1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перница за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 4 мај 2013.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Кога почнавте да користите перница кај бебето? Сум читала дека не смее да се користи пред наполнета годинка, заради опасност од задушување, но веќе чувствувам дека моето има потреба од перница. Уште спие со нас и постојан о сон се движи и се качува на мојата со целото тело (значи не само главата). Па сега се мислам каква да купам, дали ниска некоја само за главчето или отприлика како таа ние што користиме го оглед на тоа што се кашува врз неа со целото тело и спие на стомак).
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Моето бебе има 3 месеци и понекогаш спие на перница. Кога се роди ми рекоа докторите да ја ставам на перница првата недела-две, бидејќи се чисти уште од водата. И така и направив. А сега најчесто ми е на рамно,но кога јаде па ја легнувам си ја легнувам на перница,но онаква мала и ниска, бебешка. До сега сме немале никакви проблеми, па мое мислење е дека веќе вие треба да си воведете пернице.Мало детско, сепак детенцето има годинка,не е мало и сигурно веќе не му е згодно на рамно.Јас неколку ноќи спиев без перница па еве сега сум уште укочена.Мислам дека истото важи и за нив. :*
     
  3. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Моето има перница и е 21 месец но не ја сака,кога да го легнам на неа сам ја трга и пак си лежи на рамно се надевам кога сам ќе си присака ќе си легне на неа,и премногу ми се поти на вратчето кога ќе го ставам а така не се поте можеби и затоа не ја сака,си мислам дека кај секое дете е различно можеб пак треба да се консултирам и со педијатар во врска со тоа,зошто јас не можам да спијам без перница и тоа да ми е тврдичка,но татко ми цел живот спие без перница така да не знам како да гледам на тоа
     
  4. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Ние уште од почетокот сме со перниче со тие бебешките,а му имаме земено и таква ортопетска перничка, си спиеше многу убаво на неа, ама сега дека е топло неможе на неа ми се поти многу дека таа е сунгер, па го ставам само на бебешкото перниче...
     
  5. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мене ме искара патронажната зошто ја ставам на перниче бебушка стари сме веке 20 дена ,ја ставам на рамно да спие во креветче нокно време ама преку ден ја гледам дека мн поубаво се успива кога е легната на перниче ,сеуште се чисти и мислам дека затоа и е подобро на повисоко од друга страна мора да се на рамно легнати затоа што сега им се оформува рбетот ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мојата спие на ептен ниско перниче, колку да се каже дека има перница. Понекогаш заспива до мене на перница ама гледам и пречи по некое време и и' ја вадам.

    Е сега дали и кога треба да се стави повисока перница за спиење?
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Од одма ли им стававте перничиња тие бебешки малите ниски?
    Гледам и овдека поделени мислења...а и што сум чула и читала и по други форуми, те не одма, те после 40 дена, па некој вели и 3 месеци. :?: Човек да незнае што да прави.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од перница, препорачливо е на рамно да спијат. Син ми сеуште спие без перница, иако во креветчето си има мало, ниско перниче. Никогаш главата не му е на него. Едино кога спие со нас, понекогаш спие на мојата перница, ама ретко. Почесто се бута под перницата, па ја тргам да не му смета.
     
  9. Cacush

    Cacush Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Мамички препорачајте ми некоја перница за бебе, јас мака мачам со перници за моето бебе, не мозам да му најдам соодветна сите се расипуваат после перење, имаме 8 месеци. Позззз
     
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie spieme bez pernica od prosta pricina sto mnogu nemirno spieme.Otkako ke zaspie do sabajle gi pravime site mozni rotacii po krevetot. :rofl:
     
  11. MaliotPrinc

    MaliotPrinc Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    16
    Мајки од каде ги набавивте перниците за вашите бебушки ?

    Јас сум во потрага по едно убаво перниче но никако да најдам. Исто така гледам некои мајки и во количките им ставаат меки нежни и прилично големки перничиња, јас моево така без ништо го шетам.
     
  12. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас имам прочитано дека подобро е перничето да се стави под душечето
    Демек така било подобро, ако биде малце подигната едната страна. :^)
    Не знам што да мислам.
    Хммм, и јас не знам дали да користам. Најверојатно ќе и ставам само една тие белите пелени(тетра?).
    да ми биде лесно за чистење ако исповрати.
    Не знам, не знам мајки. Дај пишете,му треба ли воопшто на бебето перница?
     
  13. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Еве ја нашата перница но сега читам дека одма бебињата не се ставаат на неа не е висока ниска е
     

    Прикачени фајлови:

    • 14115.png
      14115.png
      Големина на фајлот:
      48,7 KB
      Прегледи:
      427
  14. MaliotPrinc

    MaliotPrinc Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    16
    mona22 од каде го зема перничево преубаво е, и цена ако може :)
     
  15. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.606
    Допаѓања:
    250.878
    Пол:
    Женски
    Не не му треба перница на бебе, тетра е ок заради бљуцкањето.
    Јас не ставав ништо и сеуште не ставам, ќерка ми ќе полни 2 год за некој ден. Не знам до кога да спие вака само на душек?
     
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Перница не е потребна , моево спиеше на рамно скоро цела година , и до ден денес спие на една ниска мека перница колку да се каже дека не е ептен на рамно .
    Ме интересира какви перничиња имате за вашите деца , да земам и за ова моево дете :$ :$
     
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Кај нас забрането е перница да му се става на бебе до 12 месеци. Се става некоја крпа под душекот од едната страна или има специјални душеци сто се такви со наклон.
     
  18. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Јас имав купено за син ми од Македонка, а ги има и во Стружанка бебешки перничиња, иако тоа не е ни перниче, онака колку да се рече дека има нешто :D
     
  19. MaliotPrinc

    MaliotPrinc Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    16
    Јас сакам за во количката да му земам, го легнувам на прекривката на која лежи а ситнисме во голема количка изгледаме смешно, па сакав нешто шаренко но тешко се наоѓа
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Јас перницата од Jumbo ја земав, ако не се лажам 299ден. беше.