ТЕМА: Работа во Грција

Мислење 13 Фев 2012, 22:12

kazete be decki nekoja agencija za rabota vo Grcija po moznost sto nudi rabota na Chalkidiki,Sani,Paralia,Katerini
EWA

Фем почетничка
 
00
Мислења: 9
Зачленет: 12 Фев 2012, 21:11

Мислење 16 Фев 2012, 12:59

:D
EWA напиша:kazete be decki nekoja agencija za rabota vo Grcija po moznost sto nudi rabota na Chalkidiki,Sani,Paralia,Katerini

Јас лично не би ти препорачала да бараш работа за Грција преку агенција, бидејќи многу лесно можеда те зезне, најдобро е ако имаш некој близок или свој во некое место каде што сакаш да одиш и ако може да ти помогне за работа, а најсигурно е ти лично да си отидеш таму и да си побараш, пошто само така може да најдеш работа, Грците со препорака многу не сакаат, само лично да им отидеш, да те видат и ти кажуваат почнуваш или не. Па со среќа ;)
Аватар на корисникот
kallias

Жолто цветче
 
913373
Мислења: 1852
Зачленет: 22 Ное 2010, 13:14
Локација: Greece
[url=http://www.ticker.7910.org/eng]Слика[/url

Слика

Мислење 16 Фев 2012, 20:49

Imas pravo sekako ama sepak mislam deka preku agencija imas poveke sigurnost..kolku tolku ke ti platat..a sto ako mu rabotis na grkot 1mesec i na kraj ne ti plati za toj mesec posto se vo kriza,mnogu lesno moze da te zezne kako sto ima i vo makedonija mnogu takvi slucaevi, a kolku i da e agencijata sepak te stiti za toa sekako ti zema provizija
EWA

Фем почетничка
 
00
Мислења: 9
Зачленет: 12 Фев 2012, 21:11

Мислење 16 Фев 2012, 21:12

EWA напиша:Imas pravo sekako ama sepak mislam deka preku agencija imas poveke sigurnost..kolku tolku ke ti platat..a sto ako mu rabotis na grkot 1mesec i na kraj ne ti plati za toj mesec posto se vo kriza,mnogu lesno moze da te zezne kako sto ima i vo makedonija mnogu takvi slucaevi, a kolku i da e agencijata sepak te stiti za toa sekako ti zema provizija

Не би се сложила со тебе, агенцијата е таа што би можела со многу голема веројатност да те зезне, а што се однесува до Гркот, па не мора 1 месец да му работиш за да чекаш плата, ќе се договориш секој ден да те плаќа (доколку е тоа можно нели, а не верувам да не е можно) и ќе видиш ако не ти плаќа нема да седеш за џабе кај него, па не сме робови па да им работиме за џабе и да се играат со нас како сакаат (се ставам и мене во оваа ситуација, зборувам од искуство).
А што се однсува до агенцијата мислам дека познавам х случаеви кои биле зезнати од нивна страна, така да биди внимателна пред да одлучиш што ќе правиш. :!:
Аватар на корисникот
kallias

Жолто цветче
 
913373
Мислења: 1852
Зачленет: 22 Ное 2010, 13:14
Локација: Greece
[url=http://www.ticker.7910.org/eng]Слика[/url

Слика

Мислење 16 Фев 2012, 22:55

Dobro receno!!Nema sto vo pravo si ako mozi da se najdi na den da ti plakat super bi bilo.Znaci ti veke rabotis vo gr,a na koe mesto ako ne e tajna i sto rabotis? Spored tebe koe bi bilo najdobro vreme mislam koj mesec da otides i baras rabota? inace jas znam super angliski a znam i grcki, pa navistina sum zainteresirana da rabotam.
EWA

Фем почетничка
 
00
Мислења: 9
Зачленет: 12 Фев 2012, 21:11

Мислење 16 Фев 2012, 23:29

Абе шо ви луѓе на вас, во Грција работа???, они за нив немаат, не гледате во каква криза се ноаѓа, се е поскапено, колку отпуштуваат од работа а вие во Грција на работа, сигурно од нас македонците ке почнат :D :D
LeonaS

Бело цветче
 
232
Мислења: 83
Зачленет: 06 Дек 2011, 18:19

Мислење 17 Фев 2012, 18:35

EWA напиша:Dobro receno!!Nema sto vo pravo si ako mozi da se najdi na den da ti plakat super bi bilo.Znaci ti veke rabotis vo gr,a na koe mesto ako ne e tajna i sto rabotis? Spored tebe koe bi bilo najdobro vreme mislam koj mesec da otides i baras rabota? inace jas znam super angliski a znam i grcki, pa navistina sum zainteresirana da rabotam.

Работев 12 години во Грција, во Паралиа-Катерини, а сега сум мажена исто во Гр. но во друг град и работам во нашата кафетерија која ја држиме со маж ми, но последнава година е толку ослабната работата што се мислиме дури да фаќаме пат од тука, само не знаеме каде :worried: ....многу е лоша ситуацијата овде, секој ден се качуваат сметки, цени на се и сешто само се качува, се намалуваат плати, пензии.....многу, многу е опаднат стандардот за 80 % би можела да кажам, а може и повеќе, така да :x за овде. Подобро да си бараш некоја работа некаде на друго место, т.е. во друга држава кадешто би можела да си ги задоволиш стандардите....
Тоа од мене. Со среќа и поздрав :hai:
Аватар на корисникот
kallias

Жолто цветче
 
913373
Мислења: 1852
Зачленет: 22 Ное 2010, 13:14
Локација: Greece
[url=http://www.ticker.7910.org/eng]Слика[/url

Слика

Мислење 17 Фев 2012, 22:17

Многу ти благодарам Kallias..после разговорот навистина ке размислам подобро...Wish u all the best :hai:
EWA

Фем почетничка
 
00
Мислења: 9
Зачленет: 12 Фев 2012, 21:11

Мислење 31 Мар 2012, 20:31

Ако има некоја феминка за друштво сто сака да работи во Грција мозе да ми пише во лп ке отидеме и ке бараме работа заедно :)
DESfem

Фем почетничка
 
31
Мислења: 14
Зачленет: 31 Мар 2012, 10:10

Мислење 04 Апр 2012, 20:28

доколку некој е заинтересиран за работа во Грција, во хотел (келнерка, собарка, на шанк или во кујна), нека пише порака. Потребни се 20 девојки
bellaSk

Фем почетничка
 
80
Мислења: 32
Зачленет: 26 Окт 2010, 21:25

Врати се на Барање работа

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 14 гости