1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање на мало бебе, искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од girl-miri, 2 октомври 2013.

  1. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    јас не ја капам малата секој ден. ја капам три или четири дена во неделата. секој ден само го миеме газето какано :lol: или ќе ја истиширам.
    а за тие што се како постољина за капење купивме ние ама ич не го употребивме. малата многу е немирна и само прета па не ми беше сигурна.
     
  2. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Не сваќам како ги држите со раката кај главата :$ Досега го држев кај стомачето за да не се намокри папучето,но сега за косата ми е страв како да го бањам,незнам како правилно да го држам да не му влези сапуница во очињата :tmi:
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Во анатомско корито, левата рака помеѓу вратот и главата и тоа до лежи, и така ја бањам косата, и така и се плакнеме- сапуницата тече наназад.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    na youtube ima mn interesni klipovi za banjanje na bebe pod mlaz voda na cesma :)
     
  5. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    јас еве месец дена ја бањам сама без никаква помош..на почетокот мислев нема да можам ама ние мајките на сме сме способни кога е во прашање бебето..:D
     
  6. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Се решив да купам или подлога за коритото,или пак мрежа.Кое е попрактично?
     
  7. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    сунгер е најпрактично..јас сум презадоволна...мрежите не се практични..недај боже да се подоткачи од едната страна...... :)
     

    Прикачени фајлови:

  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    Денеска при бањање ни падна папочето
     
  9. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Каде може да се најдат тие сунѓерите за во кадичка?
     
  10. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мислам дека ги има во Јумбо.
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Секој ден, и олекнува кога ја бањам на оваа жешко време. Нас бањата не ни влијае на спиењето. Многу ретко се случува да заспие после бањата.
     
  12. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    денеска серко мој си се искака во коритце па од бањање одма на дополнително бањање, не беше какан 7дена па убаво си се олесни ццц ова прв пат ми се случу. Инаку јас го бањам легнат во коритце прво ставам една пелена низ цело коритце потоа уште 1 под главчето за да не му влева вода во ушињата, не го држам си го бањам со двете раце и му зборувам а он се смее и си шлапка, кога го плакнам со чиста вода го земам во една рака а со друга го плакнам. Најмногу сакам сама да го бањам бидејќи тогаш е најмирен а ако има некој друг да ми помага тогаш многу прета кога го плакнам па едвај го додржувам со двете раце
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Лелеее колку уживаме кога се бањаме :$ дури си пее :D аааааа аахаааааа ахааааа :D многу ужива кога ја бањам и со ноџињата она ме бања мене :D
     
    На SimonaTino и ddevojce им се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Cela voda e nadvor :) a koga ja obrakam na grbceto da ja izmijam, nemozam da ja zastanam. Se ispravuva i odi niz koritoto so nodzinjata hhahha mnogu mi e interesna.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    мајки од кога почнавте да го легнувате бебето во коритцето,ние сме скоро 40 дена,и во раце уште го банјам како што ни кажа патронажната.од кога можам да го легнувам.имам и леЖАлка за во коритцето позз
     
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас почнав да ја легнувам 10-тина дена откако ни падна папокот. Чекав убаво да зарасне, по препорака од патронажната. Вие сте големи, мислам дека можеш да почнеш да го легнуваш бебуш.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    јас го легнав на 41 ден, бидејќи откако ни изминаа 40 дена отидовме кај моите на гости и мајками ми покажа како легнат да го бањам дека полесно ќе ми биде и на мене а и поубаво ќе го избањам и навистина е така, може и порано ќе сум го легнала ама ете немало кој да ме подучи сите се тука само за памет да солат а за добар совет не, така да слободно легни си го бебенцето
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    nas papceto ni padna 11ot den cinam,potoa uste nedela dena ja banjav na race dodeka ubavo da zarasne papceto.Znaci negde posle 3 nedeli ja legnav vo koritce da ja banjam.Vie moze i porano dokolku papceto e zarasneto,mnogu polesno ke ti bide,a i bebus ke uziva vo banjkanjeto.:)
     
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    Јас уште по термометар се водам за вода еве 2 години.:$ Немам осет, а и лично не трпам топла вода, со млака се туширам, па морам да проверам за него да не го измрзнам. :D Мм па обратно, над 40 му ја прави водата секогаш, па ја ладиме. (facepalm)
     
    На mal.ecka, joy1, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.306
    Пол:
    Женски
    Ние и со термометар и во коритцето имаше и синко нон стоп плачеше кога ќе го капев и еден ден јас ја пробав со рака и не ми беше доволно топла и ставив потопла и еве сега не плачи сакал потопла вода како мене
     
    На mal.ecka, Skorpija25, pile30 и 2 други им се допаѓа ова.