1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет за CV

Дискусија во 'Барање работа' започната од karamelka, 6 декември 2010.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Девојки, а испитот за јавни/државни службеници каде го пишувате?
     
  2. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Curriculum Vitae


    Име Презиме: хххххххх хххх

    Дата/место на раѓање: хххххххх

    Aдреса: ххххххххх

    Образование: хххххххххх

    Работно искуство: ххххххххх

    ИТ способности: ххххххх

    Јазици: ххххххх

    Семинари, обуки: хххххххх

    Интереси:хххххх

    Контакт тел:

    Е маил:хххххххх

    Имаше некои погоре што прашуваа како треба да изгледа Си Ви, па еве вака е само ќе го ставите во Word document и горе под насловот Curriculum Vitae вметнете и ваша сликичка со резолуција како од лична карта. Можете да со додатете и нешто плус ако имате во образованието, искуството, кусеви и слично...колку побогато е сивито толку подобро.
     
  3. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Подобро CV од она на europass нема :) има простор за се да пишеш , а и ептен е прегледно и убаво , само ако некој правел CV таму да ми каже дали пишувате на кој левел сте по EQF , оти јас таму немам ништо пишано
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Еве ти како идат по нивоа
    The EQF's four highest levels correspond to higher education levels as defined within the European Higher Education Area: EQF level 5 corresponds to the descriptor developed for the higher education short cycle, EQF level 6 to the descriptor developed for the first cycle (Bachelor level), EQF level 7 to the descriptor developed for the second cycle (Masters level) and EQF level 8 to the descriptor developed for the third cycle (PhD level).
     
    На elence132 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Значи левелите се за тоа што имаш завршено така? Јас имам специјалистичка завршено така да можам да пишам дека сум на 7 ми левел :)
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Дали е подобро во CVто на Europass кај нивоата на јазик да напишам основно/средно/напредно, наместо А1/А2, Б1/Б2, Ц1/Ц2 (бидејќи за овие нели нема објаснување што како, туку само А1 на пример)?
    И друго, немам работно искуство, ама имам потврди од пракса. Да ги напишам кај искуство или?
     
  7. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Јас колку што знам праксата и волонтирањето се сметаат за работно искуство, па според тоа би можела да ги напишеш како работно искуство,но притоа да нагласиш дека е стекнато преку пракса или волонтирање.
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105

    Ако веќе правеш CV во Europass , јас мислам дека треба да напишеш за јазиците на кој левел си од А1-Ц2,
    тие се според CEF еве ти линк да видиш и одлучи на кој левел си ти со твоето знаење
    http://www.examenglish.com/CEFR/cefr.php
    А за праксата да, напиши ја во работно искуство и волунтирањето само нагласи дека си била на пракса :D
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Сакам да пратам CV во Халк Банка, всушност постои формулар на нивната страна и има задолжително поле - посакувана работна позиција. Што да напишам овде? Благајна, шалтер, кредитирање? Некако ограничено ми изгледа ова. Совет?
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    барајки низ старите материјали од факс-речиси се си чувам(тетратки, книги, скрипти)
    најдов една брошурка за пишување на цв се вика 'како до совршено цв,мотивациско писмо и успешен разговор за работа" од Ангела Костова Трпеска
     
  11. alekso1

    alekso1 Нов член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Работите на место каде од вас се бара да носите строго деловна облека, но повеќе немате идеја како да изгледа вашиот костум.... http://denar.mk/47721/kariera/kako-da-o ... ven-kostum
     
  12. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    А каде поточно би требало да се наведе работната позиција за која се конкурира? :geek:
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Веднаш под личните податоци, има Работна позиција за која аплицирам.
    Ова е ако имаш Europass CV, такво сега бараат.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Малку стара е дискусијава, ама ете можеби ќе биде корисно.
    Јас секогаш под делот Државјанство пишувам македонско. Неодамна се консултирав околу овие работи со доста поискусни од мене, па ми го потврдија ова како точно.
    И во документите од средно и факултет сум пишувала така, така ми стои и во CV-то и мислам дека е точно. :)
     
    На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Девојки, како ги пишувате имињата на училиштата на пример (или центрите за странски јазици/некакви вештини) ако во меѓувреме се смениле? На пример, во моите дипломи стојат старите имиња кои сега се сменети. Во CVто да го пишам старото име или новото? :?:
     
  17. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас би ги напишала старите имиња.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да го напишеш старото име,а во заграда новото.Сепак е појасно за која институција се работи.Сите не се упатени добро во старо/нова терминологија.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TimeLord

    TimeLord Нов член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Мене ме интересира дали е во ред во ЦВ-то да ги наведам проектите на кои имам работено на факултет, бидејќи дипломирав информатика сега скоро, ама немам работно искуство. Праќам ЦВ-иња веќе неколку месеци, ама сега за сега ништо. :( И дали мора да се стави слика во ЦВ-то обавезно или може и без слика. Помош??? :sweat:
     
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Обавезно пиши ги сите проекти во кои си учествувала, ако имаш волонтерска работа, што и да е. Битно е и стварно остава добар впечаток. За слика, ако потполнуваш Europass CV, има простор за мала слика. Во некои огласи напоменато е да испратиш и слика, во некои не, ама мене искрено не ми личи да го оставам празен тој дел од CVто :?: