1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Еве ја поканата за крштевката од син ми, можеби на некој ќе послужи како идеа :)
    Да си се пофалам сама ја правев (proud of me) :lol: 8)
     

    Прикачени фајлови:

    • pokana1.jpg
      pokana1.jpg
      Големина на фајлот:
      148,8 KB
      Прегледи:
      492
    На Rusi, ubavka1 и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.662
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    • 130.JPG
      130.JPG
      Големина на фајлот:
      138 KB
      Прегледи:
      394
    • 086.JPG
      086.JPG
      Големина на фајлот:
      133,8 KB
      Прегледи:
      391
    На Lovely93, nene88, ubavka1 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Мајки, овој месец сме на крштевка и роденден кај блиски пријатели на кои сме им кумови, значи ние треба да го крстиме детето. Ако може да ми дадете идеја што поклон да му купиме на малечкото, што вие добивте од вашите кумови (мислевме столче за јадење или седиште за во кола, но веќе тоа купија)
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Мислам ако ја прашаш мајката ке добиеш најдобар одговор ;)
     
  5. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Обично кумовите купуваат нешто златно, барем досега така сум видела и слушнала, ама најдобро е да се посоветувате со пријателите :)
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nie dobivme zlatni obetki i golem dar od kumovite so torta i so kukla.
     
  7. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Ја прашав мајката и одговорот беше што сакаме да купиме :) , а немам многу искуство со родендени и крштевки бидејќи не сум мажена, разбрав дека се носело нешто златно за крштевка, но бидејќи е детето момче и истовремено му е и роденден мислев тој дел да го избегнам.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Naprotiv so eden udar dva zajaka, em rodenden em krstevka, mmozes da pomines so nekoja zlatna narakvica za masko ili nekoj zlaten krst da kupis ili zlatno lance, zavisi kako si so finansiite. Ako se odlucis za zlato mozes da go.iskombiniras so malku garderoba i nekoja ubava igracka i torta.
     
  9. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    мами да прашам ако некоја знае да ми одговори.Вака сега син ми не е крстен а Петковден ни е слава и нели иди поп да крениме лепче и вода да си крстиме.Сега некои ми велат не смеело попот да иди бидејќи не бил крстен синот,а ние планираме да го крстиме на првиот роденден нели крштевка и роденден заедно.Има ова некоја врска или? :^)
     
  10. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас бев кума неодамна, крштевав девојче, и тие првеа и крштевка и роденден во ист ден. Подарокот е релативна работа како сакаш така, можеш да си земеш нешто поголемо и тоа да си е или јас на пример му имав купено се што треба за во црква, плус потоа кај што беше прославата онесов торта, златни обетки, кукла, нешто имаше од страна шампон, млеко за тело такви работи, плус тренерки на три дела, фустан, фармеки, блуза, сомотни пантолони, хеланки, туника, зимско палто, пижамки, коплетчиња две - три и не се сеќавам имаше уште некои работи.
    Така да ти ги познаваш луѓето, гледај што немаат ако веќе сакаш една работа да е, ако не фино лепо излези си купи си алишта повеќе работи и толку. Јас не му купив ќебе на детенцето, и после тоа ми кажаа дека кај нас било адет да се купи ќебе задолжително од кумовите, е сеа помина моментот а јас не знаев и помина и без ќебе.
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас кај машки кога бев кума кај другарка, не купив ништо златно. Купив алишта и чевли, и играчка, и торта за во ресторанот. Кога бев со моите на старо кумство, за девојчето зедовме и обетки, а на машкото му дадовме златник.
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Прашај си за сигурно во црквата од каде што ќе ти дојде попот. Тргнувајќи од логиката дека не пуштаат некрстено дете/бебе во црква( освен на вратата каде прават голема молитва) може и да е точно.

    Инаку доколку кумовите имаат можности треба и нешто златно да се купи, покрај комплет облека, кебе, бањарка, играчка и торта.
     
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.662
    Пол:
    Женски
    mislam deka nema vrska.sin mi ne bese krsten koga dojde pop pred veligden doma da ni krsti voda.sepak za posigurno prasaj si vo crkva.
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Ние планираме да го крстиме син ми на првиот роденден. Така беше и со постариот син.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние на 19 ќе правиме во ресторан со најблиските и се разбира кумовите. На 1 роденден треба за сите ручек да се спрема.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Tortite od krstevkata na mojata peperutka :)
     

    Прикачени фајлови:

    На l-a-d-y-di, Rabbit, bambusce и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Whitecloud95

    Whitecloud95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Нека ти е здрава и жива Ларичка! Среќна нека и е крштевката, ние планираме здравје за првиот роденден.. Инаку не планирам да биде премногу накичено и многу гужва, најблиските и кумовите.
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Fala mnogu, da ste i vie zdravi i zivi. Inaku nie ja krstivme na leto vo juli, ama denes mi tekna za tortite da gi postiram, mozebi nekoja mamica ili kumica ke dobie ideja za torta :)
     
    На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Првата ми е многууууу убава :inlove: :inlove: :inlove:
     
  20. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    со среќа нека е крштевката и од мене.Ние сега за малиов ке правиме во недела среќа па времево не послужи :D 3 и пол месеци има во св.Петка ќе го крштеваме потоа во Хипократ(најпристапно ни беше со цена) околу 15 луѓе ќе бидеме, моите , на мм , кумовите и старосватовите. Ја одбравме оваа дата затоа што на тета( сестра ми) и е дента роденден па да си го памти со крштевањето на првото внуче од сестра ;) :inlove:
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.