1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

  1. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Мами јас вчера во Керфур видов акција на некои пелени Good baby од 3-6 кг :?: ги користел некој
     
  2. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Другарка ми пред некој ден купи од нив, но ќе ги користи по неколку месеци кога ќе и се роди бебето. Се викаат good baby, но за неколку дена им поминува рокот, затоа билр 159 ден. Што мислите, ќе има ли последици од поминат рок? И јас сакав да земам за моето бепче.. .
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Kako pominat rok na pelenite, i tie li imat rok na traenje??
     
  4. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Pa taka mi spomena ona deka samo na makedonskata deklaracija pisuvalo, bezrazlika na toa drugarka mi zela... .. Zatoa se mislev i jad mn se evtini, barem za vo bolnica bi zela 1 paketce i onaka tamu ne se znae na koe bebe civ pampers mu bapkaat. Taa vika nema gajle za rokot, ama jas plaslivka, pa i prvo bepce, se mislam..... :lol:
     
  5. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    па значи не се знае на чиво бебе му ставаат какви пелени,плашливка си за своето а нека за туѓото.сите се нечиви бебиња и секоја мајка ја боли за своето,СРАМОТА ЗА ОВА ШТО СИ ГО ПИШАЛА!!!!!
     
  6. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Normalno deka me boli za moeto bebe, normalno deka nego go stavam vo prv plan, kako i sekoja druga majka i ne se sramam od ova!!! A ti da ne gi cestese ili ke gi cestis so orginal pampers site bebinja tamu? Na nikoe bepce ne mu mislam loso, sekoe od niv e dusa, no sepak kako majka normalno e da me boli nakveke za moeto. Vprocem navratise na nekoi mislenja vo temata sto da se spakuva za vo bolnica i ke vidis deka poveketo go delat moeto mislenje. Ne se site majka Tereza kako tebe mila.......
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Во болница се знае на кое бебе што се става затоа што го преоблекуваат три пати на ден пред тебе.Бар кај нас беше така.Така да и да си зела лош памперс пак на твоето ке оди.А и не верувам дека и во др болници ти земаат цел пакет и не ти вракаат после.Ке земат еден твој и тоа е тоа.Лично кога се раб за бебе не би зела ништо непроверено или со одминат рок :)

    Иначе мм зеде денес папмерс актив бејби бр 3.Во голема картонска кутија беа внатре 4 паковања.Му доага нешто ко економично паковање.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Enamena
    И во државна да се пораѓаш пак на твоето ќе ги ставаш, сама си го пресоблекуваш таму. И јас мислам дека не ти е во ред размислувањето дека не ти е гајле за другите деца. Нема ли да ти биде криво да дознаеш дека некое бебе од 2 дена добило пеленски осип поради тоа што ти (или некоја која размислува како тебе) си однела пелени со поминат рок :!: Не мораш да купуваш незнам какви скапи, ама барем да знаеш дека се употребливи. Јас купив за во болница canbebe и сеуште ги користам за син ми. Не се скапи а ми се погодија не пропуштаат.
    Замисли како би ти било тебе твоето да добие осип ( недај Боже) поради некоја несовесна мајка, мислам дека ќе го промениш мислењето ;)
     
    На mila25ve, ivence69, leona83 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако дошло ред за НОВОРОДЕНЧЕ да се штеди на пелени- најосновното нешто за почеток, односно да се купуваат со поминат рок, како тоа те боли за бебето и се грижиш? Себично размислување според мене. Замисли и др.мајки така да размислуваат како тебе.
     
    На Enamena му/ѝ се допаѓа ова.
  10. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    482
    Пол:
    Женски
    Пред да се породам имав земено памперс њу борн голем пакет со 94 парчина.
    Маж ми цел пакет го донесе во болница, мене сестрите ме прашаа дали смеат да земат за друго бебе немале пеленче, секако дека им дозволив фала богу ,
    Колку употребија за син ми незнам, и дали земале без да ме прашаат , но остатокот си ги вратив дома, а имаше мн пелени
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и јас се сложувам со вас,жената што лежеше со мене во соба немаше κој да и донесе одма, маж и ρаботеше на теρен беше неκаде надвоρ од сκ,ноρмално деκа и дадов неκолκу од моите сеκое бебе е невина душа κаκо да не и дадам κога имам,има многу евтини пелени аκо не ти се даваат паρи за посκапи додеκа си на болница,со поминат ρоκ во ниκој случај и една да му стават таκва може да добие пеленсκи осип... и пρоблем да си напρавиш
     
  12. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и јас се сложувам со вас,жената што лежеше со мене во соба немаше κој да и донесе одма, маж и ρаботеше на теρен беше неκаде надвоρ од сκ,ноρмално деκа и дадов неκолκу од моите сеκое бебе е невина душа κаκо да не и дадам κога имам,има многу евтини пелени аκо не ти се даваат паρи за посκапи додеκа си на болница,со поминат ρоκ во ниκој случај и една да му стават таκва може да добие пеленсκи осип... и пρоблем да си напρавиш
     
  13. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Ja ne rekov deka sum kupila, tuku rekov za moja drugarka deka zela takvi. Vsusnost, ne za dzabe barav vase mislenje ako imav cvrsta namera da zemam. Ne se razbiram od peleni i tie stvari zatoa i prasav, da slusnam iskustva. Od mn prijatelki slusnav deka orginalot pampers go rasipale. Vtoro i za pominatiot rok prasav, pojma mrmav deka pampersot ima rok dodeka neslusnav od drugarka mi, eve sega i od vas. Taman rabota da stedam na pampers da znam deka bi mu s stetelo na bepceto. Obozavate da izvrtuvate muabeti, i vednas da se fatite za nesto, mesto da odgovorite jonkretno na posyavenoto pradanje. Bog da cuva
     
  14. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не е работата за Бог да чува, убаво си пиша ти во претходниот пост ама веројатно сфати колку многу сурово звучеше, па сега се навраќаш со вртење округло па на ќоше.


    Инаку да, памеперс ( зелените ) за ништо не ги бива, барем кај нас еднаш и земав и никогаш веќе. По цел ден и протопуваа.
     
    На TIGARCE86 и leona83 им се допаѓа ова.
  15. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Тоа е целиот муабет, ти не штедиш за ТВОЕТО бебе, ама не ти е гајле ако твоите пелени ги стават на друго бебе иако знаеш дека се со поминат рок. Работава е дека таму сестрите треба да внимаваат само на ТВОЕТО бебе и да му ставаат само оригинал памперс иако си ги донела некоја „Мајка Тереза“ како што ти претходно ја ослови членката која пиша.
    Никој тука не сака да те направи монструм, може само погрешно си се изразила, а не мислиш така, ама препрочитај уште еднаш да видиш што си напишала и ќе видиш колку сурово звучи, наместо одма да не нападнеш дека сме Бог да чува.
    Ако сакаш конкретен одговор за пелените со поминат рок не ги земај, а во болница однеси такви какви што планираш да користиш за бебето. И да ти земат таму 5 пелени повеќе за некое друго бебе, не е ништо страшно.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mene sovesta ke Me izede ako samo pomislam da zemam makar i peleni so pominat rok za deteto. Ma ne ni pomisluvam. I da sum bez pari, tetra peleni ke stavam i ke peram na raka ama so pominat rok Ne.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    32.117
    Пол:
    Женски
    На син ми му ставам Кан Бебе. Добри се пелените. Моментално му ставам Бекутан бидејќи немаше Кан Бебе, а овие пелени беа со најпристапна цена. И тие се добри, а имам слушнато многу негативни коментари за нив.
     
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Пред точно 20 дена купив Памперс пакување од 22 пелени од Еурофарм беа некаде помалку од 270 денари, а денеска истите ми ги наплатија 300. Прашав зошто се покачени, а таа ме убедуваше дека се намалени дури. Абе да се чудиш.
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Памперс драј 4 користам ама гледам дека не се баш нај,почна да попушта и се кине од страна :^) некој користи вакви?
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie koristime Pampers activ dry 4+ za preku noke,denje koristime can bebe.Mene licno mi se nema sluceno da mi se skine lepenkata ili da mi propusti.Makar sto zabelezuvam deka ako ja nosime podolgo vreme pelanata,pocnuva da se isfrla so sitni bruncinja.Toa e najverojatno od toj specijalniot gel sto go sodrzat pelenite.A sto e najcudno,od can bebe ne se isfrla duri i po 12h nosenje.