1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет за CV

Дискусија во 'Барање работа' започната од karamelka, 6 декември 2010.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Aј ако може некој нека ми прати пример за CV?
     
  2. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479

    Мислам дека малку од малку примеров ќе ти помогне.
    Најгоре од лево или десно прикачуваш твоја слика,а на средина пишуваш со големи букви CV.
    Потоа одоздола лични податоди (Име,Презиме,Дата на раѓање,адреса на живеење,телефон,маил...)
    Под тоа образование : (Основно,средно,факултет...)
    Под тоа лични особини(Комуникативна,одговорна,тимска работа,позитивна...),учество во проекти (се мисли на пракса,волонтирање,работа во странство),моментална позиција (студент,вработен,невработен...),познавање на јазици,итн.
    Сите овие стапки што ти ги набројав под образовие ги редиш една под друга.(Се надевам малку од малку ти помогнав)
    Можеш да го направиш во Word ili Pdf format .
    Еве ти и слика да видип одприлика како изгледа !
    Поздрав :*
     

    Прикачени фајлови:

    На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheGirlNextDoor

    TheGirlNextDoor Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    81
    CV Templates на Гугл и решен проблем, шемата ја имаш пополнуваш свои податоци, слика, искуства и сл. и тоа што е на англиски ќе го преведиш на македонски (Name - Име; Surname-Презиме; ...) :D а мислам дека имаи луѓе кои изработуваат CV-ја меѓутоа не знам за сигурно.
     
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Девојки исто така (не знам дали некој го има споменато тоа во темава) но многу е важна и вашата E-mail адреса!!!
    Адресите како:
    macence-src@yahoo.com
    cmok4e@hotmail.com
    се многу несериозни!
    Ако имате ваква Е-mail адреса под итно да отворите нова. Новата нека го содржи само вашето име и презиме и ништо повеќе!!!
    При елиминации, со сигурност отпаѓаат сите оние со несериозни E-mail адреси.
     
    На Dzidzi I Romeo, crazylady, Trendafilka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Јас нешто си го средував CVто и со годиниве сум станала перфекционист, и сакам да се консулирам за нешто.
    Што пишувате кај националост?
    Р. Македонија или македонско или македонка???
    За ова и кога пополнуваме на факултет оние семестралнине листови кај сите колеги различно гледам стои, кое е првилно сега?
    Јас до сега не сум прикачувала слика, па и не знам која да ја ставам, ќе мора специјално да се сликам за ова, ми се смее една другарка ама немам соодветна слика каде сум апла во анфас со неоклештена фаца.
    Се мислам да ја ставам од апсолвентско табло, ама таму сум со капа и наметка, ептен ко судика изгледам, озбилно...
    Ако не ставам слика ќе биде некоја катастрофална грешка или?

    Го користам формуларот на еуропасс што ги имаше постирано Ливинг на прва страна и ми го пофалија дека ми е ептен прегледно.
     
  6. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Конкретно во моето CV кај националности е напишано македонка.Кога сме веќе кај прикачувањето слика јас ја имам ставено сликата од апсолвенстко табло (зошто да не).Слика мораш да имаш на твоето CV.
    Неколку коментари погоре имам поставено пример за CV...
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Имам јас веќе стокмено CV ама треба од време на време да се суредува, дополнува и менува, барем јас така знам, така да веќе имам темплејд за CV од еuropass.
    Сега за сега ќе ја прикачам таа слика, за во иднина ќе мора да барам посодветна, некако пресериозно и повоздразно изгледам на таа слика од табло.
    Штом мора,ма да мене ми е толку глупаво што мора, работава не е конкурс за мисс.
    Башка сликите со 300 кила фотошоп, но нејсе ајде ќе прикачам.
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    Зависи дали europass форматот го пополнуваш на македонски или на англиски, т.е. за кого ти е наменета биографијата. Во англискиот формат nationality се однесува на државјанство, па јас тука би пишала Р. Македонија. Ако праќаш на странски фирми, етничката припадност не им е важна, во оригиналниот формулар целта им е да го видат државјанството на кандидатот.

    На семестралните листови се пишува националност, т.е. етничка припадност, поради квотите за етничките заедници на факултетите.

    Фотографијата главно се става за комисијата полесно да се сети на интервуираните кандидати пред интервјуата, што е особено важно кога има повеќе кандидати. Јас ретко кога сум ставила фотографија, па никој никогаш не ми замерил за тоа.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Јас сум спремна имам и на англиски и на македонски, конкретно македонското го суредувам па се мислам дали да си пишам Р. Македонија, зашто обични секогаш кај држвајнство/националост така пишувам и јас.
    Ма да не верувам дека некој за тоа би се фатил ама реков нешто сум се повампирила секој детл го анализирам не знам што ми е.
    Ќе пишам македонка, вајда најпогодено е.
     
  10. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Еве еден совет за CV што сам на себе ќе си го дадам:

    ВРЕМЕ Е ДА СИ ГО АЖУРИРАШ CV-TO коњу еден |(
     
  11. B-I-B-A

    B-I-B-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    12
    Ако може некој да ми прати пример за СВ ми треба на англиски
     
  12. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ова треба да ти помогне
     
    На B-I-B-A му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Женски,да ве прашам,лиценца за работа во кој дел ја пишувате? Во образование или во друг дел?
     
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Ми треба совет. Испратив ЦВ во една фирма и сега испадна дека сум требала да пратам и скенирана лична карта. Прв пат слушам за ова, а не ме ни викнале на интервју. Сте слушнале за вакво нешто? Безбедно е? Сепак има доверливи лични податоци
     
  15. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Луѓе немојте да ми се смеете ама прв пат аплицирам за работа и прв пат ќе пишувам CV па сакам да ве прашам за сликата, треба компјутерски да вметнам слика или мала фотографија да ја дадам?????
     
  16. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    При аплицирање доволно е да вметнеш слика во CV-то и да го испечатиш ако ги испраќаш документите по пошта.
    Ако не е посебно назначено, немој да испраќаш слика. Дури и некои компании не сакаат фотографии за подоцна да не бидат обвинети за било каква дискриминација
     
  17. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Да, во сите препораки и tips за CV сум прoчитала дека сите лиценци и сертификати се ставаат во Едукација. На крај после факултетското образование напиши ја заедно со годината кога си ја положила/добила.
    Супер ако ја имаш и скенирано, па може и да ја вметнеш дополнително, или пак остај сами да ти ја побараат ако им треба :)
    Ако имаш повеќе, можеш да си додадеш посебен дел обуки и сертификати-мене сите сертификати од семинари и обуки ми стојат во посебен дел, додуша немам уште работно искуство, па ова ми е главен адут заедно со волонтирање и пракси, да не ми стој празен тој дел, ова значително пополнува место :lol:
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Hipster , да те прашам ти CV , правеше преку Europass ? И ако си го правела преку тоа , кажи ми што пиша во делот за EQF , кој левел треба се пише ?
     
  19. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.531
    Допаѓања:
    59.361
    Прочитав погоре „лиценца за работа“.
    За каква лиценца станува збор? Јас прв пат го слушам ова.
     
  20. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Па зависи за што аплицираат, може за обезбедување, за доктори. Инаку не требаат лиценци за секаде.