1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    им дадов на децата амарант со овошје,претходно сварен,ама децата после тоа го искакаа цели зрна,е сега ме интересира дали се задржува нешто во организмот или пак сето се исфрла,многу е ситен и не се блендира,сигурно анатах ќе знае да ми одговори
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Па не би требало цели зрна да искакаат, амарантот е многу ситен. Можеби дека си им дала првпат? Тоа досега со син ми не ми се случило, барем не со житаркиве. Амарантот се вари барем 15 минути, како каша станува. Како и да е, продолжи да им даваш, амарантот содржи многу железо и затоа е ептен корисен. Штом го јадат, супер. Може и во супи и чорби да го ставаш за згуснување, или место фиде, може и со зеленчукови кашички да го мешаш за малото.
     
  3. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    во се им го ставам,ама незнам зашто го какаат и малото и големото,како и да е ке им давам,утре на мени имаме киноа ке видиме како ке биде со неа,инаку изобилува со многу калциум
     
  4. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    кај можам да го најдам амарантот??
    го има во поголемите маркети????
     
  5. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    има во био култ во гтц втор спрат,во веро,супер тинекс
     
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    A kompir i morkov od kolku meseci davate?
    So sto da pocneme na 4ti napravime 4 meseci
    Ne bi brzala so hrana ama custvuvam mlekcevo ne stiga
    Probav jabolce i praska na hipp se mrsti, pluka neznae da jade
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Јас мислам дека ти е рано за зеленчук ама ако мислиш дека треба да додадеш млеко додади АД немора компир.
    Педијатарот што вика?
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da pocekam uste mesecov pa potoa... ke sme zborele
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Убаво ти рекол, слушај си го докторот.
     
  10. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Мамички морам да се пофалам, само да не се подречам пу пу :lol: почнавме да си кркаме домашни кашички. И причина мислам дека е тоа што почнав да им ставам кромидче(минимално- колку еден нокт). Дали им дава некој по друг шмек на кашите не знам, мене ми се исти, ама битно они си кркаат.

    Е сега имаме проблем со овошните кашички - се навикнаа на купечките и сега домашни не сакаат. Вчера им испеков јаболко го испасирав, додадов и праска и банана(таа комбинација ни е омилена) и не ја сакаа.Ама и тоа отом потом ќе биде. Сок пиеме строго само кашест, бистри не сакаме ама не им се секирам, зошто им го давам разреден па им доаѓа повеќе вода со мирис на кајсија/праска/крушка :rofl:
     
  11. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    има ли некоја мамичка да ми каже како го спрема грашокот во домашна кашичка. јас еднаш сварив од замрзнатиот грашок, па блендирав малку со водата во која се варел, па додадов и лажичка кисело млекце, ама ми останааа лушпи во кашата и не му ја дадов на бебево.
     
  12. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Оф срцуш ,браво за домашните кашички зеленчукови,ставај и повеќе кромид не е страшно, а за овошните мешај купечка со домашна и постепено зголемувај ја количината на домашната каша. :) позздрав
     
    На Twinja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Во вода стави малку маслиново масло, еден морков , 20 гр грашак и компир и сето тоа свари го , изблендирај го и додади сосема малку сол, измешај го со кисело млеко ,а можеш и посебно киселото млеко и бон апетит , супер ручече .... :P :)
     
    На danielka0507 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    и мене така ми се блендира со лушпи и страв ми е да го давам
     
  15. Ane10

    Ane10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    143
    Anath јас не те критикувам за ништо и јас знам дека овошјето и зеленчукот се најздрави за децата исто и јас му давам тоа на син ми само кажав дека нема да му биде ништо ако проба смоки и чоколадо,јас му давам на син ми,праска,кајсии,банана,јаболко,круша,слива,а од зеленчук компир,морков,тиквичка,ориз,почнав по малце и кисело млеко да му давам и по едно лажиче јогурт,му давам и понекогаш од готовите кашички на хип тие babys first pap...
    Bittersweat син ми има 5ипол месеци од кој месец да почнам со брокула???
     
  16. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Мамички каков ориз им давате на децата? Обичен бел или интегрален? Овој мелениов не ми го сакаат, па сакам да пробам со обичен ориз да го сварам па изблендирам во комбинација со зеленчук.
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Нас денес ни дозволија сокче од јаболка и морко , 3 дена од едното па од другото па потоа кашички од истите..... За понатаму ќе видиме
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Бравос за вас, нас ништо не ни рекоја дека можеме да јадеме и пиеме до 6 месеци!
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    I sin mi ne saka melen oriz, pa mu davam obicen bel oriz.
    Jas go davam bo kombinacija so varen morkov, posebno varam morkov, posebno oriz, a nekogas dodavam kompir ili tikvicka, pa I piperka. Se toa varam na pr. zaedno so morkovot.
    Potoa stavam vo blender, dodavam svez patlizan I gotovo, spremno za ruckanje. Ako mi e gusto dodavam od vodickata vo koja se varese zelencukot.
    Nekogash mu davam I tavce orivce. Ako doma za nas pravam oriz mu davam I nego od toj oriz, dodavam I pilesko mevce od batace. Mesoto e samo vareno, ne I peceno. :!:

    E sega I da pisam deka maliov ima 13 meseci I koristam blender koj samo ja secka hranata na positni parcinja, a ne paser t.e vekje ne koristam od onie blenderi koi ja pravea hranata bash bebeshka.
    Ama mislam deka vie uste ste mali za parcinja, jas bi pasirala. Sepak sekoja majka najdobro si znae. :)
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас брокула му дадов прв пат на 6м, некаде ама не сакаше, и сега минатата недела му ја измешав со кисело млеко и цела ја смачка :lol:
    и нас така ни рекоа ама ние пак почнавме со кашички порано ;) т.е ако ја слушав докторката , според неа до 8м само ад млеко :?:
    туку да прашам како ке ги правите патлиџаните за на зима?? само ке ги замрзните или??
    инаку ние си направивме компоти за на зима да лапкаме ;) а и вчера пробавме карамелино ;)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.