1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Одрадени млека даваат зелена столица. 100мл чај според мене се многу. Моите деца имале спротивна реакција на чајот од Бекутан (уште повеќе имале грчеви). Колку чај му даваш толку му кратиш на млеко а со тоа само го дувате мешето а бебето не е нахрането и пак си пие млекце. Еспумисан капките се закон ама само ако немаш друг избор (ипак се лек). Масажа на мешето помага многу. Земи малечко шише, наполни го со потопла водичка и ваљај го од желудникот на бебето па надолу. Мене за гасовите најмногу ми помагаше ставање на топломер во газето. Иако гледам дека има поделени мислење за тоа, мене матичната ми го препорача уште за првото дете и навистина и навистина делува.
     
  2. moesrce

    moesrce Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Eve me pak mene, inaku se vrativme pak na aptamil 1,confortot ni pravese poveke gasovi ,inaku i jas mislam deka od becutanot i e poloso pa i davam malku caj od nane, sto mislite vie za cajot od nane bidejki ima dosta podeleni mislenja a na nasni pomaga?
     
  3. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    pozdrav mamicki se izvinuvam pisuvam od mobilen imam kerkicka stara 4 meseci na pocetokot ja hranev so majcino mleko potoa snemav mleko i pocnav da ja hranam so Hipp combiotic na pocetokot bese dobro ne mi povrakase megutoa poslem 10 dena pocna da mi povraka ja odnesov na pedijatar mi rekoa deka ne e nisto a tezina mnogu malku mi kacuvase potoa rekov aj da ne e do mlekoto i go smeniv so aptamil 1 i od nego isto taka mi povraka ne kacuva mnogu na kilaza ja nosam po dr mi vikaat deka ne e nisto strasno cim ne gubi kilaza navistina neznam sto da pravam ;( i davav po 150ml na pocetokot namaliv na 120ml ama sepak mi povraka neznam sto da pravam vise glava me boli ;( inace se rodi 330 kg sega ima 5.700:((( pozdrav i ve zamoluvam za odgovor pozdrav i se najubavo
     
  4. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Да, кај нас се смета дека е нормално да повраќа бебе после јадење и тешко можеш да најдеш некој др. кој ќе те свати серриозно.
    Колку повраќа? И колку пати во денот? И кога( одма после јадење, саат после тоа, постојано)Колку се роди 3.330кг?
    Каката каква е?Течна? Мириса на кисело?Каква боја е?
     
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И мојава поврајкаше и тоа доста,друга марка на млеко па не го ни сакаше и така мм ми купи неколку вида на млеко и еве сме сега со НОВАЛАК 1 е многу добро,ретко да поврати и тоа малце на кг секој месец сме со 1кг нагоре и пие 180мл исто така и кака сама нековаш на ден декогаш два.
    Многу е до млекото,пробај земи неколку вида на млеко и кое ке и одговара тоа дај и, а многу ли поврајка или малце?
     
  6. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    Mами да не знаете случајно каде има во скопјево бебимил 3 ????
     
  7. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    И ние пробувавме различни млека. Не само брендот туку и составот-обично, хипоалергено, антирефлуксно и сега без лактоза.
    Ќерка ми исто е 5.700кг, се роди 3570, а има 5 1/2 месеци. Исто повраќа многу. Сега со Хумана СЛ за бебиња што имаат нетолеранција на лактоза повраќа 50% од помалце. Ме чуди што викаш не напредува а не те сваќаат сеиозно.
    Ние одиме еднаш месечно во државна, ја мерат, крвна слика...секогаш ни даваат совети. Докторката е супер. Не слуша, прашува што ги гледаш, што ти мислиш. Знае дека мајката е таа што највеќе го гледа бебето и дека ако она вика нешто не е ок, треба да се провери. Ќе те сослуша без да те гледа како параноична будала која се тресе на бебето за секоја ситница. Не праќа да правиме испитувања,бевме за развојни тестови ни покажаа вежби што треба да ги правиме за да и се зајакнат мускулите на стопмачето за да не повраќа, плус затоа што е слабичка вежби за да се превртува, да застанува на нозе, да седнува...Минатиот месец бевме на гастро специјалист, и таму докторката ни рече дека не напрадува доволно со килажа и дека треба да почнеме да ја носиме таму на контрола.
    Може треба да побараш мислење од др доктор.
     
  8. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    znaci od koga ke i dadam mleko da pie ja krevam odma da uzdrigne uzdriga i povraka poslem pienje vo tekot na 30min mi povraka edno 4-5 pati mi vikaat nisto ne bilo deka mnogu bebinja povrakale i od koga ke sum pocnela so kasicki ke nemalo da povraka tolku mnogu kakata eve 2nedeli i e tecna zolta boja i mirisa na kiselo :( a me cudi toa sto koga ke ja naranam uz spienje voopsto ne mi povraka navistina neznam sto da pravam
     
  9. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    ii da dr mi vika deka cim e rodena 3.500 koga ke napolni 6 meseci mora da ja duplira rodilnata tezina mi rece deka ne e nisto strasno cim ne gubi kilaza ama navistina neznam vise sto da pravam 5 pediatri ja imaat pregledano do sega istoto mi go imaat receno :(((( ama mene ne mi izgleda deka ova e vo red :((
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    За мирисот на каката и кај нас е така не се грижи, јас би те советувала да и даваш млекце од друга позиција ако до сега беше малце на горе сега легнија итака дај и,пробај со др млеко и за недела дена треба да забележиш разлика дали има ефект,пробај со млеката кое би и одговарало.
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    точно е дека не сфакаат сериозно лекарите .ако детето не пага со тежина за нив не е страшно.
    но исто така е точно дека кога ке почнеш да воведуваш цврста храна постепено се губи,зависно од бројот на оброци.и моето повракаше ,по неколку пати после подој и од вештачко и неколкучаса после храненје.знам колку е мачно и нервозно.ама навистина не поврака откако почнав со кашички од 5,5 месеци.син ми уште спие само на страна и на подигната подлога како кога повракаше.
     
  12. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    И ние сме вејкем 4 и пол месеци и сеуште поврајкаме ама си качваме убаво на килаза така да не се секирам и ние спијаме на рамно ако поврајкаме
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    ДЕТЕ КОЕ ПОВРАЌА НЕ СЕ ХРАНИ ВО ЛЕГНАТА ПОЗИЦИЈА!!! Значи детето да се храни подигнато , кога лежи да биде подигнато под агол до 45 степени во релаксатор подигнете го душекот од креветчето или во количка, акои покрај ова повраќа многу поробај со АР формула не мора да е ХИПП , плус пресметај дане ја прејадуваш нејзне итребаат околу 120 150 мл на кг /тт вкупноз а 24 часа, инаку тоап овраќање ќе се изгубипосле 6 тиот месец, ако детето е комплет здраво како што кажуваат лекарите
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас бидејќи имам мали и вовлечени пупки и малата не фати на време да цица, се одмолзувам секој ден со пумпа и плус му давам дохрана Аптамил 1.
    На малата му иде едно шише мајчино млеко-едно шише АД млеко. Се надевам не грешам што многу му ги мешам млеката. Засега нема грчеви и ретко повраќа.
     
  15. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    И јас давав исто така првиот месец-два. После продолживме само на града. Обидувај се ако можеш на града, тешко ке ти е постојано да се одмолзуваш. Мене во Систина ми рекоа (кога ги мешав млеката) доколку може да биде на разлика од 3 часа за да не се ствараат дополнително грчеви.(пошто ние и онака многу имавме грчеви).
     
  16. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Mamicki primetiv deka malata od Aptamilot pocna da mi povraca. 2 nedeli nemavme problem no eve nekolku dena ne go podnesuva. So koe drugo mlelKo da go zamenaM? Nie imame tri nedeli. Ve molam za sovet
     
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас малата аптамил и новалак ги сака,новалак многу и одговара и тоа и гп користама а и сестрица не кажа дека овие ве биле речиси исти.
    Ако поврајка повеке време тогас смени ако е само ден два може и да не е до млекото, сепак ако менуваш земи кое ти идговара бидејки можно е и тоа да не го сака или да го привати добро.
    Земи едно и пробај ако не потоа со друго млеко прбај :)
     
  18. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    devojki ako moze malku pomos,kako pravilno se prigotvuva adaptiranoto mleko za novorodence,na bolnica mu davaa hipp mleko,i doma prodolzivme da go upotrebuvame vo kombinacija so jana vodata.me interesira dali vodata treba da bide pritoplena ili...?jas koristam 2 lazici hipp mleko i dodavam 60ml voda jana,dali pravilno prigotvuvam ili...?bidejki od koga pocnav da mu davam primetiv crvenilo po celo telo dali e od mlekoto ili..?se nadevam za brz odgovor.se izvinuvam za lat, od mob pisuvam
     
  19. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Iki ако не и одговара ќе повраќа во млазови. Блуцкањето е нормална појава. Зависи како повраќа зошто не е убаво често да го менуваш млекото.

    Супер мама па зарем не прочита упатство пред да го дадеш? Водата мора е околу 50 степени за Хип и кога ќе го раствориш млекото тогаш ќе изладиш до телесна температура.

    Не би знаела за осипот да кажам зошто може од многу работи да е.
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    За 60мл вода тамам се 2лажички од тоа што си го има самото паковање,јас првин ја варам водата а потоа ја турвам во шишенцето и потоа го додавам прашокот и ке го промешам шишенцето и го ставам во ладна вода околу5мин.
    Вака ми пишува на паковање,мислам сите се така :)
     
    На Super-Mama му/ѝ се допаѓа ова.