1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Лелееее омекшивачот е мноогу убав...баба ми ми го носеше од Германија.Не си направила грешка ;)
     
  2. dora-dora

    dora-dora Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    Од кога почнавте да користите омекшивач за бебушите ние сме 3 мес користиме сако персил сензатив
     
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Сега кога ве читам сите дека сте купувале специјален бебшки прашок ме фаќа паника дека јас не купив и перев со течен Первол за шарени алишта само пералната ја вклучував двапати на плавење. Инаку алиштата на бебенцето ги перев оделно од нашите и исто ставав омекнувач Ленор бебешки растворен со вода :^)
    Ми рекоа поискусни мамици дека переле така и не се соочиле со некаков проблем.
     
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    И јас не купував никогаш специјален бебешки прашок и повторно да имам бебе, никогаш пак не би го купила.
    Користев прашок ( не се сеќавам кој тогаш), само во почетокот машината пуштав на плавење два пати.
    Од омекнувач користев дуел жолтиот (софт).
    Никогаш немаше проблем со иритација на кожата, од било која причина, ама ете највероватно се е и до кожата. Ако би ми детето било склоно на иритации, највероватно ќе и внимавав повеќе, во тој случај сигурно и специјален бебешки прашок би користила.
     
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    не си згрешила воопшто .и јас така ги перев и сеуште ги перам на бебето алиштата само што употребувам персил прашок ,исто ги плавам двапати.дури од овој месец почнав и омекнувач дане купувам сензитив туку користам од истиот за нас што ставам.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.337
    Допаѓања:
    316.796
    Пол:
    Женски
    Omeksivac na chicco koristev prvata godina a prasok isto kako nasiot.Bebeskite alista posebna korpa.imaa I posebno gi perev.
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мајки, јас користам Ариел, ама мислам да купам некој сензитив, оти мислам дека тој е многу јак. Вие што мислите?
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Arielot e mnogu jak i.gi pravi rubite mnogu kruti. Jas koristam Persil sensitiv i sum mnogu zadovolna. Omeknuvacot go isfrliv..
     
  9. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Нормално дека немаш потреба од специјални прашоци кои коштаат дупло а се тоа е исто :) И јас перам со первол за шарени и chicco омекнувач и никогаш не плавев 2 пати.
     
  10. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    И за нас и за него перам со ист прашок и ист омекнувач. Неговите алишта ги перам одделно и за нив ставам сосема малку прашок, а омекнувачот го разредувам со вода. Затоа и не ги плавам по два пати. До сега, пу-пу, сме немале проблем. Инаку, користам Биоактив и Ленор сензитив.
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И јас перам со первол за шарени и чико омекнувач и немаме никаков проблем, само што машината ја вклучувам на 5 плакнења.
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас вчера го купив Персил сензитив течниот прашак, а омекнувач не планирам да ставам првите 3-4 месеца. Преска ја пуштив првата машина од бебушката :clap: Прв пат ги перам алиштата за нејзе. Пуштив на 40 степени, на baby care program имам на машината. Ја уклучив и програмата за пеглање да не излезат згужвани алиштата. Се надевам не згрешив ништо. :rock:
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas sum zadovolna od persil sensitiv omeknuvac ne koristam.Od persil rubickite mirisaat na svezo.
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Kazi mi dali ti se sobraa alistata pri prvo perenje? Jas pustiv na 30 stepeni beli alista ama kako smaleni mi se malku. Uste ne se suvi ama taka mi izgledaa.
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne, ne se sobra, a i tvoite ne se, ne grizi se.Taka ti izgledaat deka uste se mokri, koga ke se isusat ke si gi ispeglas i ke ti bidat petka :D :D
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Нај нај лесно ако бебето има било каква можна кожна реакција/адопичен дерматит е Нила течен колор за до 60 степени.
    Секој детерген што е за вриење 90 степени е јак за бебе
     
  17. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Sakam da ve prasam dali plisanite alista prv pat gi perevte vo masina i na kolku stepeni?Uste plisanite spikozni mi ostanaa za perenje i mi e strav da gi pustam vo masina da ne se soberat ili pustat boja. Sto me sovetuvate vie? Sorry za lat. Od mob sum
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Slobodno. Jas na 40 stepeni i ne se zbirat
     
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Јас исто на 40 ги пуштив со останатите и се си беше во ред. Само како за прво перење не ставив многу детергент, сосем малку. А кога ги пеглав ги превртев плишаните наопаку.
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Falaaaaa srckiii mnoguuu :inlove:
    Posle ke pustam masina