1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет за CV

Дискусија во 'Барање работа' започната од karamelka, 6 декември 2010.

  1. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Феминки да ве прашам, членувањето во одредено друштво (невладина и такви ствари) и волонтирањето се пишува во работно искуство така? :)
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Да, ќе си напишеш дека си била волонтер.
     
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Значи сакам да аплицирам за работа во туристичка агенција, е сега бараат со ССС, дали и како да напишам, како да го составам уствари тоа дека студирам? Дека сум при крај со студии нешто така.. :?: :(
     
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    А зошто не би напишала дека студираш. Ќе си напишеш што студираш, кога си ги започнала студиите и дека се во тек т.е. можеш да напишеш кога отприлика очекуваш да дипломираш.
     
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Па ми велат да не пишувам затоа што така они ќе сфатат како работам додека да завршам, а после си барам по струка, а нив им треба постојан работник, и затоа сум во мислење :?:
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    А ако те викнат на интервју и те прашаат дали студираш, тогаш ќе лажеш?
    Еве јас сум на постдипломски и уште магистерската ми остана, т.е. почнувам да ја пишувам. И во CV-то ми стои баш така.
    Сепак ти најдобро си знаеш.
    И нормално дека ако најдеш подобра работа во иднина ќе си одиш. Затоа постои склучување и раскинување на договор :) , а и никој нема да те врзе таму со сила.
    Аплицирај си и со среќа, па да се фалиш. ;)
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Имав обука од неколку дена :lol: е сега аплицирам за слично работно место дали и како да ја напишам обуката :?: давајте совет брзоо :D
     
  8. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    CV-то според мене е најмалку битно т.е. битно е да имаш пријател(за во приватни фирми) или партиска книшка(за во државна администрација) :x
     
    На keti.kety му/ѝ се допаѓа ова.
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Напиши ја во делот за искуство и лажирај дека си била подолг период од неколку дена :) или во делот на вештини
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266

    Пиши пракса или практична работа.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Анастасијаки ова оди во делот на тренинг или дополнителна едукација и практична работа, задолжително впиши го, како што вика Славица, повеќе денови, убаво исфилувај го. ;)
    Во образование напиши си каде имаш завршено средно и пополни го делот и за факултет - каде студираш, смер-насока и во заграда напиши уште колку испити ти фалат до дипломирање.
    Не го изоставај никако тој дел, без разлика дали бараат само со ССС.
    :)
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека во CV особено не смее да стави денови на обука, бидејќи CV треба да биде кратко, прецизно и јасно, и нормално работите кои ги наведуваш во него да бидат поткрепени со доказ, а она за обуката нема никаква потврда, па така тоа нема да биде добро за CV .
    Обуката која се споменува, треба да се вклопи во Писмото за мотивација (мотивационо писмо, писмо за интерес), каде што треба да наведе зошто баш на таа позиција сака да работи и дали има некое искуство во таа област, а јас и предложив истото да го спомне на интервју.
    Никој работодавец не сака да чита долги CV , затоа тоа треба да биде јасно, конкретно без опширно изложување. Но ако се работи за писмен работодавец и сериозна работа (зашто има и такви неписмени ама имаат дуќани и фирми, а не знаат ни што е писмо за мотивација), тој ќе го прочита и писмото за интерес, од каде ќе има увид за интересите и амбициите на кандидатот и колку тој ја познава областа за која аплицира.
    Ама мислам дека нема потреба од толку комплицирање.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Во последно време имам среќавања од 3 вид :D со head hunter, се шегувам, у глобала ми бара интересни нови работни позиции и ми дава секако совети за CV-то дали ми е правилно напишано и слично.

    Е сега јас многу многу не ги почитувам оние научени шаблонски проценки и муабети на луѓево кои работат во HR, па тука ве буљат како седите, како ви се преклопени рацете, ви прават психолошки анализи и слично. Но некои совети кои ми ги даде, се навистина добри.

    Ко прво се „каравме“ за сликата. Јас му реков дека не сакам да ставам слика. Се зачуди зошто и му реков, затоа што тоа дискриминира.
    Се зачуди повторно, демек не му било јасно зошто се плашам да си го покажам лицето. И му реков дека не сакам едноставно некој да ме проценува према ликот. Секакви луѓе, секакви вкусови, а како што се потврдува, токму на тие позиции најчесто работат жени кои потсвесно нема да викнат на интервју некоја која би изгледала поубаво од нив, или евентуално некоја која не им е симпатична. Од кај да знам каков ќе и се погоди денот на Петка Станкова и можеби е во ПМС, ќе и смета што мене ми е супер блескава косата, и ете, нема да ме покани за инает на интервју. Плус, слика и 3д верзија односно она кога зборуваш со личноста во живо, се две дијаметрално различни работи.
    Тука ме советуваше, да ставам сепак пристојна слика, доколку фирмата тоа го бара. Нејсе. Во спротивно, не морам. Шуќур.

    Исто така, кога се бара работа на различни позиции, не е лошо да се направат повеќе верзии на CV-то. Јас имам конкретно 3 верзии. Зошто? Затоа што, во фирми на пример каде што сакам да работам во областа на маркетинг и реклама, не ги интересира дека јас симултано сум преведувала по конференции или дека сум работела во градежна фирма како асистент. Излишна информација за нив.
    Или обратно.
    Плус не е убаво да е натрупано со премногу детали и искуства. CV-то треба да е концизно и кратко. Една до максимум две страни (освен ако немате 50 и немате навистина богато работно искуство). Најбитните работи треба да се истакнати. Рекрутерот нема толку време да го чита ко романче, на кратко ќе го ѕирне и толку, и затоа треба да му го привлечете вниманието со нешто интересно. Инаку отишла вашата шанса.

    Доколку прв пат барате работа, после дипломирање, голем плус за вас е ако сте работеле нешто за време на студирањето. Треба да покажете дека сте амбициозен апсолвент кој освен тоа не е и не бил „мрзлив“.

    Сите дипломи, обуки и знаења кои сте ги стекнале покрај работното искуство, се внесуваат на самиот крај.
    Кога се пишува дека поседувате возачка дозвола, за да докажете дека сте активен возач, јас во заграда би ставила токму тоа (активен шофер), или би навела километри (не дека некој ќе ви ги брои, отприлика колку ги имате поминато).

    И за крај, мотивационо писмо - различна верзија, за различна позиција. Немојте да имате една верзија која ротира по фирми. Вие треба да ги убедите дека токму таа работа е створена за вас, тоа писмо треба да покаже колку ве инспирирала позицијата, колку ви го привлекла вниманието, и секако - пред се заради тоа дека треба да покажете дека вие сте створени за неа. И најважното правило - она што е напишано во мотивационото не смее да биде веќе спомнато во CV-то.

    И да, совет од мене плус, се разбира вие знаете како да го изведете тоа. Бидете инвентивни и оригинални. Разликувајте се од толпата, за да бидете препознаени и за да привлечете внимание.
    Не значи дека треба да жонглирате пред фирмата, освен ако не сакате да се вработите во циркус, но направете нешто ваше, и поинакво со што ќе се обоите поинаку од толпата која бара работа на истата позиција. Не се плашете да се јавите, да прашате, па и повеќе пати, или да отидете лично, зошто да не?! Знам интересни ситуации каде што токму тие, кои биле страшно креативни при барање работа, ја добиле истата веднаш.
    И најбитно, не им дозволувајте на родителите да прашуваат во ваше име. Ужасно негативно влијае. Знам што зборувам. Еднаш во фирма баравме студенти, од 5 кај 4 ни се јавија мајките да не искараат зошто не сме се јавиле. Истите беа инстантно шкртнати од листата на потенцијални кандидати.
     
    На glosipgirl, LivingGlam, Moira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Женски ве молам за помош :tmi: Треба да напишам ЦВ за студентска пракса, до Стопанска банка. Не знам како треба да изгледа, ниту како да го направам во ПДФ формат :$ Разгледував други, ама некако треба мн полиња да ми бидат празни, јас сум прва година и немам никакво искуство, во полето на сертификати да напишам и од средно што сум добивала на град Скопје, да пишувам од натпревари (претпоставувам не).. Ај ве молам ако некоја има желба да ми помогне :doh:
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Можам да ти кажам само како да го направиш во пдф формат :D за другово и јас сум тазе во таа област :$ Значи си го правиш сивито во ворд и после го претвораш во пдф формат. Пишуваш твоја адреса и таму ти стига документот. Еве ти линк
    http://www.wordtopdf.com/ Многу е едноставно :)
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gabyyyy

    gabyyyy Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    sakam da ve zamolam za edna usluga :) treba da izrabotam molba za da me primat na rabota no ne sum pisuvala pa ako saka nekoj da mi prati gotova napisana molba sega sum taze diplomirana nemam iskustvo :( ako moze nekoj da mi pomogne mnogu ke mu bidam blagodarna, zosto mnogu mi e potrebna ama ako mozi :( brzo. mi treba znaci molba za rabota pomosss :sweat:
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    2 различни поима се молба за работа и ЦВ. Што ти треба уствари?
    Јас досега немам чуено дека некои наместо ЦВ бараат молба да им поднесеш
     
  18. Darya

    Darya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    51
    во голем дел се согласувам со тебе, но еве и мое мислење. Некако заглавив и јас во тоj сектор и станав headhunter што би рекла ти :). секако интервјуто зависи од тоа за која позиција се конкурира па со тоа следат и оние анализи со позиции на раце итн. сепак слика мислам дека е пожелно да се стави, не ради оцена на изглед туку полесно е да се запомнат кандидатите. така што по тој креативен пристап усштекога ќе го видам CV-то да знам еј да тоа е онаа креативната девојка.

    за содржината исто се сложувам - треба да се приспособи за потребите на огласот никој нема да го интересира дали некој работел во америка како бармен или хотеса, а конкурира за нешто сосема трето.

    п.с. треба да се внимава и на изборот на фотографија зошто believe it or not имам среќавано слики одтипот на лик во слаткара, девојка на кревет - нешто што е небитно во секој случај единствен совет е да биде кратко јасно и прегледно
     
  19. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    Ја спак ќе си прашам :$ Во ова CV има вака
    References

    Name
    Institution
    Position
    Phone number

    Што би требало да пишам тука?
     
  20. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    ova znaci dali imas preporaka od prethoden rabotodavec ili od profesor ili od nekoja institucija kaj ste bile na praksa, vsusnost si ostavate adresa ili telefon od toj sto vie e preporaka vo smisla toj sto ve preporacuva da kaze pozitivni stavovi za vas kako ste rabotele kaj nego da ve ispofali vo celost kakva licnost ste
    denes rabotodavcite se rasprasuvaat za licnosta sto mu e kandidat kako sto i nie koi baame rabota serasprasuvame za firmata dali ni odgovara ili ne

    so sreka i pobrzo rabota da se pofalis
     
    На aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.