1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    денот ни почна во 08.00,тогаш доење.
    во 10.30 микс овошје во блендер - банана,праска,слива со 2лажици мелена плазма.
    12.30 доење и нанање :)
    15.00- пилешко со зеленчук и малку оривче(тиквица,морковче,пашканат,маку брокула)
    16.30- доење и кратко нанање
    19.00- ориз и рогач-кутијата од нестле
    21.30 доење иноќно спиење.

    измеѓу нудам водичка. пие дневно околу 150-200 мл од чаша со клунче,оти никква цула ни шише не фативме :)
    ноќе може да се разбуди кај 2-3 за доење,ама деновиве почесто се буди. скок во развој ли е,заби ли се...се надевам ќе помине..
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    07ч 160 ад млеко
    09ч 150 ад млеко
    12 -30 круша со јогурт + праска
    16ч ориз со ад околу 180мл
    18ч 100 ад млеко
    20ч бисквит
    22- 30 150мл ад млеко
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Za cicanje nemame red.
    Koga sakame, kako sakame, kolku sakame i kade sakame :)
    11-13 casot ovosna ili zelencukova kasa i obavezno pieme vodicka dodeka lapkame kasa.
    Potoa igrame, cicame i spieme se do 17-18 casot, pa ruckame pak zelencukova ili ovosna kasa. Potoa sme samo na cicanje i pieme po nekoja goltka vodicka ili cajce. Navecer pocesto se budime za cicanje, obicno na dva-tri casa. Taka i nasabajle si cickane dur da dojde vremeto za kasa. Uste malku ke vovedeme i tret obrok, prvo tie da gi prifatine poubavo.
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Девојче дај некој предлог за зеленчукова каша, кои комбинации ги правите?
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Uuu mila da ti kazam vojna vodime so domasnite kasi, bilo zelencukova ili ovosna. Deneska ke svaram kompir, brokula, ke stavam i malku sol oti blutkava nema sansi da ja jade. Jas ne bi ja jadela bez sol nepa malata.
    Se izv za lat, ama ne saka.da se smeni fontot.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Знам дека се блуткави, но препорачливо е до 1 година да не се дава сол. Додавајќи сол можеш да и наштетиш.
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nema da i stavam kojznae kolku sol, pa da i nastetam. Sto ni fali na nas, nie sme jadele toa sto go gotvele nasite. Strikno ke si kazam za mene i za bratucedki vnucinja. Eve deneska mi se vari gravot, uste e mala za grav inaku ke i dadev. Ja nudam toa sto go gotvam jas za nas, a deugo e so ne gi saka domasnite. Primer da varev leka, grasok ili kompir mandza da pravev ke i dadev da jade " ako sakase" , zatoa brokula i kompirce. Pa i tie kupenite na hipp ili drugi kasi se vestacki isto kako i ad mlekoto,( kojznae sto ima vnatre) ama mora nesto da se jade neli,a od dve tri zrna sol malku da zamati vkus nisto nema da i e.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Да не преувеличувам сега но две зрна сол како што нема да и наштетат нема ни вкус да и дадат на кашата.Пробај ке видиш
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    So malku sol i kiselo mlekce ima vkus, ama ne gi saka. A koga planiram da i dadam od mandzite.za nas sto gi gotvam, zanicite kako crven i crn piper, vegeta gi stavam na krajot koga veke imam izvadeno za malata nekoja lazicka.
     
  10. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Za dva dena polnime pet meseci wslabo napreduvasw bbebe I od cetiri navamu jademe kasi kupecki. Edna cela ja jade na ytri pati vo eden den ili mu gi mesam sabajle jabolko,ruxek zelencuk uzina nakaj cetiri casot ovosje. Izmegu cica pie becutance cajce I ceriti pati so cicanje ad mleko
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    08ч ад млеко 160ад млеко
    10ч слива и праска 100г
    11ч околу 100мл ад млеко
    14+ч супа со школки звезди(блендирани) со малце телешко
    17+ч орис со ад млеко
    18+ч околу 100мл ад
    20+ч овошна јаболко и праска
    22ч 180мл ад млеко
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Nie vcera vaka ruckavme
    10h. Mlecna kasicka od hipp so mesano ovosje
    13h.Banana so orizovi snegulki
    16h.kompir, tikvica I morkov
    19h.kruska so zivotinsko carstvo, prv pat dadov cokolatce a izmegu obrpcite cicame koga I kolku sakame, gramaza ne napisav zosto jade zavisno od toa kolku e gladen I kolku mu se sviga jadenjeto
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Прв пат чоколада и во 7 навечер? А и мали сте колку што знам за чоколади. Убаво го храниш бебето,не брзај со чоколади, цел живот ќе ги јаде.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Не дај боже да ви фати алергија доцна навечер ке се чудите кој пат да го фатите
     
  15. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Znaev deka mojot post ke predizvika reakcii leona imame 8 meseci I edna nedela, 9 I kusur kg do sega ne pokazalo alergija na nisto da cuknam vo drvo, .. I da dadov cokolada so mislite kojznnae kolku izede, gledam I dr majki davaat zivotinsko carstvo na 8 mesecna vozrast
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Нова намирница како во твојот случај чоколада пожелно е да се воведе во претпладневните часови заради можна лоша реакција .Ова ми е совет од педијатар.А и поучена од искуство од блиска околина каде бебето на сред нокно спиење помодре и почна да го губи воздухот.Мн лоша слика за гледање верувај.Алергијата беше на јагоди.Инаку не се раководам по другите мајки.Они можат и мастики да им дадат на бебињата,ако јас не го сметам тоа за здраво и безбедно нема да го дадам.
     
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Vo red joy ne sum znaela za pretpladne ili popladne eve denes vo kasata od ovesni snegulki I banana staviv pola zivotinsko carstvo pola od kasata ne ja izede od cokoladaa dali 1/3 kasna, ne se baziram na dr majki no postepeno mu go zgolemuvam asortimanot zosto gledam ima odbivnost kon nekoj rab sto gi jade pocesto a na pocetokot mi gi jadese dosta
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Деца се они ке менуваат .Еднаш ке јадат па ке фати период кога ке одбиваат.Тоа е мислам најголема нервоза кај мајките-нејадењето кај децата.Јас исто измислував 300 комбинации само да ја натерам да касне нешто.Ако мислиш дека заради чоколадото ке ти ги јаде овошните повеке тогаш прашај на педијатар дали може по малце какао да ставаш кое изобилува со железо.Штом си дала веке чок можеш мислам и какао но обавезно консултација со лекар.Такви намирници немој на своја рака.
    Или пак додај мелена плазма.моето овошните ги сакаше така.
     
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    vcera
    07.30 doenje
    10.00 -pola praska,krushka i jabolko so 2 lazici melena plaza
    12.30 doenje
    15.00 pileshko so zelencuk i orivce
    17.00 doenje
    19.30 heljda so jabolko
    21.30 doenje
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Емилија душо, ова е форум, штом си пишала чекај и одговор. Само со добра намера пишав, зошто попладне даваш нова намирница. Имаш осуммесечно бебе, треба да знаеш дека ново се воведува од сабајле, баш заради алергии, а и лично сметам дека толку мали бебиња немаат потреба од чоколадо. Сепак ваши деца ваши правила ќе си важат.

    П.С- не дај Боже да се случи нешто како што пиша joy, јас со првото имав фрка во 12 ноќта, среќа не беше проблем со дишењето туку цела глава и лице му станаа жар црвени па на ургентен завршивме. Еве да кажам и од што- од хипп baby's first pap демек од 4 месеци и на база на ориз ( најнеалергеното нешто).