1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ние сме во план на 21.09.2014. на мала Богородица да правиме.
    За кумовите и старосватите сакам да купам електронска рамка. А деверчето облека.
    Се мислам дали е поубаво мафини со фондан или само тората.
    Здравје имам уште некои обврски, па ќе почнам да шетам и за ресторанчиња да прашувам. Ќе бидеме 20 луѓе и 5 деца.

    А пак на 3 Август ние ќе крштеваме.
    Бањарка и сапунче купив. Останува уште облеката за црква.
    Поклон ќе купиме и торта, а за да не помине без никакво парче злато ќе му купам привезок или неговата буква или крст.
     
  2. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Од ресторанчиња за мали веселби можам да ви ги препорачам ИнВино, Кеј и Доместика, како поевтина, а добра варијанта. Ла Тана не е лоша, ама овие 3 даваат поволни цени со неограничен пијалок и доста јадење :) Ние правевме во Доместика затоа што е веднаш до св.Петка и ни се погоди :)
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Која е цената по човек?
     
  4. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    кеј и Доместика 650мкд, ИнВино 850мкд :)
     
  5. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    na 20ti juli ce pravime krstevka za malata vo mk..pa ve molam da mi kazite sto moram jas da kupam za malata ili za vo crkva sto sve treba sa nosam??
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Доста прифатливи цени.
     
  7. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Сега крајот на месецов ќе бидеме кумови со мм, ќе крштеваме девојче :)
    Па утре планирам да излегувам да купам нешто.
    За свеќи знам, сапунче кое ми го препорачувате? Јас сеуште сум бремена, немам бебче. Па незнам какво сапунче е најдобро да купам??
    Бањарче исто така треба да купам..
    Алишта за облекување планирам, фустанче некое, сеа незнам дали и некои ептен танки холахопчиња да земам или нема смисла, ептен е топло ама бебево ќе прави 3 месеци тогаш... За на ножиња, планирам пупиња или сандалчиња.. Мислење?
    Како поклон планирам обетчиња златни, ама тие што ги бендисав се 2.500, и малкуу е тоа за поклон си велам... Па Што да земам друго? Мислите добра идеја е столица за јадење? Сега е рано ама понатаму ќе и се најди, постарото дете и е 4 години. па да можи раат да го храни чупенцево..
    Другоо друго нешто да не пропуштам?
    Мислењее ? :)
     
  8. Erata

    Erata Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    ^Сапунот е за попот, не е за бебето, ама колку што се сеќавам овде родителите носат сапун, како и да е, можеш Бекутан да земеш или Аsso.
    И доволно е само обетки, покрај сите други трошоци што ќе ги имате тоа не е малку, само консултирај се со родителите дали планираат да и ставаат обетчиња на малата. Еве пример случајно низ муабет со кумата јас кажав дека не планираме да и ги дупнеме ушињата на ќерка ми а таа планирала да и купи обетчиња. :)
     
  9. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    АХам.. фалаа
    а што мислиш ти за фустанче за бебчево? 3 месеци ќе има за крштевката. ии ти би му облекла на твое бебе фустанче и со голи ножиња? сепак е премн топло времево, ама од друга страна бебето е мало...
     
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    земи му кратки украсни чорапчинја до глуждови. има памучни со тантелче и пупинја.нема да му е ладно.убав подарок е столчето за храненје и ептен корисен за понатаму.за керка ми немав оти живеевме во мал стан .сега за синко имам и само во него јадеме.убава навика се ствара.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Најфино е да си збориш со мајката и да прашаш што им треба.Ем нема да се мислиш ти мн ем на родителите ке им купиш нешто од што ке имаат корист.Мене кога ме прашаа најблиските:сеста ми,кумата,мајками јас искрено си кажав па така од едни добив количка летна од др.хранилица и се си искористивме :)
     
  12. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Ние ќе го крстиме синми сега на 20 но со мажми никако неможеме да се договориме кого треба да се дарува, тој ми вика кумовите, на кумот родителите и братот, и старосватовите, а јас мислам дека треба само кумовите да се даруваат бидејќи тие крштеваат, некоја поискусна нека ме исправи ако грешам. Многу трошок ќе ми се фати ако дарувам така како што вика мажми 7 луѓе
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мила јас ги дарував сите:(, ама пак на кумовите и старосватовите поголем поклон а на др.нешто симболично ( родителите и братот). Ама кај мене кумата не е мажена па она доби најголем поклон. Можеш да им земеш нешто слично на сите, да нема лутка:) . на пр.кожни новчаници ( и за машките и за женските- ги има од 1500 мкд па нагоре:) ). Сепак е ствар на договор, јас на пр,знаев дека ќе добијам голем поклон и од старосватовите па ми беше незгодно да не им купам по нешто. А јас на пример кога бев кума не добив поклон, апсолутно ништо.....
     
  14. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    добро ајде и во право си и нас старосватовите многу не почитуваат па тогаш во ред ќе биде да им купиме нешто и на нив, ама повеќе ми е дилемата за старите кумови и за братот на кумот кои не доаѓаат кај нас воопшто за било што да ги поканиме, не беа за младенци не беа за мекици не беа за повојница, па сигурна сум дека ни на крштевка нема да дојдам ама ајде ќе видиме како ќе се договориме со мм, ти благодарам :)
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ќе ги прашаш кој ќе дојдат за да планираш демек за место или сл. На тие што нема да дојдат нема поклон, е па сега не може на цела кумова фамилија. И да дојдат играничи се на главните.
     
    На mila25ve му/ѝ се допаѓа ова.
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas gi daruvav samo kumovite,mislam izlisno e da gi daruvas drugite oti neli sepak kumot e toj sto ke krsteva.Gledaj samo da bidat neparen br.za daruvanje.
     
    На Glasna и mila25ve им се допаѓа ова.
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас бев кума на 4 бебиња - на двете вон Скопје имаа решено да ја даруваат сета моја фамилија (старо кумство, а бев немажена) плус старосватите мислам. Во Скопје кога бев кума бев дарувана само јас за првото бебе (исто немажена) и јас и мм за второто. Кај другарката кај која бев старосватица за двете бебиња ги даруваа само кумовите, а јас бев поканета на крштевките.
    Затоа мислам дека нема некое стриктно правило и секој си прави како што му одговара. Дај Боже утре ќе имам дете и на крштевка ќе го дарувам само кумот (и кума ако до тогаш најде :) )
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Majki aj kazete nesto predlozete sto da kupam na kumovcite za krstevkata. Mladi se ;)
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Devojce zavisi od sumata sto si ja opredelila,i od stilot na kumovite ke ti nabrojam nekolku predlozi: casovnik na kumot, nakit na kumata; set postelnina so banjarka na dvajcata; ili zemi im nekoj ubav parfem.Sega neznam sto tip na luge se,mozes na kumata da i zemes set kristalni casi za vino ili nesto slicno.Garderoba ne bi ti preporacala,oti sekako ne mozes da im pogodis boja,model,velicina.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nema mnogu da stedam, sakam nesto ubavo i malo darce da spremam. Za kumot mislev i.jas nesto kako casovnik nekoj i nekoj dobar paricnik ili kozen kais so parfem. Za kumata mislev isto nakit so nekoja ubava tasna .. Ne znam uste razmisluvam. Nasata.krstevka ke bide na 27 Juli.