1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    леле 100 грама, па ние едвај каснуваме по 50тина грама а ни толку, значи треба да бидам по упорна...а после тоа и цица
     
  2. V.e.r.o.n.a

    V.e.r.o.n.a Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Ако имате 6 месеци и сега почнувате со дохрана треба прво да му дадете на бебето да цица, па да му дадете од кашичката што сте му ја спремиле и тоа по неколку лажички само колку да проба, после оброкот може да му понудите малку водичка и повторно цицање( кога има млекце во желудничето храната полесно се вари). Млекото сеуште претставува основна храна за 6 месечно бебе.
     
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мајки ние веќе некое време имаме проблем со јадењето, т.е. ручекот, син ми не го сака зеленчукот што му го приготвувам, секој ден кога ќе дојде ред за јадење тој проба една лажичка и толку, врти глава не сака да јаде, па молење, па залажување, со бискоти, со чоколадо со 300 глупости се залажуваме само да јаде, да отвори уста, за благи работи отвара уста оооо и мене ќе ме изеде, а за неговото јадење не сака, јас не знам што веќе да направам за да јаде, од 6 месеци што убаво си јадеше, абе да ти е мерак, полна чинија си изеде, а сега веќе може и 2 месеца како не сака ништо да јаде освен компир и морков, е тоа да му давам секој ден ќе го јаде, а останатото, тиквичка, спанаќ, ориз, абе што и да му направам не сака :tmi: не знам навистина што е работата, ајде едно време си велам може му здосади , па 2,3 дена не му давав и пак истата песна, што се не пробав и не сака не го јаде ручекот. Помогнете ми мајки, што да направам, што да му ставам за да го јаде повторно ручекот како што си го јадеше.....
    Helppppppp :worried:
     
  4. MaliotPrinc

    MaliotPrinc Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    16
    Мајки, ние за некој ден полниме 5 месеци. Од патронажната добив совет да почнам со сокчиња од 5,5 месеци но ние почнавме од 4,5 месеци.
    Прво му дадов 2-3 лажички сок од јаболко, другиот ден 2-3 лажички сок од круша, па од слива, морков, па после мешавме. Така една недела па почнавме со кашички, дадов блендирано јаболко со морковче еднаш свежо еднаш варено и пасирано.
    Е сега, ме интересира што друго би можела да му давам, колку количински од прилика и колку пати во денот ?

    Среќни празници
     
  5. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    пробај стави малку кисело млекце,или мешај едно лажиче од кашата едно од киселото млекце,ние го обожаваме,и некогаш кога не сака да јаде ја лажам и го покажувам киселото и мисли дека од него и давам :D
     
  6. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    не брзај има време мали сте,ние од 5 месеци почнавме да се дохрануваме постепено,по 1 или 2 продукти неделно и воведував,прво овошјето варено па свежо,сега само зеленчукот и го варам,можеш да и дадеш и банана,ориз мелен,компир,тиквица,ама постепено,сега за сега доволно е еднаш во денот да и дадеш колку сака толку 30-50-100мл не форсирај
     
  7. lulu77

    lulu77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво мајки. За некој ден полниме 4 месеци. Од педијатарот добивме совет да почнеме со воведување на сокчиња и кашички, но само од овошје. За зеленчук ми рече после 5.5 месеци. Јас мислам дека е уште рано, но таа настојуваше дека треба да почнеме да се навикнуваме. Планирам да почекам уште малку, па потоа да и дадам. Ме интересира по колку количински можам да давам и освен од јаболко, од што друго можам да и давам? Инаку сме исклучиво на мајчино млеко. Поздрав
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    па почни со 50 гр, па накачувај само наутро па потоа и навечер бар јас така му давав до пред да почнеме меѓутоа ние бевме на млеко до 5,5 и после почнавме со кашички, сокче не фати и уште не пиеме само цицаме, а од 6 зеленчукови. почнавме и тоа скоро 5 дена се учевме да јадеме со прст сум го ранела додека фати лажиче и тоа само јаболко, па јаболко и слива, па банана, па тиква, ... и ке си го фатиш редот. меѓутоа совет искористи си го млекото колку можеш доколку детето напредува остај го уште малку на млеко па цел живот ке јаде а ке цица само година
     
    На lulu77 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dora-dora

    dora-dora Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    Имаме полни три мес претходната недела кога бевме на контрола и кажав на педијатерката дека ретко се дојадува понекогас пие 150 али ретко и пие по 90 100 понекогас и 60 и таа ни рече дека ке треба со дохрана бидејки после јадењето а сме на ад новолак плаче после некое време и е гладна . Ни кажа да почнеме со сок и каша од јаболко. Ме интересира по колку се почнува дали се разредува и дали е битно кој период од денот да се дава и дали да зимам купечки или да си правам дома за поцеток (ако имам некои грески извинете го држам бебулево и пишам спие во раце)
     
  10. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и да почниш со сок и каша од јаболко, ако не му одговара млекото и ако не е најадена од млекопо, пак ќе биди гладна, кашичката е еден оброк, а млеко пие 5-6 пати денот,
    оти не му го смениш млекото?земи некое друго можи поќе ќе го пие и нема да биди гладна,
    иначе сокчињата немора да ги разредуваш, а овошната кашичка јас му ја давав насабајле!
     
  11. dora-dora

    dora-dora Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    стефи23 веке ја сменивме бевме на хипп а сега новолак и јас мислев така но педијатерот ми рече дека има килажа и сака друго да јаде имаме полни три мес а е 5.300
     
  12. dora-dora

    dora-dora Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    заборавив да кажам дека е родена 2950 а излеговме со 2700
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас на син ми сите можни млека му ги имав сменато, па се си беше во ред, ако осеќаш дека е гладна, без разлика што ти кажа педијатарот, пробај смени и го пак млекото, сигурно ќе биди по најадена отколку да породолжиш со истото млеко и еднаш денот да му дадеш кашичка, таа нема да и држи цел ден, а ако и е погодено млекото, нема ни потреба со кажички на 3 месеци.
    јас почнав со сокчиња со полни 4, а со кашички со 4.5 месеци. а млеко му давав нан1
     
  14. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    женски од колку месеци почнавте да давате кисело млекце и павлака по едно лажиче за вкус во кашичките? и кои житарици смее да јаде бебе од полни 6 месеци?
     
  15. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Феминки, кога се почнува со палента, јуфки, тарана...? А плазма? Инаку нашето бебе на полни 4 месеци почна да јаде овошни кашички, на полни 5 зеленчукови, а сега имаме 6 и ќе почнеме со мевце. Му даваме и житарици.
     
  16. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Палента и плазма на 6,тарана на 8,исто и житарки на 8 ама не знаев дека може.
     
  17. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    A od koga se dava griz?
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas i dadov otkako napolni 6 meseci, 2-3 pati ja nudev ama ne mi go jade.Go kombinirav so ovosje najcesto.
     
  19. milamamica

    milamamica Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    61
    Kolku treba da iznesuva eden obrok od palenta i dali da i dadam nautro ili navecer? Ona ima polni 7 mes. I neznam dali dovolno jade. Inaku cica na okolu 4 casa i izmegu kasi i toa nautro ovosje so keks pa za rucek zelencuk so tel. Meso i za vecera mlecna so zitarki i toa po 120 gr iznesuva edna kasa. Od dr. Strana ne se poprava mnogu. Pomos
     
  20. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    zdravo mamicki kako ste inaku moeto bebe do 1 maj ke napolni tri meseci inaku samo se doime me interesira do koga ke ima problemi so kakanje i grcevi dali grcevite i ke prestanat ovoj mesec i ke i se uredi stomaceto i ke pocne da si kaka normalno i me interesira od koga se pocnuva so sokcinja pozz
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.