1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kога вашите бебушки почнаа да лазат?

Дискусија во 'Бебе' започната од butterfly.mk, 22 јуни 2014.

  1. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    мами кога почнавте?
    ние имаме 6 и пол месеци и чекаме :D
     
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

    не мора да значи дека секое дете ке лази.
    керка ми не лазеше.еден период околу осмиот месец почна да прави некои движенја како ползенје наназад ама вистинско лазенје немеше. повеке сакаше да стои и патка .прооде на година дена.
    синко еве го уште некој ден 9 месеци ке прави ,знае да се намести во положба ко за лазенје ама не знае да се придвижи.
    не му ја секирај и ако не пролази...велат тие деца побрзо проодувале.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

    Мојот син прво прооде па после почна да лази....:)
     
    На kalinaka и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

    I nie istovremeno pocnavme da odime i da lazime :) Mislev deka stom pocna da patka nema da se nauci da lazi ama...padni-stani,se macese da se fati za nesto da stane i si pocna da puzi :)
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.791
    Пол:
    Женски
    Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

    И ние не лазевме :) почнавме да одиме на 11 месеци
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Мислам дека од погрешни причини ги форсираме и ненасочуваме децата кон активности кои се многу многу корисни. И што ако прооди побрзо? Побрз ли ќе биде во животот?
    Имам многу примери, меѓу кои и овој на ќерка ми, кои го потврдуваат спротивното....откако порасна малава, случајно читав и сфатив од колку големо значење е лазењето како моторичко движење (координација на рацете и нозете, утврдување на далечина, координација на очи) на детето за во иднина, и блиска и далечна.
    Не можам да ви опишам колкава е разликата во моторичките способности на ќерка ми, како дете кое лазеше, со многу деца околу нас кои директно се фрлија на паткање и проодување...не го велам ова за да се фалам, јас појма немав до пред некое време за користа од фазите, туку сакам да споделам нешто поинакво од она што старите не' учеле. Лично имав среќа што ќерка ми сама почна да лази, па го помина целиот тој процес со ред, ама сега со второто, и да не сака да лази, ќе му правам вежби за да ја помине таа фаза како што треба. Понатаму ќе го оставам само да се крени на нозе и да прооди кога ќе е спремно.

    Техники за лазење

    Зошто е лазењето важно?

    Прочитајте кој се интересира повеќе...
     
    На RainBow, AnaMadam, elena.mak и 3 други им се допаѓа ова.
  7. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Jas mislev deka kerka mi nikogas nema da prolazi...si velev ej nema da go vidam deteto kako lazi ke mi proodi pravo...kerka mi e mnogu aktivna duri i premnogu :) uste od mali meseci pravi raboti sto ne bea za nejzina vozrast...sekoi mesec cekav da pocne da lazi ama nikako ne doagase do toa se snavagase na drugi nacini da dojde do nesto sto go saka...se dodeka sama od sebe ne i dojde na 10 ipol mesecj da pocne sama da lazi....duri pred da pocna da lazi si patkase spremna bese za prooduvanje...za sreka pocna da lazi a nekade mesec dena podocna pocna da se pusta da odi.....
    Sega e godinka i mesec dena i kombinira lazenje so odenje duri ponekogas i e poubavo da si lazi :)
    Site deca se razlicni ke pocnat da lazat i odat koga ke se spremni na toa :)
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nie se obiduvame da lazime, si go podiga gazenceto i se butka so nozite,uste ne znae so racete da se vlece, ama ja gledam deka probuva. Ke si najde svoj nacin da dojde do toa sto go saka, ke butka ke se vrti, ke se trkala ama ke dojde do celta :lol:
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Синко мој почна убаво да лази пред да наполни 8 месеци. Сега не можеме да го фатиме, за секунда избегал во друга соба :)
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Син ми почна на 7 месеци да лази ама наназад, а пред да заполни 8 почна убаво нанапред да лази, а и да се исправа држејќи се на кревет или столица :)
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мојот син почна сето ова да го прави уште пред еден месец :)
    Нозете кренати, газето напрчено. :) Рацете цели ги исправува напред и како да прави склекови ги крева, цел граден кош му се гледа. :)
    Му ставам играчки, жива вода се прави мачејќи се да ги дофати, ама додека не ги земе во рака не се откажува. :)
    Се бутка, па веројатно тоа се веќе први обиди за лазење.. :?:
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Мојата ќерка почна да лази на 7 месеци а еве веќе на 9 почна сама да станува и да се исправува.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    А кога почнаа да се креваат на раце? Син ми кога ќе го ставам на стомак ја крева главата и се бутка со нозете ама рацете не знае да ги употреби да се крене. Педијатарот ми рече повеќе да вежба, ама тој поим нема, како само нозете да му се на него, рацете раширени...му потпомагам-џабе.

    П.С: Знам темава не е за тоа, се извинувам... :$
     
  14. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    рано е .мало е бебето.син ми до 7ипол месеци не сакаше на меше да лежи .пиштеше ако го ставев а не да го вежбам.нити се превртуваше до таа возраст што не беше со случај со сестра му.ама кога почна после 7миот месец -се наеднаш.оди запри го.
    за се си има соодветна возраст и не треба форсиранје.секое дете различно се развива и физички и ментално.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    samoto ke mu dojde da se podiga i na race, nekoi porano nekoi pokasno.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  16. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми на 6 месеци почна да се влече за да земе некоја играчка. Многу е интересно кога се поставува во положба за лазење и почнува да се ниша, а не може да направи движење :D . Деновиве (сега имаме 7 месеци) ја гледам дека се обидува да направи по некој чекор. Јас намерно и оставам играчки подалеку од неа за да може да вежба.
     
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А моево сега наполни 6 месеци ама само на страна се превртува, а на грб неможе.Си лежи на стомак многу претка со ножиња ама неможе да лази, дали му е рано?
     
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    @Cacuvche pocesto ostavaj go na pod so kebence i samoto kje si se nauci da si se vrti , prevrtuva . Se vo svoe vreme . stavaj mu igracki pred nego i kje posegnuva po niv , kje saka da gi fakja . Moevo momentalno e vo faza na prolazuvanje , bukvalno cel den e na podot . igracki okolu nego , sam pocnuva i da se potkreva i da sednuva sam.
    Lazi kako ranet vojnik :rofl: ama bitno lazi nekako. Mislam deka Moira imase postaveno link za znacenjeto na lazenjeto. Kolku e korisno. Jas imam dubalce ama ne planiram da go koristam . Ete go si sedi taka vo podrum .
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Јас го легнувам на спална, ќе му истурам играчки околу него и си се превртува по нив, се тегне како за лазање да дофати некоја ама уште е мал :)
     
  20. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Немојте да се плашите да ги оставате децата на под. Додека беше многу мала, ја оставав ќерка ми на ќебенце долу, врз тепихот а после купив од оние слагалиците што ич не мирисаат на кинески лепак, презадоволна сум. Потпорасна и почна да лази, отпилика пред месец дена, значи на 9 и пол. Не беше заинтересирана за лазење воопшто, си се движеше она газеечки кај што намислила - седи на газе со раширени нозе, рачињата нанапред и се влечка лево-десно со ноџињата и се движи. :lol:Можете да ја замислите сликата? Се шинавме со мм од смеење. Еден ден како што си седеше, се заврте и почна профи да лази, со мм се зезавме дека вежбала додека не ја гледавме. Значи, само не сакала, не дека не можела. Лазењето и служи само за движење од точка А до точка Б, да се исправи и да патка сама. За рачиња - чивај Боже, ни да види. Треба да и купам онаков поводник кучешки, како ли се вика тоа, просветлете ме да не ми се смеат по продавници... :$
     
    На leona83, AngelOfArh и Jagoda123 им се допаѓа ова.