1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Во 50 мл вода јас ставав по 4-5 зрнца. Обично ноќе и го давав ама првиот месец. После не сакаше да го виде и го мешав со чајот на Бекутан. :/
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Јас на 100мл вода ставав 5-6 зрнца, ставав и малку кафеав шеќер оти на почетокот незасладен нејќаше да го пие. Ама полека му навикна и почнав без шеќер да и го давам.
    Не знам колку е точно ама имам слушнато дека чајот од ким се дава во мали количини на бебе, не знам од кои причини не е пожелно да се пие во поголеми количини, затоа не форсирав многу и тие 100мл чај ги пиевме во текот на цел ден.
    Од тој чај најголем ефект имавме, и се подсмируваа грчевите... па баталив секакви капки(а купив 3-4 вида и од никој немаше ефект) и чаеви на Хумана и Бекутан, само од ким си пиевме.
    Сега не сум и дала веќе 2 недели, мислам дека полека го надминавме проблемот со грчеви, се надевам дека нема да ни се ,,вратат,, пак!
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас ставав по 3-4 зрнца во 100мл, а бидејќи и даваме само со лажиче, најмногу 3 лажичиња пиеше, после го плукаше, и видов дека нема ефект па затоа реков ај да си прашам.
    Видов-невидов си купив капки Еспумисан и еве веќе втор ден како и даваме (25 капки, три пати дневно) и мислам дека имаат ефект.
     
  4. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Кој чај ми го препорачувате како најдобар против грчеви?
    Читав назад некаде дека некои мамии од бекутан не се задоволни и дополнителни грчеви се создавале..
     
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    дали портокал предизвикува грчеви, за да јадам ?
     
  6. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Ние пиевме хипп чај, ама не го сакаше ич, пробав и со коли б сируп, ама ништо и од тоа. Најмногу ефект има од капките Колиеф ,скапи се ,ама многу ефикасни и малце е зафркнато треба да се измолзиш 15 мл па дда ги раствориш и после да продолѓиш со доење, ама се исплака трудот,позз
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Грчеви не ама прави осип на газето т.е пеленски осип се што е цитрусно.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Овошје не од овој тип/ /?
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Па ти пробај, ако не дај Боже исфрли ќе знаеш. Цитрусното овошје највеќе прави осип.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.428
    Пол:
    Женски
    Ние денес мн плачеме ,имаме јаки грчеви.Дадов и капки и чај ке пробам и со затоплена пелена на мешето.Полудев цел ден на раце ми спие и никако да се искака денес.Давал ли некој чај од камилица од хип?има ли ефект?
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И тој го пробавме, немаше никаков ефект кај нејзе. :|
     
  12. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    јас му дадов од тој чај исто така и од коморача од хип и немаа никаков ефект ние сеуште имаме грчеви и да ти кажам ништо не го спречува тоа ниту капките еспумисан ниту од германија ми донесоа капки суб симплекс сега имаме овој месец но не толку често нон стоп како порано поретко но се посилни.пробај и со термофорот во мешето ставај .
    ќе помине фаза е оваа само трпение.

    поздрав ;)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас сум многу среќна, ни двете деца ми немаа грчеви. За провото и пиев чај за доилки и внимавав на исхраната, а сега за второво ни чај, ни пазев што јадам, буквално јадев се и пак нема грчеви :D
     
    На Glasna и joy1 им се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849

    по колкуи е овој чај позз
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.915
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Син ми има грчеви, ама не му се многу јаки. Не му давам ништо, бидејќи нема потреба.
     
  16. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    и синми има грчеви, еве веќе 1 недела се мачиме. Најпрвин му давав чајче од бекутан од анасон ама не забележав некоја промена... Потоа му варев чајче од ким и бидејќи тоа не го пиеше, со таа вода му правев млеко, бидејќи сме на ад млеко.. Денеска сум кај свекрва и немам ким тука, а сабаљево пак имаше мака, и му капнав во лажица 8 капки од еспумисан, да не подречам, детево олку мирно го немам видено, само кога спија е вака мирно, дури можев да излезам надвор на 5 минути без тој да заплачи, еве и пишувам тука, а синми си лежи и полека полека заспива... се чудев ко че ми речеа бебето ми лежи мирно јас си работам низ дома, то кај мене нема шанси... се надевам секојпат вака ќе делуваат капките, јас сум задоволна :)
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.428
    Пол:
    Женски
    Еспумисан јас давам по 15 три пати во 24 часа и ништо.Тек сега после 8 недели почнаа да се намалуваат.Престанав и со капки и со чај само топло ставам.Бебето93 кај вас и од ад млекото може да се појават грчевите внимавај воздух да не влече кога пие :)
     
  18. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    абе тоа и јас мислев.. цуцлата е секогаш полна, освен при крајот, нели дотекува млекото и цуцлата се празни..
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.428
    Пол:
    Женски
    Затоплувај пелена и ставај му ја на меше преку бодито.
     
  20. marijaloz11

    marijaloz11 Нов член

    Се зачлени на:
    22 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Јас за моето дете пробав се од еспумисан, колиеф ....чаеви... и на крај се спасив со КОЛИ -Б од ЕРБА ВИТА и навистина сум презадоволна само тоа ми помогна..