањето..сите тие извори т.е устав, закони...симни ги и барај ги прашањата..поздрав
lggirl

Фем почетничка
 
10
Мислења: 11
Зачленет: 21 Сеп 2013, 22:24

Мислење 29 Сеп 2013, 12:39

Формумџии, дали некој ги има одговорено прашањата од Област 7 од прирачникот од А до Ш за Европска Унија.
Ако да би било хумано и од корист да споделиме меѓу себе.
Фала ви.
JasMarija1

Фем почетничка
 
11
Мислења: 20
Зачленет: 17 Сеп 2013, 14:12

Мислење 29 Сеп 2013, 20:00

Дали одговорите се исти и по ист редослед како во прашањата од тестовите од страната ?
Аватар на корисникот
kitty.m

Сино цветче
 
2420
Мислења: 101
Зачленет: 10 Мај 2012, 11:24

Мислење 30 Сеп 2013, 13:50

ilipili напиша:Можеби е сменет редоследот на прашањата, инаку јас сама ги барав по закони така да едно 99% сум сигурна во одговорите. Со исклучок на ЕУ и практичниот дел кои ги презедов од друо место, но и тие ги проверував. Можеби не е истиот редослед па затоа настана забуна. Сепак би сакала да ве замолам да ми кажете кои се грешни одговори за да споредам

Како помина на испитот?
Аватар на корисникот
Maya3112

Сино цветче
 
446824
Мислења: 473
Зачленет: 03 Окт 2012, 10:54
Локација: На сигурно ...
Слика

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Bescheiden, Plejg и 19 гости