1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Obavezno na pedijatar stom crveniloto e izduvano i zafaka del od genitaliite.
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мајки ако некоја имала вакво искуство нека помага. Син ми почна да се нафрлува напред кај курето и околу, како вруќанички прво. После премина како во пликови, црвен е олеле мајко. Кога бевме на педијатар ми дадоа една маст и ми рекоа да ставам. Ако не помага да си земам Мустела Стелатопиа. Пликовите како да потпоминаа кратко ама не гледав некој посебен напредок. Ја земав и Мустелата и почнав да ја користам и неа. Отфрлив марамчиња скроз, само се одмиваме со вода и секој ден кога е топло го пуштам малку гол да се луфтира по едно 15-20 минути. Сменивме и пелени и пак исто. Наместо да има напредок, син ми почна дури и да реагира на болка. Не знам веќе што да правам. Во понеделник ќе одиме на лекар а дотогаш...?
     
  3. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Вака како што опишуваш е габична инфекција, кажи ми што крема ти даде педијатарот. Ние имавме габична инфекција тогаш на нас педијатарот ни даде да се мачкавме со канестен, адерма крема за епителизација, и џинџира спреј (на база на цинк оксид). Немој да користиш марамици, само одмивај со вода било кое време дење ноќе. Најубаво е да не експериментираш, користи тоа што ти дал педијатарот и одмивајте се со вода. Кај се јави габична инфекција бидејќи јас и тој примавме антибиотици во болница, ова е честа појава при примена на антибиотици. Ако мислиш дека се влошува ситуацијата оди на дежурен.
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Педијатарот ми даде прво Нео Видерм (тестер) и ми рече да пробам, ако има подобрување да си ја земам од аптека, ако не да ја земам Мустела. Ја ставав таа маст некој ден и после ја земав и мустелата. Марамици не користам една недела сигурно. Дома сме цело време, уште не ни се поминати 40 дена, така што се одмиваме под чешма на секое пресоблекување. Инаку немам ни јас, а ни тој користено антибиотици. Мислев дека е од мочкањето прво оти црвенилото му е само напред. Газето му е супер, белко. Сменив пелени а го пресоблекувам и многу често за да не му биде многу влажно.
     
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Метиленско сино за пеленски осип! ПРОВЕРЕНО!

    Син ми на 1,5 година имаше 2 месеци пеленски осип со огромни гнојаници, на колку кожни д-р отидовме, што не ставивме, од канестен до кортико - масти, додека матичната не ни рече да пробаме со метиленско сино (плаво). Се обојува кожата ДА, ама ги суши и не се појавуваат нови. Јас го одмивав со калиум перманганат (без сапуни, купки, шампони), оставав добро да се исуши, и после со стерилна газа поминував со метиленско. За 3-4 дена се среди и никогаш потоа не му се имаа појавено.

    [​IMG]

    EДИТ и мустела му имав земено и од неа немаше подобрување.
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Odmivaj go so caj od camilica neka bide mlak (ni laden ni topol ) i ostavaj go da se susi ne go brisaj. Ne go stegnuvaj mnogu pampersotda ne go dopira i dopolnitelno da go iritira. Ako e mnogu loso poseti dezuren.
    Da ne si jadelA nesto sto bi mozelo preku mlekoto da prima. Pr nekoj citrisni ovosja ili nesto ljuto, zacineto. I toa bi vlijaelo na mokracata i bi se pojavilo osip. Ne sekogas e pelenata kriva.
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Со памукче со камилица го поминувам секој ден и остатокот од камилица го ставам во водата кога го бањам. Памперсот мислам дека го стега повеќе заради широкиот повој, затоа неколку пати во денот кога е топло надвор во двор го оставам гол да му диши кожата. Не јадам лимони портокали цитрони...не јадам луто, не јадам грав леќа, не пијам млеко...се што знам дека ќе му предизвика грчеви. :(
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ima li potreba od sirok povoj sega letovo. Vi preporaca li ortoped??? Ke pomine samo treba vreme i trpenie
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    На ортопед сеуште не сме биле, утре правиме еден месец, а ни рекоа вториот месец на ортопед. Инаку во болница кога не пуштаа рекоа дека треба широк повој. Јас ставам како што рекоа, со исклучок на тие неколку пати во денот кога на кратко го оставам гол надолу.
     
  10. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Одстрани го широкиот повој слободно. И мене кога ме отпуштија од болница на картонот пишуваше, широк повој како препорака, но никогаш не и ставив на ќерка ми. Мене тетин ми е ортопед и тој ме советуваше дека нема потреба од повој, а не ја прегледа ќерка ми се до навршени 50 дена. Инаку за пеленскиот осип, многу ќе ти помогне Судокрем, резултатите веднаш се видливи, а Мустела Стелатопиа е крема за атопична кожа, додека Мустела Стелактив е крема за пеленската регија
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Значи сум ја утнала кремата? :|
     
  12. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Можеш и со Канестен маст или Нистатин маст
     
  13. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Нас многу ни Јекодерм кремата и отстранувањето на пенливото на Бекутан и сите можни купки. Го капам до ден денес само со Еуцерин неутрален сапун.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    zuto kako ste denes , ima li podobruvanje so crveniloto??!
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    ddevojce, да ти кажам престанав да го мачкам со било каква крема, само го одмивам на секое пресоблекување на чешма и еднаш до два пати во денот со камилица и малку почна да се повлекува од напред. Повеќе црвенило има останато кај препомните на ноџињата каде што се трие од пелените. Не е којзнае каков напредок, ама мене многу ми значи. На газето продолжувам да му ставам павловиќева оти газето му е скроз чисто.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ke pomine tamu potesko e so velis oti se trie. Ostavaj go golicko po malku da se luftira kureto :)
     
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Па сега дека убаво затопли времево, повеќе сме голи од пола надоле. Денеска е уште поисчезнато црвенилото гледам, пликовите веќе ги нема. Сега не мачи вакцината малку, ама ќе мине, ќе издржиме.
     
  18. junacinamama

    junacinamama Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    .. и со мојот бебушко беше иста ситуацијата....не само црвенило, туку и пликови, па кожичето почна да му се лупи на препоните...ма не памперс вакви-такви, сензитив и незнам што, се пробав ништо не помогна....и на крај исфрлив влажни марамици значи само на чешма и со вода одмивање и швајцарски памперси (што случајно ги открив во едно продавниче)....кожата се смири и од тогаш еве сега бебушко е 7 месеци, не се случило пак да се исфрла.....
    сега почнуваат горештиниве па ке видиме...инаку широк повој никогаш не сум му ставала...иако овде кај нас препорачуваат, јас мислам дека никаде на друго место не препорачуваат туку викаат слободно да си претка бебето...
     
  19. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Глина Сина Ума и/или Дермазан балзам - закон се и за касаници, и за осип и за ранички, а за воспалена кожа, посебно околку памперсот, дермазанот е најнајнајдобар.
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А каква крема секојдневно користите за газе//:??