1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мамички предходно имав пишано дека синчето не јаде зеленчук. Многу се гади и добива нагони за повраќање и плаче. Со овошјето немаме никаков проблем. Вчера бев на педијатар и ме рекоа да мешам зеленчук со овошје. Дали имате некакво искуство што со што се меша. До сега само морков со јаболко имам дадено, ама не е само морковот има друг зеленчук што треба да го внесува помогнете што да му направам. Некако не логички ми е пример праска со компир :lol:
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас тиквичка со кајсија од комбинации и имам дадено и без проблем ја изеде. :)
     
    На donna.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мамички дали можам да дадам овошна кашичка отворено тегло околу 4/5 сати во ладилник?
    Пробав малата сега ама не ја сакаше па ја ставив во ладилник за покасно,може така?
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Можеш, плус и пишува на кашичките колку време отворени може да стојат. На хип овошните мислам дека се до три дена, а зеленчуковите еден ден.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ние немаме уште 6 месеци а докторката ми рече дека можам и брокула и спанаќ да и давам. Ваше искуство? И како да и ги спремам на почеток, чисти само они? Се сомневам дека чиста брокула или спанаќ би јадела кога она од тиквичката саќаше да повраќа. :(
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Пробај со компирче да ги мешаш може ке ги јаде :)
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    zdravo nie sme polni 5 meseci a moevo e rodeno predvreme koregirana vozrast e 3 meseci, pocnav po malce da mu davam da vkusuva jabolka so morkovce blendirani, tikvicka so praska, vareno kompirce so morkovce, brokula i morkovce, gledam nekoj od vas velat trebalo poedinecno za da se vidi alergiska reakcija kaj mene do sega ne se pojavilo i mu damav po 5 bebeski lazicki (laziceto e za bebinja na pola od kafenata), brokulata mi ja plukase... a na intenzivno doenje sme do sega, me interesira od koga mozam da pocnam so obroci so kasicki zelencukovi, ovosni i za pocetok po kolku obroci na den dodeka da navikne, i kako po redosled ??? fala mn
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    На 10тина дена пред да наполни 4 месеци почнав на ден по 4-5 бебешки лажички да му давам кашички од слива и јаболко. Од кога направи 4 месеци, почнав секој ден по една третина од кашата да му давам.
    Веќе за недела дена он самиот бараше уште и преминавме на пола каша на ден. За неполни 10 дена, веќе јадевме цела каша...и еден месец така беше, една каша дневно. Веќе на 5 месеци му воведов и други вкусови...а и повеќе пати каша.
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    До денес пробавме со јаболко,праска,круша а денсс банана и највеке ја сака бананата :) ке продолжиме со овошје до 6ти месец а потоа по малце ке почнуваме и со зеленчук :)
     
  10. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    donna.17 имаш многу комбинации,на пример брокула и тиквица,морков и јаболко(или крушка,праска,кајсија,модра слива)сезонско овошје барем сега има во изобилие.А можеш и компир,морков и некое овошје,ориз со спанаќ плус некое овошје,значи мешај со секој зеленчук и некое овошје што го сака,макар малку за да му смени вкус,па да си ја јаде кашичката.На пример бананата не познавам бебе што не ја обожава,па ете можеш да му ја додаваш во комбинација со зеленчук,само не пречесто да не му ствара запек.Правам многу комбинации,ако не ја сака таква каква што сум ја направила додавам плус некое овошје(било каква) и си ја јаде(тоа е најважно).Инаку јас овошјето не го варам,му го блендирам свежо со сварениот зеленчук.Се надевам ти помогнав ;)
     
  11. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    да ве прашам поискусните мамички
    синчето има 5 месеци и 10 дена пред некој ден почнаме да пробуваме вкусови а до тогаш бевме само на доење
    за почеток му дадов банана три дена со ред потоа јаболко денес треба да му е трет ден ама по него сака јаболкото од бананта па дали можи даенес да му измешам јаболко и банана
    потоа сакам да му дадам праска само незнам дали да ја обарувам или свежа да му ја дадам а јаболкото му го обарив
    па ме интересира дали да го обарувам овошјето или свежо да му го давам
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Sekako deka mozes banana i jabolko da mesas.mozes i krusa da vovedes ama obari ja deka e tvrda krusata.praskata lupi ja i isto malce obari ja deka i tie se tvrdi.nie imavme alergija na praska
     
  13. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    немој толку често банана и обавезно мечај ја со нешто зашто ке фати бебчо запек.Јас ја мешам со јаболко, со праска, со обарени суви сливи, со кајсија...
     
  14. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Како почнавме со дохраната заглавивме со какањето. И давам сокче од слива по 50 мл дневно овие денови и давам и круша за појадок ама нема некоја разлика. Сакав да и земам кашичка од слива готова зошто свежите уште на ништо немаат вкус. Е сега, дома имам две од слива на Хип ама во составот 50 посто е ориз, кој кај нејзе прави запек и не ми заврши никаква работа кашичката.
    Ја затупив, а прашањето ми е каква кашичка од слива давате вие, а да ви помага за запек? И другото прашање од кој месец смеам да и ставам мелено ленено сме во кашичките за полесно да се олеснува?
     
  15. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Nova јас и правам кашичка од слива, значи одавна не купувам готови. Обично не и давам чиста слива туку и мешам со што ми се најде. Можеш да и искомбинираш и со крушка, а и кајсија. Сите три ја омекнуваат столицата. Ние досега сме немале никаков проблем со столицата меѓутоа нема ден, а да не дадам нешто од погоре набројаното.
    И мене исто ме интересира за ленено семе, семки од тиква и ред други слични работи кога смее да се конзумираат?
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Ленено семе од осми месец може помешано со кашичката или јогурт и не повеке од две лажички на ден
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ете јас читав лененото пишуваше дека нема глутен, а сепак не смеело до 8-ми. Ќе си почекаме. :)
     
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    a koga se voveduva kiselo mleko, oriz, zitarici i griz?
     
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.554
    Пол:
    Женски
    ориз и палента можеш веднаш штом воведеш овошје и зеленчук.кисело млекце и др.млечни производи после 7ми месец јас воведов -може рано ама не ми ги јадеше зеленчуковите каши и морав со павлака да камуфлирам.житарици и др.глутенски намирници после 7,5 месеци.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    sega sme na vkusuvanje znaci stom vovedeme obrok togas da davam oriz i zitarici? posto citam ovde imalo zitarici od hipp samo ne znam od koga se davat