ТЕМА: Исхрана од 4 месеци па нагоре

Мислење 09 Авг 2013, 23:20

SimonaTino напиша:Нас денес ни дозволија сокче од јаболка и морко , 3 дена од едното па од другото па потоа кашички од истите..... За понатаму ќе видиме

Симона почна значи со дохрана ,не напредува или/? како знаеше дека не му стасува млекцето ?
Аватар на корисникот
pepita82

Зелено цветче
 
509768
Мислења: 617
Зачленет: 04 Ное 2012, 19:14
Слика

Мислење 10 Авг 2013, 23:26

anule88 напиша:
SimonaTino напиша:Нас денес ни дозволија сокче од јаболка и морко , 3 дена од едното па од другото па потоа кашички од истите..... За понатаму ќе видиме

Бравос за вас, нас ништо не ни рекоја дека можеме да јадеме и пиеме до 6 месеци!

Прашај ја матичната на бебето или педијатарот со што да почнеш,ние малку сме буциња па да не не ни стига,треба нешто да не држи нонстоп гладни сме,а млеко за извоз имам
Пие сокче па цица :D
Аватар на корисникот
SimonaTino

Жолто цветче
 
10532992
Мислења: 1608
Зачленет: 21 Дек 2012, 22:18
Слика
Слика

Мислење 11 Авг 2013, 07:57

Imame 5 meseci i 5 dena dolgi sme 68 teski 6 i 500 se rodivme 3060 M e mnogu aktivna no spored mene e slabicka pocna pomalce mleko da mi pie od 70 do 120 ml na max 2 ipol do 3 saati a sme na adaptirano mleko pocnavme i so kasicki pred 2 nedeli prvo so Hipp ama ne gi sakase pa pocnav i so domasni so molenje i akorobacii dali 5 .6 lazicki bebeski ke kasne ja stega ustata i pluka pedijatarot vika e vo red bidejki e aktivna mnogu ama mene me jade janza deka e slabicka kako da ja nateram da jade ima li nekoja kasa sto bebinjata ne ja odbivaat :D of lele ili da ne ime nekoj sirup za apetit za bebe sto smeam da i go dadam ve molam za pomos
Аватар на корисникот
saseiefi

Сино цветче
 
7044
Мислења: 206
Зачленет: 02 Јул 2012, 07:19
Слика

Мислење 11 Авг 2013, 10:00

saseiefi па добри сте со килажата... На 6 месеци треба да се дуплира а вие веќе ја имате дуплирано...не е слабичко бебенцето, не се секирај. Иначе изгледа по некое правило сите кога ќе почнат со кашички помалку пијат млеко, така беше и кај нас. Штом сега сте почнале со кашичките и доволно е по 5-6 лажички, постепено ќе си се навикне и ќе јаде повеќе. Давај и јаболче, круша, слива и немај гајле. Пробај и со сокчиња од истите за да се навикне на вкусовите. Моево на пр. повеќе ги сакаше на Фрутек кашичките и повеќе си јаде од нив во однос на Хип. Па пробај и со некоја друга. Поздрав
Аватар на корисникот
silk

Зелено цветче
 
624755
Мислења: 852
Зачленет: 15 Ное 2011, 15:24
Слика

Мислење 11 Авг 2013, 10:46

SimonaTino напиша:Нас денес ни дозволија сокче од јаболка и морко , 3 дена од едното па од другото па потоа кашички од истите..... За понатаму ќе видиме


kolku meseci e maloto
Аватар на корисникот
macence4

Сино цветче
 
227534
Мислења: 225
Зачленет: 18 Фев 2012, 15:56

Мислење 11 Авг 2013, 11:56

4 meseci i edna nedela :-)
Аватар на корисникот
SimonaTino

Жолто цветче
 
10532992
Мислења: 1608
Зачленет: 21 Дек 2012, 22:18
Слика
Слика

Мислење 11 Авг 2013, 12:52

Majki smeam li da dodavam kafeav seker vo kasickite sto gi pravam nekoi se kiselki nekoi kako orizot nemaat vkus i kolku smeam dnevno da koristam eve preeska i napraviv melen oriz kasicka so ispasirana praska i banana i mu dostaviv 1 mala lazicka kafeav seker i dali smeam da i davam meleni plazma biskviti gledam vo kasite za 5 meseci ima biskviti i griz
Аватар на корисникот
saseiefi

Сино цветче
 
7044
Мислења: 206
Зачленет: 02 Јул 2012, 07:19
Слика

Мислење 11 Авг 2013, 12:59

silk напиша:saseiefi па добри сте со килажата... На 6 месеци треба да се дуплира а вие веќе ја имате дуплирано...не е слабичко бебенцето, не се секирај. Иначе изгледа по некое правило сите кога ќе почнат со кашички помалку пијат млеко, така беше и кај нас. Штом сега сте почнале со кашичките и доволно е по 5-6 лажички, постепено ќе си се навикне и ќе јаде повеќе. Давај и јаболче, круша, слива и немај гајле. Пробај и со сокчиња од истите за да се навикне на вкусовите. Моево на пр. повеќе ги сакаше на Фрутек кашичките и повеќе си јаде од нив во однос на Хип. Па пробај и со некоја друга. Поздрав

Nie pocnavme doma da pravime kasi pa nekako pomalce mi se gadi od niv kupeckite gi plukase a sokce ne saka da proba isto i doma pocnav da i pravam sokcinja nasiov pediatar me karase za kupecki kasi a sto znam ja taze mama sum jas a za mleko mnogu mi namali ne deka bese nekoe alcno ama znaese 120 da si gi srkne inaku krvta pred 2 nedeli i bese super ama nie otprilika togas pocnavme so kasi se plasam da ne i zaslabela deka mlekceto mi go namali
Аватар на корисникот
saseiefi

Сино цветче
 
7044
Мислења: 206
Зачленет: 02 Јул 2012, 07:19
Слика

Мислење 12 Авг 2013, 17:05

Мамички како ја подготвувате млечната каша од хипп baby first pap со млеко или вода?
Аватар на корисникот
loki.c9

Сино цветче
 
200243
Мислења: 480
Зачленет: 17 Апр 2012, 16:48
<a href="http://www.ticker.7910.org/eng"><img src="http://www.ticker.7910.org/an1cOFO0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDExMWRhfHlvdXIgdGV4dA.gif"></a>

Мислење 12 Авг 2013, 17:32

loki.c9 напиша:Мамички како ја подготвувате млечната каша од хипп baby first pap со млеко или вода?

Со вода се подготвува, ама ќе ја стоплиш прво. Самата каша во себе содржи АД. млеко.
Аватар на корисникот
lolyta777

Жолто цветче
 
66287383
Мислења: 2339
Зачленет: 12 Јан 2011, 19:54

Врати се на Бебе

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: MacenceEna, nene88 и 14 гости