1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Најискрено, однапред се знаат тие што ќе бидат вработени. Ако нема доволно поени и не е влезен(тој за кој е наменето работното место) во првите 5 огласот се поништува.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се разбравте најдобро. После испитот во агенцијата, рокот за известување дали сте влегле во првите пет е, после 5 дена од полагањето. Кога ќе те известат, ти ја кажуваат датата кога и каде ќе биде интервјуто.
    Бодувањето не е само од делот во агенцијата, туку и од просекот.
    Сертификатот од агенцијата за положен испит важи 2 години.
     
  3. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Зошто да продаваш :o помогни на некој јас на сите што ги знаев им ги дадов одговорени сите прашања. :x
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Како бе продава? Се изменија 100 пати прашањата. Од полагање до полагање не сите, ама повеќето се изменети.
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ке ве молам ако знае некој да ми одговори на прашањево :) психолошкиот испит го имам полагано, но од работата не бидна ништо, е сега сум повторно меѓу првите тројца кандидати за вработување па ме интересира дали треба повторно да се плаќа нешто или????
     
  6. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Да, да однапред...

    ме интересираше зошто го имам положено испитот со макс. поени и нормално не ме примија... и сега аплицирам од време на време ама гледам дека е потполно залудно. Не дека нешто губам (освен надежта :?: )
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Жал ми е ама тоа е суровата реалност.
     
  8. srmenka

    srmenka Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1

    Што се случи? Доплати или не треба да доплатуваш?
     
  9. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Излезе нов оглас за во Влада на Република Македонија - Секретаријат за спроведување на Рамковниот Договор. Примаат као демек 150 службеници.
    Лани ова време го имаше ИСТИОТ оглас.
    Што е ова, бре, крца секретеријатот од луѓе :lol:

    И што?
    Ќе се пријават милион.
    Ќе се појави ранг листа.
    Ќе изумрат милион надежи.
    И пак огласов ќе се појави следна година.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.516
    Овој е за рамковен...значи албанци, срби, турци, роми...
    И не работат во секретаријат :)
     
  11. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Овие дома седат и земаат по 12 - че... ипак без ништо да не се.
     
  12. Alena988

    Alena988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Албанци, срби, турци, роми, лично јас познавам луѓе, мои колеги по националност македонци кои се вработија со огласот лани што беше, и се уште не се распределени, но еве веќе година дена си земаат плата, и не знам да плачам или да се смеам, ма повеќе на плачки ми иде да ви кажам ;(
     
  13. srmenka

    srmenka Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Во секретаријатот за рамковен договор може да се вработуваат македонци?
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Се си бива, само едно ме интересира, секоја година нови огласи по рамквен.
    Една360, друк пат 280, трет пат 150, четврти пат 150 и сите места се пополнеети.
    Абе брои ли некој колку се примени по рамковен А!? Кај мене веќе се 60% па ние македонците сме малцинство и никогаш подискриминирани. АМААААААААААААААААн до кога.
    Додека не не направат бегалци од сопствената држава. Ти ринтај, а тие земаат плата седат дома и работат приватни бизниси. :@
    Цка ги спомна сите националности, а многу добро знаеш од која националност се 99,9% и тоа увезени.
     
  15. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Дефинитивно НЕ.

    Значи јас лани го следев огласот зошто аплицирав и после извесно време (неколку месеци) излезе листата со избрани кандидати (мислам околу 180) тогаш беа примени. Листата беше на Агенција за Администрација и немаше ниеден Македонец. Баш сите ги гледав и сите до последен беа вработени лица со друга националност.

    Не знам зошто воопшто го пуштаат овој оглас? Има некаква потреба на македонски да биде? Тој Муса Џафери - претс.на секретаријатот за рамковен излезе на телевизија и изјави дека овие вработувања се по рамковен и единствено по рамковен. Зошто нели нема доволно во администрација од нашиве малцинства, па очекувајте барем уште еднаш да излезе до крајот на годинава...

    Еее тоа е феминки мои, позитивната дискриминација што толку ја форсираат и ни ја наметнуваат од Европа. Повеќето се со извињење - џганови испопикани по рамковен и земаат плата и дома седат и чекаат уште подобро утре бидејќи во некое министерство ќе бидат распоредени.

    Што да правиме, ни белите мечки не се со ваков закон заштитени. :swear:
     
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Дали знае некој после полагање на психолошкиот тест после колку време треба да објават одлука???
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Лани имаше 180, сега брзо имаше оглас за примање на 150 или можеби пак беа 180 по рамковен, пред две години имаше на два пати по толку, исто по рамковен. Јас не знам од каде наоѓаат луѓе, или ги увезуваат од Косово или истите си седат во Косово а си вадат плата од сметка, друго нема.
    Престанав да се пријавувам на овие маскирани огласи.
     
  18. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Добро рече веројатно ги увезуваат ... ќути жити се или ќе не осудат за дискриминација против комшииве...
     
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ајде девојки пишете дали знаете од полагањето на психолошкиот да објавувањето на одлуката колку време треба да помини. Јас чекам одлука веќе 4 недели и веќе не можам да дочекам :)
     
  20. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Здраво би сакала да ве замолам ако сакате да ми испратите одговорите од прашањата за полагање на испит за државвен службеник ми треба само да си ги проверам моиве ви благодарам однапред