1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Грција

Дискусија во 'Барање работа' започната од Reny, 11 април 2011.

  1. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Значи се ангажирав бајаги околу барање работа од интернет, најдов страна каде што нудат и пратив CV може над 20 меила ама не добив повратен одговор. Исто така имав пријател од лани од кај што бев на одмор од агенција го замолив он ако може да најде нешто и имаше понуди само за работа од мај 10 мислам негде беше до октомври.Други понуди немаше евентуално ми кажаа на лице место да се иде и да се бара дека сигурно ке се најде работа посебно за женски. Имам една страна исто за работа ако сакате ќе ви ја дадам ама некако дека бараа податоци од пасош јас не бев сигурна дали да ги дадам бидејќи може да се злоупотребат.
     
  2. xoxoxo

    xoxoxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Ништо изгледа ни остана на лице место да си ја пробаме среќата :D
     
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Девојки, јас ви препорачувам да си пробате на лице место за работа, најдобро е така, преку агенции или ова на интернет што има као нудење работа и сл. се е измама, немојте да сте се излажале на таков чекор затоа што има се и свашта, ви кажуваат као све обезбедено и на крај кога идете таму ништо од тоа, сосем друга работа....затоа ви кажувам од искуство и нити имам некаква намера за да лажам, немам ништо од тоа, само ве читам и сакам да ве упатам на прав пат кога веќе е енкој решен да сака да доаѓа Грција на работа, погоре прочитав еден коментар дека се јавила некоја форумџика за работа и се јавила некоја Бугарка, тие во Гр.не работат ништо логично туку во ноќни барови (проституција) и такви работи, немојте да се лажете на такви глупости што ќе ви речат, само лично и персонално, така е најдобро! :)
     
  4. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    Јас мислам со македонски пасош и без работна дозвола не ти е сигурно . нема ни да те осигураат па уште и ако не ти плаќаат на дневница. јас лично илегално во друга држава не би се осмелила да работам . ако те фатат ке си имаш проблеми . но сепак ако е некој похрабар и ако се снајде добро за него . никогаш да не велам никогаш но ако се нема друг избор за летово може ке идам да видам како стојат работите во грција и дали би можела да работам нешто .
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па не им се исплаќа за толку кратко време да те осигураат, ако одиш само сезонски да работиш , нормално дека на црно ќе работиш, тука дури ни самите Грци не ги осигураат, а камоли па странциве што бараат работа :x . осигурањето е многу скапо овде и мнооооогу ретко некој да те осигура на работа, такви се Грците, тоа е :worried:
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    добро девојки пишите да оди да се бара работа на лице место па како?куферот вo raката и од место на место што ќе правиш таму без да знаеш каде ќе ја поминеш ноќта или каде ќе јадеш или каде се наоѓаш посебно сам да одиш јас пак така никогаш не би тргнала сепак преку агенција колку толку ти е гаранција дека си на нешто
     
  7. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Сезонска работа во Грција преку агенција,организирано и на сигурно...хммм не би рекла. Барем оние кои ги познавам вака не работеле, секогаш е на црно работењето ,тоа го знаеме и ние и грците и затоа и не бараат на места кај што немаат проблем со инспекција.Најчесто се работи по островите и зависно од работата можам да кажам дека добро се заработува. Пристигате на дестинацијата,се сместувате привремено на ден-два(се снаоѓате),почнувате да барате работа и тоа е тоа....ако брзо најдете одлично! ако не најдете и веќе сте при крај со пари си се враќате домче :) вреди да се проба,не е воопшто страшно.
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Точно така! :clap:
     
  9. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    Кој ке оди ако сака нека пиши овде може ке се најде некој за друштво . :)
     
  10. summer2011

    summer2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas sakam da odam posle 3 juni sim slobodna pa do koga ima rabota , dotogas:)))
    pisete nekoj sto znae, prsa nekoj vo agencijata kouzon?

    dali zanete i za http://www.cs.global.com.mk idr kompanija Acunetix posreduvaat za grcija?
    jas ke im javam i vie napravete go toa , da vidime sto ke kazat pozzz

    [mod-kirilica:xvdoh0z8][/mod-kirilica:xvdoh0z8]
     
  11. busavata

    busavata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Здраво!
    Јас сакам да одам на Тасос да барам работа, т.е. да одам на одмор и да си најдам работа па да останам до крајот на летото.... Има ли некој заинтересиран? Тасос не е мн скап остров, интресен е, интересни луѓе одат... Има од луди журки, до фамилијарни места...
     
  12. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Лани бев на невидено, оваа година ке идам пак само на друг остров... Ништо страшно, само треба да имаш резерва пари во тебе за секој случај. И малку среќа... Агенцииве се жива превара, не знам само која гаранција ви ја даваат...
     
  13. Teuf

    Teuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Има некој што сигурно иде и му треба друштво? :) Пошто јас сакам да одам, ама немам со кој, а ако најдам одам 200 :) :D
     
  14. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Каде поточно би идела? Јас сакам подоле на островиве..
     
  15. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    А каде конкретно на кој остров сакас??? засо и ја сум заинтересирана за работа на остров...
     
  16. summer2011

    summer2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    јас мислам најдобро е да седнеме и да се договориме најубаво ке е така, ве молам пишете назад позз
     
  17. valer-y

    valer-y Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    zdravo decki i jas sum zainteresirana za rabota vo grcija potocno na ostrovite, ako ne da se sobereme nekoja grupa i da odeme eve posle 1 juni ili pa ovie denovi zavisi kako se dogovorime .
    inici jas kontaktiram so edna agencija aegeanwork i tie veke mesec vreme mi barat rabota i nikako da mi najdat i zatoa mora celata rabota da ja prezemam vo svoi race. ako se soglasuva nekoj so mene neka mi prate ponuda na prijatelstvo na facebook valery vaneva pozdrav
    [mod-kirilica:1txn5c0v][/mod-kirilica:1txn5c0v]
     
  18. aceveles

    aceveles Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас би сакал да работам во Грција, ако име некој заинтересиран да контактираме.поздрав
     
  19. busavata

    busavata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Сите што сте за да одиме на Тасос, пишете ми лична порака и ќе се договориме... Да не одам сама, ми треба друштво.
     
  20. just3

    just3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво...Ќе ве замолам доколку некој е веќе отиден за Грција или евентуално знае каде може да се обратам за вработување летово, ако може да ме информира....Јас сум заинтересирана за работа на островите и би сакала да знам какво е вашето досегашно искуство, а воедно доколку некој е заинтересиран може да се организираме и групно да заминеме да бараме работа.....Јас искрено не ги познавам островите и би се осекала посигурно кога би оделе група од МК....
    Поздав и фала за вашиот одговор...