1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Форма на главата кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од zuto, 2 септември 2014.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мајки, ме интересира до кога се оформува обликот на главчето кај бебињата? Кај син ми има некои благи нерамнини позади на главчето и не знам дали е тоа нормално. Не се видливи, ама јас можам да ги осетам со рака.
    Ако не треба така, се прашувам дали можам да реагирам и како?

    Не најдов ваква тема, па решив да ја отворам. Ако веќе ја има или има слична на неа...корпа.
     
  2. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    не се грижи мислам дека е нормално зошто сестра ми исто кога беше бебе левата страна од главата и беше повисока и имаше нерамнини па со тек на ввреме се се повлече и еве ја сега нема никаков пробллем со обликот на главата позз нема место за грижа и паника :) :) :)
     
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Знам декантреба да се внимава не лежи само на една страна, зошто ќе остане по сплескана. Треба да се менува положбата на лежење. Така сум чула :?:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    исто така и мојот син откако е роден само на десната страна сака да спије џабе го сменам јас и тој пак после неколку минути се свртува на таа страна и кога бев на последна контрола една докторка ми Rече дека ќе треба д. го однесам и на физикална за да не седи искривен после зашто може да се деформира.многу сум загрижена и се плашам и сега еве секој ден го ставам на левата страна и му ставам перница за да не може да се сфрти после пак на другата страна.
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Денеска бевме на вакцина и на преглед и ни ја разрешија мистеријата со главчето. Ми рекоа дека коските на главата на синко му се помеки и да ја зголемам дозата на Д3 капките на 8 капки на ден следниве 3 недели. Мене многу некако ми се виде, ама ќе ја послушаме докторката. И плус секој ден на сонце (баш овие 2-3 дена и не е многу присутно, ама ние си ја користиме секоја прилика).
     
  6. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    И јас го вртев и вртен (во бременост цело време бил на една страна тоа е лекарско објаснување) и пак еве на година нема убаво оформена глава туку казад како сплеската зошто спиеше најмногу на грб што и е препорачливо за бебиња.Забораваат да кажат кога зборат за Д3 и за фронтелата дека не како порано обавезно капа на глава туку одсабајле треба малку главчето да го фати сонце
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Кај мене претежно спие на левата страна и сама се мести и дење и ноќе, ми е страв ама некако имам информација дека до кај 4 месец повеќе треба да се внимава ( не знам од каде ми е информацијата, исто било и за ушињата).
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    I kaj kerka mi, ima neramnini. Desnata i e po spleskana. Ne go gledam toa kako problem oti uste e mala i ke i raste glavickata. Poveke saka da spie so glavceto zavrtena na desno pa zatoa e taka.

    slimi tebe doktorkata ti stvara samo stravovi, oti ne ja smenis??? ima li taa pojma?? I kerka mi se vrti sama na desno, nee strasno toa. Ostaj si bebeto da spie kako toa saka. Od sto moze da sedi iskriven, od so spie samo na edna strana i oti glavceto mu e samo na desno svrteno??? znaes li kolku deca ima so spijat na edna strana i imat neramnini pa se zdravi i pravi. Opusti se malku i smeni ja doktorkata.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Син ми исто така сака да спие само на една страна и колку и да го вртам или да ставам перници до главата пак ке најде начин да се заврте.Едната страна му е посплескана а и увцето исто така ама ако се загледаш.Докторката ни рече да бидеме упорни и да го вртиме на другата страна ама незнам колку ке успееме.
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На моево десната му е поголема оти спие на таа страна од новороденче и сега не се врти на лева многу ретко и се плашам да не му остане така? :sweat:
     
  11. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И јас се плашам од тоа ама да се надеваме дека со тек на времето ке им се оформат главчињата и нема ништо да се познава.Само позитивно :)
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    хахаах да тоа останува, само што и татко му има накривена глава кога е шишан па се надевам нема да повлече накај него иако копи паст е на татко му. На мене само нозето. :lol:
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас, ќе корегираат со флизурата:) мала шала
     
  14. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Главчето се корегира до кај 6-7 месец, после тоа се цврсти коските и тешко да се оформи поинаку. Ако ви спијат само на една страна, треба од таа страна да им ставате пелени или крпа свиткана за да не може да се вртат. Јас до 4-тиот месец само тоа правев од страв да не и се искриви.
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Тие пак се враќаат на другата или пак и да не се враќаат пак им е таква накривена.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne e nisto strasno toa. Kako rastat ke go snema toa.
     
  17. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И јас цело време тоа правам ставам пелени замотани до главата ама некогаш пак успева се заврти.Ке изджиме уште 2 месеци :)
     
  18. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    152
    Istiot
    Problem
    Malata saka da spie samo
    Na desna strana i taa
    Strana
    I e napra ena
    Kako po ramna a
    Levara po ispaknata nikako ne saka da spie
    Na leva strana so glavceto a koga se rodi glavceto po zadi i
    Bese kako
    Topce...
     
  19. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    ние пак проблем спие на десна страна т.е така е поставено кревњтчет денски го местам да спие на левата страна но попусто тој пак десно и десно челцето му е повеќе испакнато а пак позади главчето и двете страну се нерамни не знам што да мислам веќе д кога би се оформила убаво
     
  20. sneshko

    sneshko Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    мајки денес на моето бебе приметив топка над левото уше како нерамнина на глвчето како испакната коска дали некоја мајка приметила вакво нешто на ортопед сме за два демжна