1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

  1. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    ^^
    Мене аптекарката ми препорача Бекутан крема за сончање 50 фактор 200денари е а и многу сум задоволна секој ден се мачкаме :)
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Alverde kinder 30 фактор или ако можеш да најдеш најбезбедно масло од семки од малина Rubus idaeusима заштитен фактор 40
     

    Прикачени фајлови:

    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Морам да се пожалам од бекутан козметиката..со исклучок на витаминската крема.
    Прво шампонот и лути на ќерками, од маслото и млекото летово почна да и се лупи кожата под пазувите..исто ко ништо да не сум ја мачкала..А пак сапунот..ужас ко бабами да го правела..знаете, самварен сапун хахахха

    Моментално користиме шампон Косили, сапун Еуцерин и млеко за тело Corine de Farme..
    Сапунот и млекото нема да ги смениме, но се двоумам за шампонот дали да си продолжиме да го користиме Косили и покрај тоа што мене лично не ми мириса нешто посебно или да земам нареден пат Џонсон или од ХИП..што мислите..? :*
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски

    извини што ке искоментирам,ама зошто толку хемија за толку мало бебче.јас моите ги банјав само со мерима сапун-бебушот уште само со таков -и коса и тело.не мачкам ни млеко ,ни масло после капенје па мазна и мека им е кожичката ко памук.колку повеке препарати толку повеке реакции и алергии.
    сепак секоја мајка најдобро си знае за своето чедо!позз
     
  5. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    не е проблем бе ;)
    сепак и не е толку многу...некои користат и купки за капење и не знам уште што ..
    ние најосновните работи, и сите се неутрални без никакви парабени мириси итн...позз
     
  6. Erata

    Erata Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Јас за ќерка ми користам само две работи - купка Corine de Farme и крема за пеленска регија од DM - жолто пакување, во процес сме на откажување од пелени па се надевам во скоро време нема да има потреба и од неа.
     
  7. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    и ние само мерима сапунче користиме и витаминската н бекутан друго ништо нит имам намера да му ставам млека масло или друго да го оптеретувам детето со хемии
    а исто и ние започнавме со козметиката на бекутан ама се покаж
    а катастрофа одма почна да му се лупи кожичето и од тогаш само со мерима сме
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    За бекутан слушам мн негативни коментари
    Сега на почеток првите месеци планирам само сапунче за бањање ,а за после бањање мустела ако има проблематична кожа како што имаше керка ми.млека и масла на почеток не планирам да користам.зависи каква кожа ке има бебчето.
    Сакав да прашам дали секој ден ги бањате?Се повеке ги слушам педијатриве велат не секој ден зошто им се сушела кожата :^)
     
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas sekoj den ja banjam. Veke sme 2 i pol meseca 2-3 pati ako sme promasile da se banjame.
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И јас користам Мустела сега 2 во 1, не ставам млеко за тело ниту пак нешто на лицето и како свила и е кожата. А инаку секој ден ја бањам сите овие 7 месеци, па даелку од сува кожа има.
     
  11. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас пак многу сум задоволна од бекутан ја бањаме со кукпата,ја користиме витаминската, кремата за сончање до сега не сме имале никаква алергиска реакција.
     
  12. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Јас ќерка ми не ја бањав секој ден. Родена е во февруари и уште од раѓање до некаде средината на јуни, додека се стопли времето така ја бањав, а потоа секој ден ја туширав, а косата 2 пати неделно. За капење користев Мустела дерматолошкиот ѓел 2 во 1, ми траеше 1 година, а косата и ја миев со Мустела шампонче и сега уште го користам шампонот има многу густа текстура и трае многу. Користев и Нивеа 2 во 1 но го заменив со Корин де Фарм, исто 2 во 1 за сензитивна кожа. Одвреме на време и правам купки со Мустела Стелатопиа масло за капење кое не се плакне.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Ние се бањавме со Мустела за осетлива кожа и навистина прекрасен шампон.Потоа го користев Бекутан и воопшто не сум задоволна.Катастрофа од шампон. А, сега го зедов шампонот на Хипп сензитив, преубав е и не е многу скап.
     
  14. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Кој крем е најдобар за бебешкото газе,освен павловичева ?
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас во лето користам крема од weleda. Органска е , околу 500 мкд.
     
  16. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Освен со павловичева ја мачкам и со јекодерм на газето и дундето :)
     
  17. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Дали некој има искуство со производите на Логона и која цена се?
     
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Лично немам искуство, ама по другите балкански форуми многу ги фалат производите, како природна козметика.
    А каде има тука кај нас да се купат?

    Јас за моето дете од почеток користев Хипп, па потоа некогаш Бекутан, мада исто така читајќи викаат дека Хиппот бил со многу убав состав, за разлика од Бекутанот.

    Така да, ќе продолжам со Хип. И цената е приступачна и сум задоволна.
     
  19. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Od ragjanje sme na penaten i sum prezadovolna. Koristam krema za gazence i najmalo crvenilo da ima, odma go snemuva. Za banjanje koristam penaten samponce, pa Stavam i vo vodata za da se napravi skama i za teloto. Za liceto retko stavame isto kremce na penaten. Vaznoto se bez parfemi, bez parabeni i drugi stvari. Drugo nisto ne koristam za kerka mi, a i nema potreba. Kozata ni e mazna i meka.