1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 29 јуни 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Колку ни беше отворено на почеток толку е и сега, искрено се плашам повеќе да го повлечам кога гледам дека не оди. :^)
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А од која недела му се повлекува откако ќе одам на педијатар по 1 месец??
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас почнав после првата контрола зошто не ни знаев претходно:) мислам дека можеш одма да почнеш, повнимателно.
     
  4. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Може некоја мамичка да поситра слика од отворено ку*енце. Јас при секое капење му го подтргнувам малку е подизлезено и црвено незнам дали е баш тоа тоа. Барам на гугл ама неможам да најдам соодветна слика се ми излегуваат некои со воспаление што не се баш пријатни за гледање.
     
  5. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Дона бе знам дека тазе мама има илјада прашања , ама ќе си отидеш на лекар и ќе ти кажат дали се оди како што треба, нели е безвезе да се постираат слики со полови органи на бебиња. :^)
     
    На leona83 и Dvolicen им се допаѓа ова.
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Имаше овде во некоја тема постирано бебе со полов орган каде што има осип.
     
  7. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    мами а курето во памперсот му го местите нагоре или надолу? :?:
    и слушнав до година и пол требало да се спуштат муденцата :?: :?: :?: :?:
     
  8. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека нагоре т.е. јас така му го местам.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски

    нема врска накаде е свртено .јас му го оставам надолу.во памперсот од движенјето и нагоре да го ставам пак ке се сврти надолу.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Јас после 40 дена почнав на секое бањање да му го отварам куренцето . Сеуште не се отвара ама ќе се отвори со тек на време . Упорни сме и не отвараме со сила . Се распрашав по свекрвата и бабами и на мм бабата ( бидејќи имаат поголемо искуство ) рекоа дека до 1 година треба да се отвори ако не тогаш докторот ќе има работа со тоа . А бабата на мм рече дека она не чепкала ништо дека само по себе си дошло кј нејзините синови .На педијатар ни покажаа како и од тогаш ни го пипнале ни прашале до каде е отварањето . Сепак малиот има само 5 месеци ќе бидеме упорни до 1 год колку што може толку па ако не уролог што да се прави :|
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На секое бањање му се трга кожичето, а се бања секој ден.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.105
    Пол:
    Женски
    Син ми го бањам секој втор ден и при секое бањање му ја тргам кожичката на курето. После секое бањање му ставам крема. Кога му ставам пелена, курето му го местам нагоре.
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски


    Нема потреба од ставање нагоре и така тоа само ќе си падне кога ќе му ја залепиш пелената, мене на телефон од дома стариве бабиве ми рекоа да му го местам уште од болница ама јас таму си прашав и ми рекоа дека не требало да му се дига нагоре. Стари работи се тие неточни.
     
  14. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Педијатарот ни препорача нежно тргање на кожичката до каде што оди сама без многу форсирање, при капењето. Арно ама многу малку беше отворено и му се појави како црвено прстенче тоа на 7 месеци... Го однесов на уролог и еве што ми рече: знам дека педијатрите ве тераат во вода да му го подотворате ама грешно ве советуваат, јас со инструмент специјален за тоа едвај ги одлепувам па вие во вода :) му го одлепи го намачка некоја маст, миевме 2-3дена со камилица и сега е ок... На годината повторно сме на контрола... Убаво поминавме воопшто не се расолачи... Мој совет додека се мислите дали треба вака или така појдете си кај уролог зошто сепак не е мала работа :)
     
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Вчера на син ми му се отвори, сосема случајно, му мењавав пелена и имаше некое влакненце од панталоните, и само што му ја повлеков кожичката да проверам да не има уште некое, цела се навлече нагоре.
    Инаку има 6 месеци, повремено му го отварав курето, некогаш после бањање, некогаш на менување пелена. Никој не ме советуваше дали треба или не и како тоа да се прави, го прашав педијатарот ама ми даде некој неконкретен одговор у стилот , пааааа како сакаш, може, ама не мора....ете така(facepalm)
    Како се израдував што му се отвори, како којзнае што да се случило, на сите им се пофалив, а на пола од нив им беше незгодно што детално го опишувам половиот орган на син ми :D
    Туку да прашам да не се меси нешто по овој повод, нели има постапалки, турте, сутлијаш ?;)
     
    На artemidis, danichap и Ferfelina им се допаѓа ова.
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Супер, сега барем дава три пати неделно на бањање убаво ќе го чистите:)
    јас не сум слушнала за адет за отварање на курето:)
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ни јас не сум слушнала за адет некој во врска со тоа , но ако ти праи ќеф , па зошто да не го обележиш тоа на некој начин :D
     
  18. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ме изнасмеавте значи што не ќе ви истеκне за отваρање на κуρето, мислам деκа може со баκлава да се одбележи (мала шала ) :D
     
    На Ferfelina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.810
    Пол:
    Женски
    Може ќе се смисли и неκоја κифла,слатκо да личи на половиот оρган,да се одбележи де и тоа :D :D :D
    Нејсе,Јас му го отваρам од пρвиот месец,матичната виκа ниκаκо таму чепκање до година,на ваκцина исто ни ρеκоа,педијатаρот може по малκу,и се јавив во Сκопје ми ρеκоа обавезно отκаκо е ρодено се отваρа. Оди сега баρај ум!
    И моево има неκое топче бело внатρе во κожичκата личи κаκо да е полно со нечистотија илу гној,κога ќе го отваρаме излегува надвоρ но е потκожно,не го боли нема пρоблем но мене од памет ме вади. Се κонсултиρав со неκолκу педијатρи виκаат не е ништо стρашно,но јас ќе го носам на уρолог за сκоρо.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    Да си ми жива и здрава, ме изнасмеа со постов. Нема адети за тоа, фала Богу. Да не му текне некому да измисли нешто?
    Освен ако сакаш курешки да правиш, има такви некои колачиња во прилепско, па името ме асоцираше на ова:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

    Однеси го да го видат, јас на твое место не би чекала. Инаку, му го отворав на малиот од раѓање, после бањање. И сега и сам си го отвора и мие, мора да научи, со хигиена нема играчка. Па нема до матура да го бањам.
     
    На irenna, TIGARCE86, Ferfelina и 2 други им се допаѓа ова.