1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас секој ден ја мачкам само со павловичева-оригиналната. И ставам на газето и на интимниот дел.
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски





    Мрсна е или потешка за мачкање како бекутанот?
     
  3. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    ако имате голем пеленски осип, посебно од користење на антибиотици, последно нешто за мачкање на интимниот дел кај бебе е павловичева.
    Павловичева оригиналот се користи само ако има иритација од урина и измет и пелена.А кога се работи за осип од коритење на антибиотици, тогаш не се става павловичева, туку специјални креми.
     
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А за секој ден која?
     
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    зависи од типот на кожа. Јас со едното дете проаѓав со нивеа, а со другото само со Avene
     
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Мојата нема осип си ја мачкам со Павловичева после секое менување на памперс. Мислам дека е потешка од Бекутанот, засега газето и е меко и не е воопшто црвено.
    fighter колку е Авен кремата? Ако е јака павловичевата да ја сменам тогаш со некоја друга. Засега се е ОК.
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски


    Bekutanot tesko se razmackuva znaci pavlovicvata e beter/
     
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie koristime Pavloderm posle sekoe menuvanje pelena.Kremeta e mrsna,sega na zeskovo e vo polutecna forma i lesno se razmackuva.A i ne e skapa,mislam deka bese 270den. 250ml.
     
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Добра ли е, има ли црвенила?
     
  10. DoktorkaOz

    DoktorkaOz Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека проблемот е веќе надминат. Инаку Амонијакален дерматит, или попознат на форумот како пеленски дерматит (оспи) може да се јави и како сув и како влажен дерматит. Се препорачува негата на сувиот пеленски дерматит да се третира со креми на природна база и да бидат БЕЗ парфем БЕЗ конзерванс и БЕЗ парабен и главна цел да биде смирувачкиот, регенеративен и прочистувачки ефект. Влажниот амонијакален дерматит треба да се третира со лосион кој ќе ги има истите карактеристки како кремот (спомнат предходно) кој ќе ја штити смирува и суши нежната кожа. Мислам дека има вакви медицински препарати и на нашиот пазар.
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Cacuvche nie stavame posle sekoe menuvanje pelena i dosega sme nemale nikakov problem tamu dole, ni crvenilo,ni osip,ni bilo sto.Znaci pavlodermot ni e za sekojdnevna nega :) (y)
     
  12. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    ne znam kolku ke vi bide od korist ama mene patronazna mi rece ako se pojavi pelenski osip da se koristat daipers SENSITIVE! namerno potencirav so golemi bukvi...izvinete na fontot
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Освен на почетокот мал кога беше, еве сега ни се појави, свекрва ми тврди дека е од топлото. Дали е можно да е од тоа?
     
  14. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Можно е зошто да не е. Мене пред 1 месец кога бевме на преглед матичната убаво ми нагласи, ме советуваше кога го пресоблекуваш оставај го гол по 10-15 минути да му „подише„ кожата на газето и околу курето, зошто познато е дека машките тука многу се потат.
    Можеби ќе помогне одмивање после секое сменување на памперс .
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^фала дона, дефинитивно ќе го применам овој совет
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    ако ви се појави црвенило или ситни црвени брунчина намачкајте со кантарионово масло одма ке му се смири местото и ке се повлечи црвенилото сега најчесто се јавува од жешкото
     
  17. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    За црвенило на газе чуда прави Џинџира Алба, на моја пријателка малата таков лош осип имаше, ми беше страв да го гледам, со што не ја мачкаше многу малку подобрување имаше, на крај со Џинџира за неколку дена и пројде.. Јас секогаш имам Џинџира дома, за све ми се наоѓа, за изгореници од сонце, убоди од инсекти, гребаници и мали ранички.. Малиот кога имаше сипаници, наместо со течна пудра, со ова му ги прскав крастичките..Сега и на малово превентивно на 2-3 дена му го прскам газето..
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Може да е и од некоја храна што ја јаде
     
  19. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Нас ни се појави осип, педијатарот не советуваше да отфрлиме влажни марамчиња (сега ги користиме само кога сме излезени некаде) и ни препиша да мачкаме Advantan еднаш дневно и Mycoril три пати во денот, мислам дека состојбата уште толку и се влоши, од брунчиња преминаа во рани, болно беше за гледање. По одредено време ги отфрлив, ставав крема Бекутан со цинк оксид, оригинал Павловичева, Бекутан пудра, ама ништо не ни помогна. На крај почнав да ја мачкам со кокосово масло и за многу брзо време и се повлече се и сега да не ја подречам е супер, после секое одмивање обвезно ја мачкам со маслото.
     
  20. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Јас уште од почеток само павлодерм користам и памперс влажни. До шестиот меесец немаше ни една црвена точка. Е после почна многу да се исфрла и користев флугоцит а влажните марамици ги исфрлив од употреба туку само ја замивав, а лето беше. Една тубичка флугоцит и газето ко ново :) и влажните до некаде го предизвикуваат црвенилото..