1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Јас не полагам :) , туку се заинтересирав кога почнав да гледам понудени одговори... Дали се ТОЛКУ неспособни или нарочно даваат опции кои врска немаат со реалноста, навистина не ми е јасно. Со вакви одговори, оди докажи дали точно или неточно си одговорил, кога НЕМА точен одговор во понудените на тестот.
     
  2. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    на овие две прашања ги знаев одговорите.Среќно !
     
  3. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Девојки, има ли некој кој го полагаше испитот на 01/10/2013 и дали ве контактирале за интервју?
     
  4. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Јас го полагав на 1ви и до ден денес не ме имаат контактирано исто и другар што полагаше со мене со максимум поени.
     
  5. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    интервјуата за полагањето на 1-ви завршија и јас имав максимум поени ама не ме викнаа, ја викнаа другарка ми (она имаше масимум поени ама и 9,5 просек од факултет) ги викаат само најдобрите од тие со максимум поени
     
  6. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Фала на информацијава, барем да не сме по 24 часа со мобилен во рака надевајки се дека ке се јават за интервју :)
     
  7. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1

    За државен завод за ревизија?
     
  8. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Да, на 1-ви сите бевме за Државен завод за ревизија.
     
  9. iiipiiiigiii

    iiipiiiigiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Decki, znaete od prilika kakvi prasanja postavuvaat na intervjuto?
    Ako si megu prvite 5 kandidati, vednas naredniot den posle polaganjeto ti pisuvaat mail za intervju.
     
  10. SueFly

    SueFly Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Se e gola voda zenski koga jas polagav imase edno devojce od Prilep padna na ispitot posle dve nedeli i se javija za intervju i eve zavcera izlegoa odlukite na stranata na agencijata i taa e primena na rabota e kazete mi sega dali gi primaat samo najdobrite.....
     
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го поставам прашањево, ако има посоодветна тема ве молам префрлете го.

    Ви го отвара ли сајтот на Агенцијава за администрација? :?:
    И дали при пријавувањето заглавувате кај работното искуство?
    Нит можам да внесам нешто, нит да одам понатаму, а огласот е за место без работно искуство.
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    можно е да има многу што се пријавуваат.Почекај до полноќ. МОже им паѓа системот. Исто провери си дали се пополнуеш како што треба
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Секогаш кога има нов оглас е така,не отвора сајтот некое време, но утре мислам дека ќе можеш да аплицираш кога ќе се намали гужвата.
    Јас полагав,положив со максимум поени, ме викнаа и на интервју на кое што имаше девојки кои што не знаеја ни за кој оглас се викнати бидејќи наводно аплицирале пред една година па не се сеќавале,но не биле без родители,а огласот беше баш за тоа |( и полагав и психолошки тест значи 3 пати се макнев до Скопје по патишта и на крајот знаете што? На тоа работно место за кое што аплицирав јас вработија девојка од Скопје за во Битола и над сето тоа не е без родители,а огласот беше за вработување на 50 деца кои што се без родители низ цела Македонија. Јас немав ниту една врска ,сакав чесно да си аплицирам и да пробам и искрено откако ме викнаа на интервју се чудев ,па на психолошкиот уште повеќе,но се е јасно дека некои ги викаат само да се каже дека викнале некои луѓе, а претходно си имаат наместено веќе свои .Не сакам да разочарувам никого,но ако немате книшка и врски џабе е се.За жал така функционираат работите во нашата држава.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. argentina

    argentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Дали има фајде да се еве јас се пријавив и незнам што да правам?
     
  15. argentina

    argentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    ама и со книшки па сега кој нема книшка?????Дали се бара знаење тоа ми е? сите имат книшки па некој се кријат за не дај боже ако се смени власта, па тогаш па се татини дебили ќе примат.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.468
    Девојки да ве прашам кога се плака полагањето за испит? Откако ке полагате или пред тоа и има ли некоја која се вработила на овој начин?
     
  17. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Како изгледаат интервјаата?
     
  18. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    А дали воопшто некој од овде се има вработено без "партиска книшка" и "вујко владика". На форумов имаше луѓе со максимум поени (ајде ок, тестот и не е нешто тежок ако добро се подготвиш), но имаше и коментари за луѓе со 9,5 просек од факултет кои супер поминале на интервју и.т.н. ... Што е со тие кандидати, дали се примени? (а секако со просек 9,5 заслужуваат да бидат примени)
    На сајтот на агенцијата кога се објавува ранг листата од најуспешни кандидати кои треба да го полагаат психолошкиот тест нема никакво бодување врз основа на кое е направено рангирањето, така што се доведува во прашање транспарентноста на процесот на селекција... :^)
    Би ве замолила да споделите искуства
     
  19. Goodgoodgirl

    Goodgoodgirl Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Може ли да ми кажете дали сите што имате аплицирано за полагање на испитот сте дипломирани ??
    Зошто на моменталниот оглас за државни службеници пишува дека може да се аплицира со висока стручна спрема или 180 ектс ....Меѓутоа кога ја потполнувам електронската апликација задолжително ми ги бара полињата со број да диплома, институција која ја издала дипломата итн..
     
  20. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Ако твоите студии биле во траење од 3 год. (т.е. здобиени 180 ектс) тогаш истото ке го селектираш во електронската пријава и ке ги пополниш полињата за институцијата (т.е. Универзитетот) што ја издала дипломата, а исто така ке ги пополниш и полињата на кој факултет и на кој насока си студирала.
    Баш и не ти го разбирам прашањето, па незнам колку мојов одговор ке биде од помош :)
    Ако сум ја промашила поентата, слободно прашај што те интересира, ке се потрудам да ти помогнам :)