1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да го седнувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 28 јуни 2012.

  1. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    moevo samo probuva da sedni jas go legnuvam to se isprava :tmi: i celo vreme taka koga ce ja legnam se nervira i placi :(
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ние сме денес 4месеци ама бидејки сме порано роде и а инаку имаме 2месеца и две недели и малава уште пред месец дена почна да се крев ама уште не е стабилна и пајга :D а потоа плаче и пробува пак да стане,ја држам сосема малце седната и се смее а потоа кога легнува пак плаЧе :D гледам сака да седи или на нозе да потстпува :)
     
  3. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    кога ја читам темава и се подзагрижувам
    ние имаме 4 месеци и само си лежиме и си преткаме со нозете и рацете а не како кажувате вие само да се опира да стане
    кога ке го седнам малку седнува ама не може убаво не е стабилен мора да е потпрен јас кога го прашав педијатаротми кажа седнување од 6 месеци и од тогаш почнуваат самите да се преврјкаат во лежење
    па ми е прашањето дали треба да се грижам што не се тегне сам да стане за да седи или нема потреба сеуште сме мали
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека нема врска што е малата родена порано, не може да биде 2 месеци ако е родена пред 4 месеци, тоа педијатрите како ја водат нема врска со нејзината возраст, затоа и детето ти сака да си станува, не е мала 4 месеци, сега почнува да го осознава светот каков е.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    ич да не се грижиш.само ке покаже кога е спремно и обично тоа е околу 6ти месец.не за џабе педијатрите така советуваат.и моето абер немаше од превртуванје(додуша и сега не се превртува) нити од седенје па после 6ти месец почна сам да се исправа и сега воопшто не сака да лежи само да седи.и не е седенје ако го потпирач со перници ,само треба стабилно да биде.се што е предвреме форсирано може само штета да направи.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мојава не дека седи седи,туку кога ме вајча за прст се крева нагоре и со мала помош моја, нема потреба од загрижување секое бебе е различно а и ретки се тие што седат на 4мес..мислам има време накај 6ти месец :)
     
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Евего моето црвче прво пробува да стани и ако не ја задржам за да стани пробува да падни од нишалка :D
     

    Прикачени фајлови:

    На heppymom, Glasna и ddevojce им се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Лелее не да се дига да седи... мислам во секој момент ќе тргне некаде. Колку само и е зор многу ми е интересна нози главичка успева и рамињата да ги подигне. И на страна се врти.
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    На ова тема педијатрата ми рече после 6месец седнување,бидејки сеуште се мали не било убаво сега да седнувале.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  10. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    почнавме со седнување околу 6месец..сам почна да се исправа,да се држи во количката ..од страна перници не сум ставала..демек да седи порано..
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас ја седнувам од 5 месеци, со дозвола од ортопед( има развиени јадра како за поголемо бебе) , се превртува од стомак на грб и обратно од 4 месец и сама ја крева главата и ни дадоа амин дека може. Ама дека уште не седи сама, не седи. Не ставам перници, во количка веќе седи сама а на кревет уште не.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Uste od 4 meseci se podiga sama da sedi, i taka trae podolgo vreme (ne se umoruva) pa pocnav da ja nasednuvam nekade pred 5ipol meseci. Dodeka ja drzam e nasednata, jA stavam na krevet da sedi dodeka sum do nea. Zdravi i zivi nekade sredina na septemvri ke odime na kontrola da vidime so ke kaze pedijatarot za kolkcinjata. Se nadevam se ke bide vo red kako i dosega. :)
     
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Имаме 5 месеци и сеуште не ја наседнувам, единствено во раце кога ја држиме таа всушност е во седната положба. Не планирам да ја форсирам за порано да седи, кога ќе дојде времето сама ќе си покаже дека е спремна. Инаку сама подигнува глава и нозе, особено кога е легната на перница, тогаш пробува да се исправи ама сеуште баш не може. Затоа ќе бидеме трпеливи уште некое време додека да седиме.
     
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ова моево има скоро 5 месеци а цело време се исправа незнам како да направам дали да го седнувам оти на ортопед не сме пошле 2 пат сеуште и не ни е кажано.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    А го ставаш ли под агол од 45 степени да лежи?
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Денес го ставив и за прв пат ми се преврте цел на стомак само што се свртев инаку многу малку го ставам освен во количка ако се смета за 45 степени инаки ќе почнам со перничиња.
     
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Цацувче на ортопед ќе ти кажат да не го потпираш со перничиња и да го оставаш сам да се исправува.
    Во однос на одење, лазење, седење и сл. не треба детето да се форсира, туку да се остави самото да си започне со тие активности!
    На твоето и време му е да се превртува од грб на стомак и обратно, ако го легнеш во релаксатор или количка самото да се поткрева. Син ми уште околу четвртиот месец сето тоа го прави и јас го оставам, но не форсирам ништо, ниту седење, ниту лазење, ниту пак здравје Боже одење.
     
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И јас така си мислам да одиме 2 пат на ортопед ама немам релаксатор само во количка.
     
  19. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Син ми е четири месеци и две недели веќе почна ептен да се крева. Го ставам во агол од 45 степени и сам се крева да седи. Знам дека е мал и само сакам да го однесам на ортопед да ми одобри инаку напредно бебе е веќе сам се облека од меше на грбот и обратно
     
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Во врска со седнувањето...затоа постојат ортопеди, ке го гледаат на ехо и ке кажат дали е БЕЗБЕДНО да го седнеш или не.Секое детенце има индивидуален развој и неможе да се мери со ниедно друго.
    Доколку ортопедот на ехо види дека чашките на колковите се оформиле, тогаш нема бојазност и може полека да се почне со седнување, без разлика дали бебето има 5 или 7 месеци.
    Значи месеците не се мерило !
     
    На PUPICA и TIGARCE86 им се допаѓа ова.