1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на брод

Дискусија во 'Барање работа' започната од Scarlet88, 29 мај 2010.

  1. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    2.073
    Фала ти маца на одговорои и сигурно се исплати тоа доживување, се надевам ке го реализирам, кажи ми само од коа ке аплицирам после колку време ме викаат од коузон агенцијата позз
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ова не е лага и нема потреба за вакви дезинформации познавам сто луѓе кои отишле да работат и никој не би излажан другаркати ако не е доволно информирана тој е нејзин проблем кој му рече дека се аплицира преку нет?ова све оди преку агенција си одиш си прашуваш све ќети објаснат ќе ти кажат има обука во скопје треба да одиш цело време значи си контактираш со лице од агенцијата а не преку нет боже мој колку да се напише нешто во емата само муабетето :emo: :x
     
  3. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    21 do 35
     
  4. Miss.Armando

    Miss.Armando Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Fala!
    Bev denes da se rasprasam, mi ponudija mnogu raboti i do kraj na nedelava ke apliciram, najverojatno za rabota kako fotograf.
    Da ne imas nekoja informacija za ovaa rabota?
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    2.073
    Maca ja bi sakala da pliciram za rabota vo gift shop.Dli znes luge sto ja tabotele ovaa rabota.Pozz
     
  6. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    За гифтшоп треба многу чекање...А парите не се многу различни од на пример ass.waiter. добро е што не се работи кога бродот е укотвен така да има многу време за шетање. Јас конкретно бев преку Коузон, а за гифтшоп ми дадоа mail од една жена од битола која организирала. Само треба мислам да се оди во Словенија на интервју.
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. emilijaaaaa

    emilijaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Ај едно прашање и од мене :D испрочитав се од А до Ш и сега имам едно прашање после интервјуто последно што е колку време се чека да те викнат на брод?
     
  8. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    И јас ги поминав сите страни, никаде не се спомна тоа, па ако сакате да ни ја решите оваа дилема, јас би чекала и цела година ако треба, ако знам дека сигурна ќе одам. И да што мислите за тоа, колкави се шансите за да се замине ?
     
  9. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Ke te viknat koga ke ima potreba od tvojata pozicija. jas cekav okolu 4 meseci, eve sega mi e veke tret dogovor
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. emilijaaaaa

    emilijaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    А што е најдобро за девојче да оди да работи?? Мене ми рекоја ass waiter ама пошто незнам мн англиски не знам страв ми е како ке поминам на интервју :worried:
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    од маж ми братучетката беше на брод два пати по 8 месеци.Zа целиот тој период собра 30000 евра.Nе е лага немам причина да лажам.Eве вчера беше во ск стан да си бара да купи.Vториот пат беше и на мн убава маршута ги помина Fлорида,Jамаика и слични држави . :)
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    и јас аплицирав , некаде околу 15 Oктомври , и сеуште чекам да ми се јават ... немам веќе стрпление , при крај сум , ама ќе морам да барам некоја работа.... вака не се седи....
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MissyS

    MissyS Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    И јас сакам да аплицирам!!!!!!! За гифт шоп најверојатно :) ама ми кажаа дека требало да имаш искуство???Ми спомнаа од агенцијата за NCL Cruises...некоја информација за нив некој да не знае? :)
     
  14. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    majomi agencijata nudi,

    aplikacija 1500 den vkl i nekoj test za angliski
    intervju vo hrvatska da si platis pat 100 evra ti zimaat oni organiziraat
    i ako te primat zapocnuva procedurata
    16 000 den davas na agencijata
    700 evra karta bez razlika dali se go fakas brodot od evripa ili usa
    plus lekarski i viza 200 dolari

    dali ova e premnogu za celata procedura
    licno mislam deka e,dodeka vo kouzon e pomalku imam dva dogovora preku kouzon ama nemozam da odam zaedno so devojka mi dodeka preku majomi moze na carneval,preku kouzon bev na celebrity i super zarabotiv 20 000 dolari od eden dogovor......
    sakam da prasam kolku MAJOMI agencija e sigurna i kako e na CAENEVAL brodovite,sekako deka se so ponizok standard pd celebrity i pomalku plateni.......
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. marija-88

    marija-88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    А какви прашања поставува работодавецот на интервјуто ?? И дали мора да си одбериш позиција на која сакаш да работиш пред да биде интервјуто со работодавецот??
     
  16. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Hana30 sto rabotese ti na brodot sto zaraboti 20 000 za eden dogovor? Ili pak greska e so nulite?
     
  17. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Не е грешка со нулите, така е. И од ситна работа добро се заработува, плус што имаш бесплатен смештај, храна, шетање.
     
    На BossGirl123 и hana30 им се допаѓа ова.
  18. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Читам што пишал/а Хана30 и незнам преку која агенција одел/а ама толку пари не се даваат бре. Знали неможе пат до Хрватска да те чини 100 евра, или карата од било каде и да појдеш 700 долари или колку и да се...

    Туку сакав да прашам дали треба да имаш 21 год за да аплицираш воопшто за работа на брод, или тоа важи само за работните позиции како келнер,шанкер каде се служи алкохол..?
    И ме интересира кои агенции ги има кај нас, и дали има некоја што посредува за oceania cruises???
    И освен Мацаа, има некој друг од форумов кој има искуство со оваа работа?
     
  19. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    na hana deckoto e,jas rabotev kako batler 3500 do 4000 dolari mesecno mi bese platata,imase meseci i do 5000 stigav...taka da 6 meseci po prosek 4000 ti se 20 000 ....aki za da ides na takva pozicija moras da imas predhodno iskustvo i sovrsen angliski.....povekketo od nasive so idat se assist.kelneri cistaci i bar serveri.startna plata im e 1000-1500 dolari mesecno.
    pa ne e bas sitna rabota,ne e tolku fizicka,treba jaka psiha,se raspravas sekoja nedela so razni psihopati,poveketo bea ok........mojata plata zavisese mnogu od baksizot,taka da za da zarabotis sto poveke moras da bides TOP !!!,imav kolegi sto se poveke godini na brod na istat pozicija (batler)zarabotuvano i do 7000 mesecno......pred mene mu dadoa baksis od 1500 EVRA bilioner od juzna afrika :)
    epa toa go bara http://www.majomi.com.mk/ 100 evra pat do hrvatska i 700 dolari karta od bilo kade .FIKSNO,sekako deka e premnogu zatoa i go spodeliv tuka da cujam vase mislenje,a jas bev preku kouzon kako batler platata mi bese taa 3500 do 4000 kako sto rekov jas imam predhodno iskustvo vo stranstvo.....ali tie bez iskustvo startna plata im e od 800 do 1200 dolari mesecno....mozes da apliciras i ako si 20 god ali koga ke dojde glavnoto intervju moras da imas napolneto 21....vi preporacuvam ako sakate kariera da zapocnete aplicirajte ili za assistent waiter ili bar server ,vtoroto e polesno ,nemojte cistaci mnogu e tesko ,pozdrav i so sreka
     
  20. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Уфуфу.. мераци. Него кога мислев на ситна работа мислев на нешто како келнер, не на некоја јака позиција или функција. Тоа ми беше целта :)