1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи за новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 25 мај 2012.

  1. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Труднички муабети

    И мене така ми кажаа и кога бев денес ме запиша во некоја книга и демек они после според книгата си бркале работа и доагала патронажната сестра.. А за потврдата, одкако ке се породиш некој твој близок требало да однесе потврда дека си се породила ( е сега валјда тоа се дава каде што ке се пораѓаш или тој отпусен лист, незнам..) и матичниот ти издава потврда.. Со таа потврда се иде во општината и се издава паричен надоместок за првородено дете.. Види по темиве има повеке за тоа, има таква тема.. Незнам само дали со истата потврда треба и за пријавување на детето, но здравје валјда ке ни кажат.. А и јас сум малку хаос со документиве, до сега незнаев ништо, па се распрашував од веке породени мамички, така да ако имаш некој прашај за подетално..
     
    На Kitten и bela-imela им се допаѓа ова.
  2. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    уствари сакаш неќеш јас мислам се ќе си дознаеме во болница, ќе имаме цимерки во цела болница што само тоа ќе ги интересира :) така да без гајле, па и форумиве за некои работи само повеќе не збунуваат јас мислам... а со лесно нека ти е, гледам ти се ближи терминот, за друго не се оптеретувај
     
    На Katalea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    При излегување од болница ви даваат отпусно писмо во кое пишува какво дете сте родиле колку долго итешко и како протекол пораѓакот на кусо и картонче за бебет осо препораки ишто му е давано во ( во приватниве болници може и плус некои брошури да видадат)болница со овие 2 документи (копирано секако не оригинали)и ваши изводи на родителите детето го пријавувате во општината во која сте се породиле на пример ја се породив во чаир и се поднесуваат дкументите во општина чаир ( за гак се мислам во центар не сум сигурна ) а болницата дополнително го пријавува новороденото за да ви дадат извод секое новородено мора да биде 2 пати пријавено во општината .Рокот за пријавување е 30 дена баре мтолку беше во ноември и по овој рок може д ави дојде покана за на суд како да сте сакале да му сторите нешто на детето . Откако ќе си го земете изводот со отпусната + извод од бебето одите кај матичниот гинеколог и тој ви дава потврда дека сте се породила и плус боледување . Боледувањето си го носите на работа 1 примерок а со потврадата и отпусното си поднесувате во општина ( општината каде живеете) и социјално .Еднокртна помош за првородено од социјално е 5017ден а од општина уштене ми стигнало се почнува да ви се исплаќа по 2 месеци . За породилно исто мислам се овие документи и плус 1 примерок породилно боловање маж ми поднесуваше па не сум 100% сигурна
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    При излегување од болница ви даваат отпусно писмо во кое пишува какво дете сте родиле колку долго итешко и како протекол пораѓакот на кусо и картонче за бебет осо препораки ишто му е давано во ( во приватниве болници може и плус некои брошури да видадат)болница со овие 2 документи (копирано секако не оригинали)и ваши изводи на родителите детето го пријавувате во општината во која сте се породиле на пример ја се породив во чаир и се поднесуваат дкументите во општина чаир ( за гак се мислам во центар не сум сигурна ) а болницата дополнително го пријавува новороденото за да ви дадат извод секое новородено мора да биде 2 пати пријавено во општината .Рокот за пријавување е 30 дена баре мтолку беше во ноември и по овој рок може д ави дојде покана за на суд како да сте сакале да му сторите нешто на детето . Откако ќе си го земете изводот со отпусната + извод од бебето одите кај матичниот гинеколог и тој ви дава потврда дека сте се породила и плус боледување . Боледувањето си го носите на работа 1 примерок а со потврадата отпусното и изводот на детето си поднесувате во општина ( општината каде живеете) и социјално .Еднокртна помош за првородено од социјално е 5017ден а од општина уштене ми стигнало се почнува да ви се исплаќа по 2 месеци . За породилно исто мислам се овие документи и плус 1 примерок породилно боловање маж ми поднесуваше па не сум 100% сигурна. Ова ми е грешка во претходниот пост ама пишував во 4 сабајле
     
    На bela-imela и Katalea им се допаѓа ова.
  5. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Јас се породив во Чаир и мм на малото од таму му извади извод (кај ќе се породиш од таму вадиш извод и ние не знаевме додека не отиде мм до МТВ за да го препратат во Чаир), а за патронажната јас додека бев во болница дојде една женичка и ми запиша име презиме и адреса за да ми дојде патронажната, кај гинекологот никаде не ме запишаа за патронажна...
     
    На bela-imela и Katalea им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Маж ми го пријави син ми во МВР (кај МТВ), бидејќи се породив на ГАК. На шалтерите пишува дека новороденчињата родени во Чаир и во Ремедика се пријавуваат во општината во Чаир.
     
    На bela-imela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Живееме во Чаир, се породив во ГАК, а во изводот на детето пишува општина Центар, маж ми дури се враќаше и тие од таму му велат не точно си е.
    Маж ми им вели, да пред поделбата 2001/2 бевме под Центар сега сме под Чаир.
    Не не така е точно.
    Кога за вакцина таа ни вели како може вака да ви стои. Ќе си имаме дефинитивно проблеми ако набрзо не го смениме изводот.
    Ама иди објасни се со тие во МВР.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не би требало да имате проблеми. И јас го имав истиот случај, ама се работеше за мене. Немав никакви проблеми. Каде и да го однесев изводот, не ме враќаа назад.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    За место на раѓање се пишува општината кај што е детето родено, нема врска со тоа кај живее. Татко ми е матичар, го прашав и ми рече дека зависи кај е болницата, т.е. кај ќе се роди таму го запишуваат ;)
     
  10. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787

    Нема зошто да имате проблеми детето се запишува според болницата кај си се породила во која општина спаѓа, јас сум породена во Чаир детето ми е таму заведено, а ние сме во Аеродром и никој ништо не ни спомнал за тоа
     
  11. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    zdravo dami, moeto bebce e rodeno vo GAK kazete mi od kade treba izvod da vadime, posto ne sme od Sk i ne ni e jasno???
     
  12. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Да точно си е изводот се вади и гласи на општината каде се наоѓа болницата.Snow-Queen изводот ви е точен
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    колку е рокот на пријавување за новороденче некаде сретнав дека е 30 дена дали уште важи тој рок и дали венчаницата треба да е нова
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Rokot e toj, 30 dena.
    Sto se odnesuva do vencanicata, jas so maliot se porodiv 2012g., a vencanicata mi bese od 2006g. I ni baraa nova. Sepak ppomnati se skoro 20 meseci prashajte da ne ima izmeni.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Извод за бебето ќе извадите во МВР (кај МТВ). Рокот за вадење извод е 30 дена од денот на раѓањето на бебето.

    Кога ќе го отвориш линков

    www.uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?Usl ... 7266F65C9D

    кликни на Опис на услугата (горе десно) и таму ќе прочиташ кои документи ви се потребни.
     
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Извод се вади од Беко или МТВ и дали знаете до колку работат?
     
  17. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Тие уплатниците од каде можат да се подигнат што се за пријавување на новороденче?Бидејќи јас се породив во Скопје а сум од друг град?
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Детето го пријавуваш во градот каде што си породена. Таму во МВР ќе ти објаснат и дадат се.
     
  19. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    557
    Мајки, ќе може ли да ми кажете која е процедурата за да му извадам книшка на бебенцево мое... и да го осигурам здравствено преку мене и маж ми.... Од двете фирми ни викаат дека треба да уплатиме за здравствена картицхка и дека треба со книшката и изводот да одиме во здравство па после некоја од двете фирми требала да стваи печат и потпис ....

    Читав, барав на сајтот на фондот ама некакко не можам да се снајдам а од фимриве не се нешто расположени за соработка....
     
  20. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164