1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. Sandra90

    Sandra90 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    и оваа

    11. Република Македонија им гарантира право на азил на странците и на лицата без државјанство, прогонети заради ...

    a)заштита од гонење за кривично дело, што не е предвидено во Кривичниот законик на Република Македонија
    b)демократско политичко уверување и дејствување
    c)политичко однесување
     
  2. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
     
    На Sandra90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
     
    На Sandra90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ти одземале поен, ама одговорот ти е точен. Баш отвори нов Word документ и ќе видиш дека при кликање на Save опцијата, излегува прозорче на кое пишува Save As.
     
  5. milanajmila

    milanajmila Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Девојки еве и јас да споделам мислење, и јас ги имам купено прашањата што ги продава македон, или како и да се викаше типот, тие од 300 денари, и ужасни се, ништо не е точно, основни работи имаат грешено, одговарале на тепка, како им личи логички. НЕ КУПУВАЈТЕ ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ. ако ви требаат јас можам да ви ги испратам.
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Еве ти ги одговорите, ама не си фер, што е многу многу е, јас сакам да помогнам ама доколку некој и самиот се потруди да одговори нешто, па ако запне некаде, тогаш да помогнам. А ти ги редиш сите прашања по ред, што значи не се ни обидуваш сама да одговориш барем на едно прашање.


    AniAngie тебе за друго прашање ти одземале поен а не за ова.
     
  7. milanajmila

    milanajmila Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    42. Со Законот за податоци во електронски облик и електронски потпис се овозможува:

    a) Изедначување на правната важност на електронски потпишаниот документ со документот во писмена форма;
    b) Прифаќање на документи потпишани со скениран потпис;
    c) Прифаќање на сите електронски документи;

    извор - Прирачник за ИКТ поставен on-line на интернет локацијата на Агенција за администрација


    54. Електронски потпис е ...;

    a) е низа на податоци во електронски облик кои се содржани или се логично поврзани со други податоци во електронски облик и е наменет за автентичноста на податоците и за утврдување на идентитетот на потписникот;
    b) е низа на податоци во електронски облик кои се содржани или се логично поврзани со други податоци во електронски облик наменети за автентичноста на податоците ;
    c) податоци во електронски облик за утврдување на идентитетот на потписникот;

    извор - Прирачник за ИКТ поставен on-line на интернет локацијата на Агенција за администрација


    Девојки ова 54 со сигурност е под а? дека нели потписот е само за утврдување на идентитет, а не и за автентичност на податоци? Што мислите?

    А 42?
     
  8. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
     
  9. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    AniAngie тебе за друго прашање ти одземале поен а не за ова.[/quote] E тогаш навистина немам појма на кое ми скратиле, изгледа само си скратиле... :( :D
     
  10. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Двата одговори се точни. За повеќе информации прочитај го ЗАКОН ЗА ПОДАТОЦИТЕ ВО ЕЛЕКТРОНСКИ ОБЛИК И ЕЛЕКТРОНСКИ ПОТПИС
     
  11. ratka11

    ratka11 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    ke ve molam dali nekoj moze da mi gi prati odgovorite na prasanjata za zdrzaven sluzbenik ke vi biam mnogu blagodarna ako treba i ke vi se oddolzam fala pozz
     
  12. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Ако може и на мене некој прашањата да ми ги прати бар за делот за ЕУ, немогуча е скриптата.
     
  13. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Област 2 - Локална самоуправа
    14. Советот на општината има иста улога како:
    а) Собранието на РМ
    б) Владата на РМ
    в) улогата на советот е да го советува градоначалникот како да работи

    Се извинувам ако веќе го имате одговорено
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ а) Собранието на РМ
     
  15. girl129

    girl129 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
  16. ratka11

    ratka11 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    ова се само мал дел од прашањата ги има многу поке само јас ги барам одговорите а никој не сака да ми ги даде ;(
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Читај во темата, луѓето бараат со денови низ закони за да ги најдат одговорите, а потоа со денови ги учат... нормално дека си го ценат трудот! Ако ги сакаш одговорите, барај низ понудените закони, сите ги има.
     
  18. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Немаме ништо против никого овде и не може никој да ти ги даде одговорите... зошто? Бидејќи 20 страни наназад разменуваме мислења за точни одговори, тие што ги имаат точните одговори не седат на форумов и не се окозиле гледајќи по закони... така е верувај! И законите да ги прочиташ пак ќе се двоумиш за некои, затоа почни одговарај и врти страни низ темава, голем број прашања се означени за точни со апсолутно мнозинство :D (да се насмееме на целава мака!!! :( )
    ДАЛИ НЕКОЈ полага во ПЕТОК за да се јави на рапорт за нас што полагаме во САБОТА, а јас ќе ги известам како било тие што полагаат во НЕДЕЛА. :P
     
  19. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    . Со какво мнозинство Собранието го донесува буџетот?
     
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    ДЕЛОВНИК НА СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (ПРЕЧИСТЕН ТЕКСТ)(„СЛУЖБЕН ВЕСНИК НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА" БРОЈ 130/2010)

    http://www.sobranie.mk/?ItemID=72D87D12D74B454FA2C28948BD83AA44

    обично (просто) мнозинство– потребно е за законот (и за Буџетот) позитивно да се изјасни мнозинството од присутните пратеници во Собранието, но најмалку една третина од вкупниот број на пратеници.

    Е зошто да комплицираат кога можат да го решат тоа на попрост и поедноставен начин. |(
    ratka11-ако се потрудиш да ги побараш одговорите низ законите, сигурна сум дека тие нема да го сокријат одговорот од тебе. Ама треба малку активирање на мозокот и малку да се испотиш, џабе ти е ако ти ги даде некој на готово одговорите, биди сигурна дека така никогаш нема да ги научиш, бидејќи нема да знаеш што учиш.