1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Joy столицата е ок, може да има и на секое менување на памперс. Во првите 40 дена така ќе биде, да не речам нон стоп на цице, не може да се прејаде не се секирај, само почесто држи ја подисправена за да ждригнува. Лактацијата ќе се воспостави како што треба за месец дена. Сега околу 7 дена очекувај ич да не се тргне од тебе- скок во развој. Нема да биде нон стоп така, бебињата сакаат да ја осетат и мамичка, сигурно не голта нон стоп туку ужива со цицето. Ако се заборави на цице а не влече или плитко цица потсети ја, мрдни ја градата.
    Ако ти се тврди градите пред доење одмолзи се, полесно ќе цица и нема да се лути.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Се согласувам :)
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme moze da stoi izmolzeno majcino mleko?
     
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Многу е топло, па на собна температура јас не би го чувала.
    Во фрижидер 3-4 дена, во замрзнувач 6 месеци, некаде пишува 4 месеци.
    Не се загрева на шпорет, туку во топла вода. Она што е замрзнато прво се става во фрижидер да одмрзне, па потоа во топла вода.
    Јас почнав да си замрзнувам за кашички, млекцето го складирам во стерилни/пластични чашки.
     
    На Goca92 и joy1 им се допаѓа ова.
  5. diorsa

    diorsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Мамички јас сум бремена за 2 а сеуште ја доев (1 god), денес доктроката рече мораш да ја откaжиш...а таа премногу се буди навечер и само со цицање заспива...е сега што мислите вие?? јас читав на мнг страници пиши дека е безбедно да се дои иако си бремена..има ли некој со вакво искуство ??????? :( :( :(
     
  6. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Доколку се работи за нормална бременост доење е ок, мој совет најубаво консултирај се со докторката од соба за доење на фб.
     
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Прашај ја др. Јулија во соба за доење. Таа сигурно ќе ти каже. Е сега можеби ќе звучи глупаво ама читав една статија дека мајката која го дои детето а е бремена, треба да го дои бебето само од едната града. Поточно во едната града ќе се создава колострум за новото бебе а во другата ќе има млекце за поголемото бебе.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако имаш нормална бременост, добра крвна слика и притисок нема причина да не доиш. Баш прашај го гинекологот зошто ти вика да не доиш, и ако ти рече не чини убаво нека ти објасни.
     
  9. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Мамици, дали ви опаѓа косата од доењето? :worried: Се обновува ли таа коса откако ќе престанам да дојам? Постои ли начин да го запрам тоа опаѓање?
    Јас веќе се плашам колку многу ми опаѓа и не знам што да преземам. Мислам дека многу ми е проретчена.
    Постои ли лек? :(
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Можеш слободно да доиш додека си бремена со второ, млекото си ја има истата вредност како и кога не би била бремена, само околу 26-27 недела се менува вкусот па може бебето само да се одбие. Јас го доев малиот уште 7 месеци од кога останав бремена со трето и малиот и бебето си напредуваат одлично, само внимавај на внес на доволно храна и течности и не би требало да имаш никаков проблем и да го доев од двете гради цело време, прошлиот викенд го одбив еве неколку недели пред првиот роденден.

    Косата за време на бременост се згуснува односно послабо опаѓа, така да за време на доењето опаѓа онаа коса која не опаѓала за време на бременоста, не се грижи ќе се стабилизира.
     
  11. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    леле како сум збунета до сабајле се доеме ок сега поруцеква нејке ништо зиво да фати само што ке го наместам за цицање плаче корне и заспа така без цице што до сега не биило како сум на секирана да не е одбивање ве молам кажетеми поискусните дали можи да станува збор за одбивање :sweat: а највејке сакам да го дојам
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Период е, и ние неколку денови не цицавме преку ден, еднаш дури ич, памперсот беше сув, па се оправи. Немој со сила, нуди почесто, кога е полузаспано, полубудно.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека е поради доењето? :?:
    И мене страшно МНОГУ ми паѓа косата, користам маска за коса, спреј, масла.. Што не и џабе.
    Морам дури и да ја четкам по повеќе пати во денот, за да не оставам влакна насекаде (иако и без тоа цела куќа е со мои влакна)
    Јас знам дека за време на бременоста не паѓа косата, станува сјајна и бујна, а потоа интензивно паѓа и се обновува.
    Мене не ми е изретчена и покрај тоа што косата можеби пола ми падна.
    Ми пречи што гледам свои влакна каде и да се завртам, но не знам што да превземам.
     
  14. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Косата за време на бременоста не опаѓа, тоа веќе го знаеме. Е сега откако ќе се породиме, почнува да паѓа претерано. Не е од доењето или шампоните и маските. И ако не доите, таа ќе паѓа. Спас нема :) додека се обнови цела. Обично тоа трае 6-9 месеци
     
  15. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Majki, bi sakala da prasam poiskusni.Pocnav sinoka da se molzam zasto treba malata da ja ostavam nekolku saati pa me interesira dali vo siseto mozam da go dopolnuvam ili pak na sekoe molzenje novo sise.
    Se izvinuvam sa latinica.
     
  16. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Доколку го ставаш во фрижидер, не, не треба да се меша млеко со разни температури. Јас доколку имам едно шише во фрижидер, свежото го ставам во друго шишенце и одкако ќе се олади и тоа, ги соединувам.
     
  17. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Леле а јас си ги мешам веќе измолзаното од фрижидерот и она тазе измолзаното :o За среќа не сме имале проблем барем досега, но за наредниот пат ќе знам.

    Па јас мислам дека од доењето ми паѓа, никогаш толку не ми опаѓала и реално не сум преземала ништо! Планирам да ја подскратам малку повеќе ако воопшто тоа може да ми помогне.
    Инаку и јас сум со многу густа коса и другите ми велат дека не ми е изретчена, ама јас си знам дека ми е. Опавчето ми е намалено ептен, по тоа највеќе си забележувам.
    Но како што кажавте спас нема... тоа е!
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Пиевте ли кафе додека доите?
     
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Da, do dve kafinja vo denot. Nemase nikakvo vlijanie, ama ednas mi se sluci da ispijam 4 i kerka mibise stvarno razdrazliva cel den a vecerta ne spiese. Izvinete za lat. od mob sum
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sonce6

    sonce6 Нов член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    majki ve molam za sovet imame 2 meseci i edna nedela od pred eden mesec sme na adaptirano mleko ja pieme humana 1 ama povejke od 70 do 90 ml nemame ispieno rodeni sme so 3040 gr a pred edna nedela imavme 4230 gr. inace imame strasen problem so grcevi koga gi ima voopsto ne saka ni da jade so sila ke jade 30 ml mleko zagrizena sum zosto sega bi trebalo da pie po 120 ml melko ve molam za sovet