1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 29 јуни 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    И јас не му го дигав нагоре, иако имав слушнато за тоа. Ако имаше валиден аргумент за тоа, ќе го правев. Ама никаков логичен одговор не добив на тоа прашање. Порано, кога користеле тетра пелени тие не овозможувале толкава слобода на движење на курето како што е случај со денешниве еднократни пелени, па поради тоа им го ставале нагоре. Под движење подразбирам нормално рефлексно дигање, и секако при мочкање се дига кај бебињата. Да му кажиш на мажот ти дека од ладново му изгледа курето помало, исто и тестисите се креваат нагоре, поблизу до телото, па затоа се изгледа помало ;)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Јас му го кревев од почеток, така ми кажаа патронажните.
    И се уште од навика му го кревам, ама нема врска то никаква, само си се враќа во најзгодна положба. :D
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    И јас исто, така ми кажаа и сега навиката си продолжува.. не планирам да го сменам тоа сега за сега... вие што мислите?
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    за кревање додека му ставам пелена не му го кревам имаме големо куре и нагоре се правиме лом. така да како ке му се намести така му стои во пелената. а за отварањето гледам да му го отворам при секое менување на пелена
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    за отворањето јас го отворам само на капење... треба почесто или во ред е??? што мислите вие?
     
  6. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    И јас му го отварам и секогаш го кревам нагоре при менување на пелена
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Аjде ова со курето да ми кажете кога мора на колку време колку како...зошто свекрва ми велина неjзините не правела така, а пак jатрва ми не се нафака од страв. Маjка ми немала машки деца… коjке чека патронажна (дали воопшто ке доjде)
     
  8. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Мене уште во болница ми се јави патронажната, сами во Чаир поминуваа представници и запишуваа податоци.Јави се во подрачна поликлиника и ќе ти кажат.
    Инаку сите различно, ако ти е страв многу малку да повлечеш надолу, тогаш на месец матичната нека ти покаже и советува, ако предходно не дојде патронажната
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Страв ми е сама на своjа рака....па така да ако не е ништо итно да не го чепкам до прва контрола
     
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Za da dojde patronazna treba da se javish vo podracnata ambulanta i da kazesh deka ste doma.
    Mene patronazna mi dojde posle 3-4 dena otkoga dojdvme doma.

    I mene mi bese strav ama jas od prv den doma pocnav da go otvoram. Prvo na banjanje vo koritceto na toplicko. A moze i pri menuvanje na pelena. Ne mora sekoj den, barem na sekoj vtor den. Bash i parronaznata rece deka dobro e shto sum pocnala so otvoranje na kozickata.

    Poleka i nezno povleci nadolu, ako ima belko iscisti go so vodicka ili so isplaknata maramica so topla voda. E sega moze i malku da ispuka od stranite i da potece krv ama ne se plashi, ne go boli. Jas malku pisilno povlekov i go raskrvarev i se ubiv od placenje, a maliot ne ni bekna.
    Dobro bi bilo i mt da bide pokraj tebe. Jas vo pocetokot pri sekoe otvoranje go vikav i mm da gleda dali dobro pravam. Sepak i toj e mashko. :lol:
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^мене ми е набиен страв од случка со синот на jатрва ми, кога му го потегнаа некеше да им се врати кожичето и почна да се дуе и да менува боjа. Срека во моментот сестрата на свекрва ми(сестра во амбуланта) познавала некоj доктор и му се jaвила, тоjрече итно доагаjте...успеал да му го врати и рекол внимаваjте зошто ваков случаj завршува со наjлошото
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Значи да се пази само да е затоплен и полека да се влечче на 2 дена?
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    сноу полека и без паника слободно почни првин при секое бањање во топла водичка полека па за некој ден и на менување на пелена, не брзај мали сте уште бар после две три недели но отварај му го ете ние сме скоро 8 месеци и јас на секое менување на пелени му го отварам без кремче ете со крем ми се лизга и неможам. нас на вакцина кога го носевме ни рекоа слободно дури и појако за да се покаже нели главичката да се ослободи цела до после годината, за да не дојде до тоа да мора да го носиме на уролог и да го сечкаат. па подобро ке го отворам него да заврши под нож. но сепак секој со неговиот избор. постарите ке речат оној период кога детето ке почне да си игра со курето само ке си го подотвори и мозе и ке го поткине па затоа не го отвараат.
     
    На Dushi0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    сноу полека и без паника слободно почни првин при секое бањање во топла водичка полека па за некој ден и на менување на пелена, не брзај мали сте уште бар после две три недели но отварај му го ете ние сме скоро 8 месеци и јас на секое менување на пелени му го отварам без кремче ете со крем ми се лизга и неможам. нас на вакцина кога го носевме ни рекоа слободно дури и појако за да се покаже нели главичката да се ослободи цела до после годината, за да не дојде до тоа да мора да го носиме на уролог и да го сечкаат. па подобро ке го отворам него да заврши под нож. но сепак секој со неговиот избор. постарите ке речат оној период кога детето ке почне да си игра со курето само ке си го подотвори и мозе и ке го поткине па затоа не го отвараат.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Матичната ми кажа на секое бананje колку си сака толку-ништо со сила
     
    На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Мене никој ништо не ми кажа од докториве... патронажната ми рече после 40 да почнам да му го отворам, исто и братучедка ми. Ама јас го подпотегнав еднаш-два пати од пуста радозналост :)
     
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas od denes pocnav da pokusuvam da go otvaram, mnogu malku mu se otvara eptan malku glavceto mu se gledase, i mn nezno go fakjam se plasam da ne go rasplacam i taka maki macime so stomacni grcevi i placeme na sekoe menenje na peleni, i kako sto citam site velite da ne se na sila tegle i da ne se forsira do kade odi do tamu, pls sovet
     
  18. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    имам пишувано на темата дека му го имам отварано ама само при капењето, бевме на ортопед, тој ни го отвори целосно, дури и крв потече, па беше црвен неколку дена, ама помина, е сега после тоа јас пак на капење само, и ете му се залепи, сега педијатарот ни рече на уролог да го носиме, па имале некои справи, па да му го отворат, ама не се сечење... дали некоја од вас го има носено на уролог детето и дали можеби треба да почекам уште малце да му го отварам во вода, можеби ќе се отвори... некако многу ми е страв да го носам, знам дека ќе го боли, ќе плаче :worried:
     
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Зар порано старите ги носеле на уролози и на хирурзи...???
    Не ни е религија такво отварање
    Да не ме сватите погрешно ве молам
    Пробувајте сами при капење и пополека како масажа,и малку појако,само со сапун или шампон
    Да има мало дупче,да може да се одржува хигиена
    Како ќе расте кокото така ќе си се среди
    Јас не би ги носела (имам две машки)
    Кај првото пола е отворено ,пола не(бев неискусна)
    Тенка е кожичката ќе си пукне сама,не го носам никаде ,страв ми е од тие доктори уплав имам
    А на помалиот му ја средив
     
    На momomo, fifi16 и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  20. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas sega vo april imam zakazano na urolog poradi kilata a patem i ke se konsultiram so doktorot za otvaranje, na edna zena i dale krema deka e nejzinoto skoro rodeno da go masira so nea i i rekle deka ako ne se otvori so ovaa krema ponatamu po pat na hirurski zafat mislam... ke vidime kaj nas kako ke bide deka bebusot e so koregirana vozrast dali ke mu se zeme vo predvid deka e rodeno pred vreme....