1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    јас јадев еднаш грав и верувај дека се покајав, синми цела вечер плачеше се виткаше и имаше гасови, е сега дали е од гравот или така се погодило незнам ама како и да е веќе до година ако треба не ставам грав во уста
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    И јас немам баш пријатно искуство со грав,среќа што не сум којзнае колкав љубител :lol: Можеш да си каснеш но со усул, да не се пренајадуваш. Кај нас на мени во петок има гравче многу често и јас јадам нешто помалку од еден танњир ,значи не многу полн и до сега батко немал маки никакви.
     
  3. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    да ги прашам искусниве мамички.... прворотка сум и постојано се мислам, кога ќе се породам, како да му дадам на бебето да цица, што да направам ако не сака да фати, да трга? Како да се потрудам? Бидејќи ако имам млеко сакам да бидам упорна... Можеби звучи глупаво прашањево, ама буквално се замислувам на кој начин да му дадам да цица и никако неможам да замислам што да правам ако не сака ако неможе :?: :?:
     
  4. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и јас сум прворотка и јас ги имав истите прашања во глава но верувај мајчинскиот инстинкт ќе ти се јави сам и ќе знаеш како да го доиш, само биди упорна и да несака да фати ти биди упорна и нонстоп нуди му ја градата на почетокот нема да знае што да прави со неа па ти ќе му стиснеш малку млеко во уста и само ќе си повлече, јас незнаев во рака да го земам синми ама се се учи, и јас се плашев дали ќе имам млеко и дали ќе знам да го дојам ама кога го земав во раце и кога му го ставив цицето во уста он одма си повлече така да не се замарај пред време
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    бебинјата имаат вроден инстинкт за цицанје.
    и двете деца уште на бокс ми ги ставија до мене и двете одма бараа да цицаат.ке видиш душкаат со носето ко кутринја и бараат со муцето.има сестри кои ке те насочат во породилиштето ке ти покажат како да го наместиш-ако не ке си бараш да ти покажат и помогнат.
    млеко сигурно знаеш нема да надојде веднаш.ама бебето ке го местиш постојано на града за да стимулира а и првото млеко -колострумот е многу важен .иако е количински малку му е сосем доволен.
    ако не си член приклучи се кон фб групата соба за доенје-ке добиеш совети и секогаш ти се на располаганје стручни лица и искусни мајки.
    со лесно и со позитивна мисла :*
     
    На Glasna и bebeto93 им се допаѓа ова.
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    ве молам многу ми е итно. се работи за блиска роднина, се породи царски ама 8ми месец, бебето е во инкубатор, а таа почна да се измолзува, меѓутоа со пумпица баш и неможи, а со рака можи ама на болница лежи, сестрите немале време да и помогнат а сама неможела да се измолзи, и требал некој да и го држи шишето...
    сеа ако знаете да ми кажите поописно како да ја посоветувам, како да можи сама да се снајди, или евентуално ако има и друг начин за измолзување...?? и кажав дека ќе се консултурам со вас и ќе ме почека за одговор.... фалаа позз
     
  7. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Значи ако може да се измолзува со рака најубаво , еве ти видео се надевам ке и помогне. Значи ке ја фати убаво целата града малиот прст под града и полека со палецот или показалецот.
    http://www.youtube.com/watch?v=Z7mzvNyfzFA
    http://www.youtube.com/watch?list=PLD58CBC702522C1FD&v=gi-7FddKHjo
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Девојки со што да ги мачкам брадавиците?воспалени се дури модри и болат мн .А цицаме скоро на секој час
     
  10. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    mum care чист ланолин мене многу ми помогна, немА потреба да се мие пред цицање не е штетна
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    ланолин на галафарм ептен помага и види дали правилно фака бебето на града оти од тоа може се разранети брадавките.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Мила joy1, најпрво честитки и големо да расте бебенцето :) .
    За да ги направиш малку пофлексибилни и поеластични брадавките како што кажаа феминките погоре можеш да си ги мачкаш со ланолин. Јас користев од Леа мама и беше некаде 250 денари.

    ***

    На почетокот кога започнав да го дојам и јас имав проблеми, ама дури и со крвави брадавици. Тој ист проблем ми се појави и сега пред да му излезат запчињата на 6 месеци, ама фала му на Господ се снајдов.
    Бевме во еден манастир и бидејќи отците прават домашно кантарионово масло им побарав. Еден од нив ми даде за замена некоја маст, ама во нејзиниот состав има само масло од кантарион и восок. Знам дека восокот може да предизвика алергии, ама пак кога размислив што се не ставав на почетокот и дека од тие миризливи креми и ќе го одбиев од цицање, се одлучив. Значи да не дојде до забуна, пред секој подој ги миев градите од преостанатиот восок, па само по 2 мачкања раните ми се затворија целосно.
    Ќе се потрудам од кај отците да го најдам оргиналниот рецепт и ќе ви го постирам :) .
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Го пратив маж ми по ланолин :)
     
  14. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Мене патронажната за првото дете ми даде еден совет со кој цел живот ќе ја благословувам :). Најдобар лек за брадавиците се Д-капките кои му ги даваш на малото. Ем се безбедни за него, ем тебе има да ти се регенерираат за инстантно време. Ставај нон стоп од капките. Мене за џабе ми беше ланолинот. ама ич не ми помагаше.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Во тој случај да не го предозирам бебето со вит Д,ако ставам често од капките?мене ми рекоа по три капки дневно да давам насабајле
     
  16. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Капки Д3 , самото млеко и ако можеш да најдеш од тие мастите за изгорено. Сигурно има некоја жена која ги прави и во твојот град. Од маста за игореници одма се повлекуваат рагадите ама мора пред доење да ги исчистиш градите убаво со сапун. Исто после секој подој мачкај ги градите со млекото и остави така да се исушат. Инаку мој совет ич да не гледаш на колку време доите :* :inlove:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Не се секирај. Тоа што ќе го намачкаш од капките брзо се впива во кожата. Нема страв од предозирање. Јас така првите недели цело време си правев и брадавиците ми беа ко нови :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.659
    Пол:
    Женски
    А дали може и со Вигантол капките, зошто и тие се за коски?
     
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Би требало да може бидејќи капките Д3 не се само за коските туку и за рожестите делови на телото како кожа, коса, нокти. Вигантол го има истото дејство.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Јас пак со прашање :^)
    Имаме само три дена но постојано е на цице.Млеко имам во голема количина нормално не постигнува се да исцица.Но мене ме плаши да не се прејаде па да ја боли мешето.Немам искуство со доење иако ми е второ бебе и ова ме буни.Како е нонстоп гладна?исто и столица имаме околу 4 пати за 24 часа