1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го облекувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од sweet.woman, 18 октомври 2011.

  1. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Се проверува на мешето или на грбот, таму ако е топличка, значи супер и е, ако е млака, значи прифатливо е, а, ако е ладна, тогаш треба да си ја облекуваш еден слој плус горе.
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А ноќе на 22 степени што препорачувате за облекување и покривање? Подебелко ќебенце или/
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Цацувче мојава е еден месец и да ти кажам право не се притресувам, па дури жал ми е да ја наоблекувам по горештиниве.
    22 степени за навечер се многу, само во боди со кратки ракавчиња (евентуално и чорапи) и покриено со нешто памучно или само со тетра пелена доволно е. Јас и на пониска температура (15 степени) ја оставам по боди и чорапчиња, покриена со обично ќебенце.
    За преку ден боди без ракави и едни чорапчиња, а доста често ја ладам без чорапи па дури и само по пелени ја оставам на кратки периоди зашто целата ми се нафрла со вруќици.
     
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас само се потресувам преку ноќ да не му е ладно а и кога му менуваш ти памперс, јас во 9 па во 04 00 сабајле ?? Викаат да не се менувало преку ноќ да не настинело ама мора повеќе од 6 саати не држи памперс.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Зависи кој памперс користиш. Кај мене и по 10 и по 12 саати нема проблем. Не се соблака дете ноќе ем да не го настинеш ем да не му кршиш сон.
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Мојава е чистуница, барем така викаат србите :) и ич не трпи гомца на газот, и обично плаче ако не ја пресоблечам одма после тоа.
    Преку ноќ ја пресоблакам пред цицање но само ако е какана, така што и нас ни се фаќаат две пресоблекувања во текот на една ноќ.
    Мојава нема проблем со спиењето, ќе ја пресоблечам, ќе ја надојам и ќе си продолжи со спиење.
     
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    ( Добронамерно ќе се вмешам :$ )
    И на 15 степени по боди само? Да не и студи така? Мислам на возрасен би му било ладно, а пак на бебуле мало сигурно ќе му студи. :worried:

    Ние летните денови ги минуваме по боди со кратки ракави, а кога ни е многу топло облакаме боди без ракави... чорапчиња ставаме само кога ни се студени нозете ама за брзо ги соблекуваме.
    Навечер кога шеткаме низ паркот ја облекувам со комплетчиња кратки панталончиња (нејзе и се под колена :D ) и маички со кратки ракави, но обавезно земам тенко дуксерче и чемперче оти знае да биде многу поладно во паркот.
    Спиеме со боди на кратки ракави и кратки хеланки ( до под колена) и без чорапи, а се покриваме со тенко чаршавче.
    Зависи од пелената но и од тоа колку цица малото, барем кај нас од тоа најмногу зависи.
    Моето бебе цицаше многу често и памперс полневме за 4 до 5 саати, па морав да менувам пелени преку вечерта оти кога и да подзакаснев со менувањето пелената ни пропушташе па целосно се пресоблекувавме (е дури тогаш сонот им се крши :( ) Инаку Памперс користиме.
    Сега малце послабо ми цицка и пелените ни ,,траат,, некој час подолго. Еве вечерва е прва вечер од кога е родена (веќе 2 и пол месеци) јас да не сменам пелена и за среќа да не пропушти.
    Поискусни мајки ми имат казано да и земам број поголеми пелени кои ќе ги користам за навечер, собираат повеќе течност па и ,,траат,, подолго.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас користам Бекутан, и редовно цицаме на 2 саати се буди а и преку ден на 2 саати цица па полна е пелената и ако не ја сменам за пола час до час ќе се измокри скрос и тогаш ќе настине од што претекло а не е соблечено еднаш така ми се деси во првиот месец тогаш менував на секои 2 саати бидејќо беше и какан на секое цицање сега по 3 пати е какан ама мочкан е нон стоп користиме 4 а имаме 7кг. Повеќе од 6 саати мислам дека не издржува пелена па и да не издржува ќе му се направи осип недајбоже од непромена на пелена.Ако сум грешка нека се јави некој.
     
  9. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    ние користиме памперс и до сега не се слуцило да пропушти иако некогаш се случва да биде повејке и од 12 сати ако се заспија синко на сабајле па сни немале проблем ни со осип ни со пропуштање а вејкем и вода си пие и кога му го вадам памперсот на сабајле што е најважно газето е суво
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Епа ете јас ти викам дека мојата и по 12 саати после бањање и ноќе е со една пелена и веќе 7 месеци не и се појавила црвена точка не пак осип. Ниту пак била мокра или настината.
    Секое искуство за себе ама штом е така кај вас менувај си какодо сега.

    Инаку Памперс Премиум користиме.
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да да се е од пелената,за поклон ни дадоа хагис и повеке од два сата не издржува а памперс драј или каре цела нок не и сменувам,инаку преку ден само со памперс и купачи и купив :D а за спиење боди со летни долги гачички.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Preku denot go menuvam na 3-4 saati, koga ke se pokaka odma i go menuvam, ili koga e mnogu mockana (iako mnogu cesto se slucuva posle novata pelena pak da se pokaka) Koga bese pomala i go menev pampersot ednas vo vecerta(ke si cicnese i zaspuvase,.od pricina oti uste bese mnogu mala i nezno) Sega ni traa cela nok. NO preku denot koga kerka mi kaka, gomnencata i odat pozadi na gazenceto i ceeelata ke se pokaka na grbceto. Den preku den se ispokakuva celata i normalno soblekuvanje i mienje. Koristam pampers ama sto ako e pampers mockata stoi, ama kakata ne. :lol:
     
  13. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Мамички моето бебе треба да се роди некаде крај на ноември- почеток на декември, и како што читам многу им облекуваат хулахопчиња тој период... Може ли мало бебе да носи хулахопчиња, нели тие се непријатни за кожата? Или доволно е само дебели шпохозни и боди на долги ракави?
     
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Син ми се роди во јануари и го облекував само со боди со долги ракави и шпикозни. Кога излегувавме надвор му облекував скафандер. Ке проверуваш рачиња ножиња дали му се топли.
     
  15. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас ѕиврички и облакав, никогаш хулахопки. Мене да ме ставиш во нив по цел ден нервен слом ќе добијам, не мало бебе.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Син ми го облекувам во боди и шпилхозни. Понекогаш му облекувам пантолончиња и блузичка, наместо шпилхозни. Почесто му облекувам чорапчиња, а понекогаш хулахопки.
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Имаш памучни хулахопчиња, меки се, и барем нас до сеа не ни ја иритирале кожата.
    Ако не, ќе си го облекуваш слоевито...панталончиња со стапалца, чорапчиња, тренерчиња..
     
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас имам неколку пара тенки пижамчиња за зимово ако не биде ладно за подебели за под тренерчиња хулахопки некако ми се тесни и не се за бебе ако ги продаваат. Читав некаде дека не се препорачува хулахопки за бебе.
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Preku den ja oblakam so trenercinja, corapcinja i bodi na preramki ili kimono. Za spienje tenki pamucni pizamki i bosa.
    Koga izleguvame ako e vo fustance togas i oblakam hulahopki i corapcinja (ne sekogas) i obuvki.
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas na malata obavezno i oblekuvam hulahopki preku den i helancinja, gore bodi po dolgi rakav i bluzicka. Ako uzlezeme samo trenjeka girna i oblekuvam ili potenka jaknicka