1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Deteto mi ima dve godini? Dali treba uste da go dojam? Ako ne koj e najlesniot nacin da go odbijam?
     
  2. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    moe mislenje e dokolku imas mleko a bebusot seuste saka da cica prodolzi si uste.pozz
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Dovolno e deteto da se doi do 1 god. posle toa e samo kako cucla lazovka da mu davas, ne e toa toa mlekoto. Nutricionist mi go ima kazano ova. Jas godina ipol doev, ama cicase za da ne ja odbivam vo leto. Ja odbiv mnogu lesno, se namackav so karmin i se zgrozi pocna da vika kaka i ne sakase poveke ni da pomisli da cica. Probaj moze ke uspees taka.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Фала мила. Веќе завршив работа. Го одбов после две години и кусур. Не беше многу проблематично. Се намачкав со сенф, му изгледаше грозно и несакаше повеќе. После имав мали проблеми со млекото но и тоа се реши. Не можам да поверувам дека конечно по две години спијам по цела вечер. Фала во секој случај.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    ПРЕД ДА ОДБИЕШ ДЕТЕ ОД ДОЕЊЕ ПРВО НАУЧЕТЕГО ДА ПИЕ МЛЕКО ОД ШИШЕ ЗАШТО ПОТОА НЕМА ДА УКУСИ МЛЕКО ПА КОЈ КОЛКУ САКА НЕКА ДОИ .ЈАС ЛИЧНО ИМАМ БЛИЗНАЧИЊА ПА ГИ ДОЕВ ДВЕТЕ ДО 16 -17 МЕСЕЦИ ПОЛЕКА ГИ НАМАЛУВАВ ПОДОИТЕ ДОДЕКА НЕ ДОЈДОВ ДО ЕДЕН ПОДОЈ А ПОСЛЕ КОГА ЌЕ ДОЈДЕШЕ ВРЕМЕ ЗА ЗАСПИВАЊЕ ИЗЛЕГУВАВ МОЈОТ СОПРУГ ГИ ЗАСПИВАШЕ ЕДНО ПО ЕДНО 3- 4 ДЕНА .АМА ИМ ТЕКНУВАШЕ САМО ШТОМ КЕ МЕ ВИДЕЈА ДА ОБЛЕКУВАМ ПИЖАМИ :D
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас доев до 8 месеци, на 6 месеци му никнаа првите запчиња и како му растеа се повеќе ме гризаше за дојките, почна колку толку да разбира, и сето тоа гризење, офкање од моја страна му стана интересно и повеќе си играше отколку што цицаше, па се одби. Инаку да кажам дека паралелно со доењето го дохранував со адаптирано дека не го најадуваше само мајчиното, па до 9,5 месеци беше на адаптирано, кога му го заменив со кравјо со намалена масленост 2,8%. Сега без проблем дневно пие по 1л тетрапак, + јогурт ептен сака, а и останатите млечни производи (павлака, сиренце, кашкавал).
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали е вистина дека кога мајката ке добие мензис по породувањето престанува и млекото ? :^) Ова свекрвами ми го кажа и малку ме зачуди :?:

    А имам и друго прашање , уште од пред 4-5 месеци имам на брадавиците нешто жолтеникаво и се до денес го имам ама и брадавиците како да ми се распукани :?: дали така треба да биде или не? дали треба нешто од сега да им ставам не би сакала потоа да ми се појавуваат болки , маститис итн би сакала да дојам и да немам проблеми..позз
     
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски

    Извини вака ама поголема глупост несум слушнала,а свекрвати како да нема родено деца :fubar:
    Веднаш по породувањето почнуваш со крварење,значи така нема ниедна да дои,ќе нема млеко спрема кажувањето на свекрва ти.
    И ако мисли на менструација после првото крварење и во тоа нема логика кога има жени кои ги дојаат децата и до 2-3 години.
    Нема потреба од вакви не потребни заплашување,ќе си имаш млеко додека сакаш да си го дојиш бебето.
     
    На Anturium, Bupalu, dragan4eDR и 2 други им се допаѓа ова.
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Вака, после породување има крварење кое е различно кај жените на пр. јас крварев точно 40 дена (знам дека е точно бидејќи 40-от ден бевме да земеме Голема молитва, а нели во црква не се влегува нечиста, ист беше случајот и со мојата најдобра другарка.) Значи тој период јас ја доев малата и потоа немав циклус 6 месеци. Е сега 7-от месец добив и малата сама се одби, за време на циклусот не сакаше да цица и постепено ми престана млекото, ја дохранував со вештачко млеко. Но, од друга страна другарка ми го доеше детето 1год. и 8 месеци, кај неа немаше прекин на циклусот како кај мене, туку секој месец си добиваше и немаше никаков проблем со доењето...значи различно е искуството кај нас две...
    Што се однесува до жолтеникавото на брадавиците, мислам дека тоа е колострумот-првото млеко, јас имав и истекувања пред породувањето и носев влошки за дојки (ги има во аптеките заборавив како се викаат) за да не ми се флекаат градниците и блузите, се мачкав со павловичева и немав проблеми...Се надевам ти помогнав..поздравче :)
     
    На Lolo5 и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    На првото прашање да ти одговорам.Мене ми се воспостави циклусот после три месеца од првото породување и имав редовна менструација како и пред да останам бремена,а син ми го доев до една и пол година и немаше никаков проблем.После второто породување добив после два месеца и продолжив со доењето,така да ова се бабини деветини.
    За второто прашање ,жолтеникавото е првото млеко -КОЛОСТРУМ кое е богато со антитела и треба да се даде на бебето веднаш по породувањето.Тоа содржи и многу витамини,многу е густо и хранливо и е најдобра заштита за бебето првите дениви.За тоа што ти се градите распукани,гинекологот требало да ти каже до сега, треба да ги мачкаш со АD капки или АD3 после одмивање само со топла вода.Маститот се прави ако градите не се празнат и млекото заостанува во жлездите,но за тоа не требе да се секираш сега.
    Поздрав,се надевам ти разјаснив некои дилеми
     
    На JuLleE и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. ni-na

    ni-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    moeto devojce go odbiv od doenje pred dva meseci,no seuste imam mleko koga ke gi pritisnam gradive.toa malku me zagrizuva.me interesira dali ste imale vakvo iskustvo i dali ima nacin toa da se otstrani?


    [mod-kirilica:2t8a659j][/mod-kirilica:2t8a659j]
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    Ni-na, секако дека има начин, има апчиња со кои се прекинува лачењето на млекото, ама мораш да се консултираш со лекар, на своја рака не би ти препорачала да земаш ;)
     
  13. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Симптоми на бременост

    Мојот Лука има месец и два дена,до пред некој ден се молзев два до три пати на ден веке два дена по ред се молзам на 24 часа еднашка и му го давам тоа млеко.Ме интересира дали е во ред или не...ми кажаа дека не е здраво да се молзам на 24 часа еднашка и дека тоа млеко не е добро,иначе млекото ми е ретко како вода и бело.Ве молам ако има некој со вакво искуство нека ми одговори.
    Поздрав

    П.С Заборавив да написам дека го дохранувам со Аптамил А.Р
     
    На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikus02

    kikus02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    14
    здр феминки .. барав неможев да најдам ако постои таква тема преместете ми го постов слободно .. Имам синче скоро 9 месеци . Цице уште но осеќам како веќе на моето млекце му доаѓа крајот ... :worried: Го подранувам малце со природни кашички дома подготвени . Но ме интересираше дали треба да почнам со млеко друго .. адаптирано .. да стекне некоја навика за млеко .. секој совет би ми значел многу . Поздрав срцки :* :hai:
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Пробај па ке видиш, или ќе го сака или нема да го сака. Јас моето не го форсирав за млеко затоа што едноставно нејќеше да го пие ( и ден денес повеќе сака јогурт него млеко) . Твое е да пробаш да му даваш а тоа самото ќе си каже дали сака. Ако не сака тогаш калциумот може да го внесува преку др. млечни продукти (јогурт, кисело млеко, топено сирење, урда...)
     
  16. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    А зошто се измолзуваш па му го даваш тоа млеко, па подобро дај му да цица. Јатрва ми имаше проблем како тебе со многу слабо млеко но до 11 месеци му даваше да цица + го дохрануваше со Аптамил.
     
  17. chiccush02

    chiccush02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    10
    моето малечко има 10 ипол месеци .. уште е скоро само на доење .. ќе го дојам додека имам млеко и се додека цицањето не стане играчка за него :)
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    А не сте почнале со цврста храна воопшто? И да е само на доење, се препорачува со нова храна да се почне од 6 месеци.
     
  19. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    МОјот Лука денеска полни 3 месеци,го хранам со Аптамил А.Р зивееме во Словенија ,пред недела дена бевме во МК три недели и вероватно од водата или климата му се направи проблем со какнјето малце потврдицко какаше ,како и денес.Ама во Мк нема Аптамил А.Р па затоа му сменивме и пиесе Новалак А.Р се хранесе 7 пати на ден 5 оброци по 170 мл и 2 нокни оброци по 150 мл , кога се вративме во Словенија еве до ден денешен значи една недела јаде помалце .Одвај 6 пати на ден по 150 мл или 130 мл понекогаш и 80 мл.Ве молам кажете ми дали малиот пошто веке има три месеци не треба да се храни на 3 саати како порано или како расте неможе да се храни исто дали намалува заради тоа или е нешто друго пишете ми вашите малечки како се хранат или се хранеле кога имале 3 месеци.Многу ми е страв да не намали на кл.
    Поздрав
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    Секое дете си има периоди кога помалку јаде, затоа не му се секирај многу. Си знае тоа колку му треба, и кога. Ќе видиш дека за брзо време пак ќе има поголем апетит. И син ми варираше со апетитот, ете минатите две недели ниту цицаше ниту јадеше кашички како претходно, ама затоа оваа недела надокнадува :)

    Не знам какви се препораките на педијатрите во Словенија за адаптираното млеко, ама нели се почнува со обична формула? Имало ли посебна причина што му давате конкретно Аптамил АР?
    Инаку, син ми од крајот на првиот месец е на дохрана со Novalac (обична формула), покрај тоа што си цицаше и сум презадоволна, што не можам да кажам за Novalac AC и Novalac AR. Од нив многу повраќаше, и од двете.