1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Moeto bebe ke polni pet meseci,dosega samo go dojam i mu davam cajce,ubavo si napreduva ima 8 kila,pedijatarot mi rece ako sakam moze da mu dadam pomalku sokce od jabolko,sto neznaci deka mora ,i jas neznam sto da pravam :o
     
  2. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Да ти казам роси ме потсети сега колку и јас бев нестрплива да започнам да го хранам моето детенце.И јас како тебе до 5-6 месеци го доев и повремено му давав чајче.Е сега мислам дека може да му даваш сокче зошто да не? И така нскоро ке треба да започнеш да го храниш,а тоа најдобро ќе ти покаже што му се допаѓа,а што не.Поздрав до тебе и еден голем бакнеж за малото срценце.
     
  3. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Fala ti Kristince ke probam prvo so ponekolku lazicki sokce od jabolko da vidam kako ke reagira,,,,,,,,,,
     
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Kristince probaj sokce.Zosto da ne 1Vo pocetokot davaj mu pola-pola.Pola sok ,pola prevriena voda-oladena normalno!:)
    Jas na sin mi mu davav sokcinja i kasicki od 4 meseci.Pocnav porano posto nemav mleko dovolno.
    Ti kako sakas,ama mora postepeno da go priviknuvas i na drugi vkusovi ,posto sto e postaro ke ti odbiva.
    Pozdrav.I uspeh.
    K
     
    На simonkananana и gavolica4 им се допаѓа ова.
  5. mtb

    mtb Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    moeto sin4e napolni 4 meseci i sega mozam li da mu davam sok4e i od koga so kasicki... ina4e ne cica go hranam so laktovit plus...
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Pa mozes so kazsicki da pocnes od 4ipol meseci ili 5,kakop sto sakas,ama nesmees da zakasnis mnogu posto treba i so soleni da go bnaviknuvas,za da ti jadi posle.POz
     
  7. mesec

    mesec Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Моето бебе е 2 мес и 20 дена јас му давам адаптирано млеко но пак беше гладно бараше дајаде на час и половина па почнав да му давам грисолино од 2 мес а сега почнавме и со кашичка од јаболко и круша, исто и мандарина му давам
    немало нкаква реакција супер си напредува сега е 6100
     
  8. Biljana

    Biljana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    Mislam deka e premnogu rano da se vovedat kasi i sokcinja na bebe koe nema uste ni 3 meseci polni.
    Golema greska e voveduvanjeto na tolku mnogu namirnica za kratko vreme.
     
    На idontwannabeyou, AhThatFemaleProblems, AthenaAsamiya и 3 други им се допаѓа ова.
  9. doctoressa

    doctoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Koga e idealno vreme za da se pocne so dohranuvanje na bebeto?...ima mnogu razlicni mislenja i iskustva ,a zavisi i od toa dali majkata ima dovolno mleko.jas go dojam sin mi ,i osven cajce plantex ne sum mu dala nisto,a najverojatno ke pocnam so dohrana posle 6 ti mesec
     
    На Isidora86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Jas sega pocnav,moeto ke polni 6 meseci ,pocnav so sokcina i ovosni kasicki,i da cuknam vo drvo si saka od se po malku da si proba
     
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    kaj nas doma dojde patronaznata sestra i nie ja prasuvavme od koga da pocnime so kasicki,hrana,sokcinja....i taa ni kaza deka nikogas da ne im davame sok na bebinja,da ne gi ucime na sok zatoa sto imalo mnogu seker :? :? jas ke podrazmilam dali ke ja ucam taka :x
     
    На Amy1, AleksMama, ВеснаПолитис и 3 други им се допаѓа ова.
  12. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    si napravila ogromna greska.bebinja koi se na adaptirano mleko pocinjaat so sokce so polni 4 meseci,pa posle 4ipol a moze i od 5 mesec so kasicki.portokal,mandarina i limon ne mu se dava na dete dodeka ne napolni 6-7 meseci.zatoa bi ti rekla vesnas da prestanes so dohranata,zosto nivnoto zeludnice nema dovolno sila i nema fukcija za da ja svari taa hrana sto si i ja dala,pa zatoa moze da ima grcevi i da i go rasipes zeludnikot uste tolku mala.ne brzaj,ima vreme za se da proba bebeto.a ako e gladno daj mu i cajce izmegju obrocite,taka kolku tolku ke se zasiti.pozz i bidi strpliva.

    kerkami ima 6 meseci i sme na adaptirano mleko,zatoa pocnavme so sokce na 4 ipol meseci,a sega si jade i kasicki,ama maka macam bre nesaka da mi jade zelencukovi kasicki,samo ovosni.i imam napraveno i kompirce vareno so morkov,i tikva varena,i cveklo,ama za dzabe.so sila ja teram da izede nekoe lazice.a ako i dadam ovosna kasa,se davi vo niv,duri i se prejaduva.neznam kako da ja naucam da jade i soleno a ne samo blago.pa ve molam za vase mislenje i za sovet,bidejki i trebaat i drugi vitamini osven onie od ovosjeto,a i treba da jade raznovidna hrana.pozz
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Svari i jabolka i morkov i ispasiraj gi potoa, i ke vides deka ke ja jade kasata zasto ke ima vkus na jabolka a morkovot nema da go seti, potoa kompir so malku (epten malku ) jogurt(moze i ovosen oti e poblag) i ispasiraj gi zaedno. ke te iznenadat rezultatite. I kerkami bese takva ama sega pak samo zelencukovi jade a od ovosnite neke da pomirisa. Cudni se decava :D :D
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.755
    Јас со поголемото дете почнав со дохрана на 5 иол месеци, по совет од лекар. Толку беше научено на млеко, што не сакаше да слушне за ништо друго. едвај пројаде негде на 9 месеци. Многу ослабе тој период.
    Затоа со второто решив да почнам на 4 месеци, иако докторите ептен ме искараа. Не заменував оброци, туку само на вкусовите да се учи, и многу полесно поминав, се навикна да јаде се'.

    Затоа моја препорака е да се почне од кај 4 месеци. Не мора да се заменуваат оброци, туку така, да се учи на вкусот. И се разбира да се почне со храна соодветна на таа возраст.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    go provav receptot jabolkoto so morkovot i jade kako luda :mrgreen: ,fala za ova.ama me buni malku ovoj drugiov so kompirot i jogurt,neli so jogurt se pocnuva posle polni 7 meseci??barem mene taka mi kaza pedijatarot.vie od koga pocnavte da im davate jogurt na vasite deca?za ovoj se mislam dali da go napravam,ama mislam deka ke go saka zs ednas maz mi i dade da lizne malku jogurtce i koga gi otvori ocite sirum bre i vika mmmmm....e sea sum zbuneta za jogurtot,vie sto mislite da i dadam li ili ne,da ne e rano? a ima 6 meseci i 1 nedela.pozz
     
  16. Vajolet-AA

    Vajolet-AA Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas koga mu pravam kashichka na sin mi od banana stavam edna lazichka kiselo mleko inaku ne ja saka bananata taka i pravev i ne kerka mi inaku sin mi za nekolku dena ke napolni 7 meseci
     
  17. boba

    boba Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Мојата бебушка има 5 месеци и сега почнав да и давам сокче ама што не и се допака не можеш да ја натераш устичката да ја отворе :worried:ilent:
     
  18. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    ne se sekiraj,toa e samo periodicno.ke mine i toa.kajmene na kerkami i davav sok na pocetokot i ne sakase da pie edvaj po 50 grama vo denot mi piese,i toa koga ke proba koga ke napravi edna kisela faca i se vrti so glavata de levo de desno,pa aj na krajot malku ke se napie.ama ovoa e samo eden period,ke mine.eve sega kerka mi ima 6 meseci i 1 nedela i pie sok kako luda,se davi vo sok.pozz
     
  19. bodis

    bodis Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    moeto bebe ima 5ipol meseci.sega pocnav dago dohranuvam bidejki mislam deka nemam dovolno meko.si jade i kasicki i ovosni i zelencukovi.probav duri i brokula i nea ja saka.samo sakam da znam dali na tolku meseci koga ke ispie adaptirano mleko 120 gr dali mu e vsusnost dovolno..pocnavme i so sokcinja ama saka da pie samo koga znam deka e gladna onaka megu obrocite i ne bas.
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    BODIS ic da ne se sekiras,dovolno e toa mleko za bebeto.ona ako e gladno samo ke pobara povekje.kajmene kerkami do 8 meseci pie samo po 130 ml. adaptirano mleko.a sok samata ke posaka da pie,i kaj mene ne sakase da pie bas sokovi mnogu,duri otkoga napolni 7 meseci.slobodno davai i ovosje i zelencuk stom si jade,a za mlekoto dovolno i e po 120 ml.mislam deka ja najaduva.pozzzzz i srekjno so dohranata.