ТЕМА: Приспивни песни

Мислење 29 Јун 2012, 00:48

Случајно ми текна за приспивни песни, па решив да отворам тема.
Еве некои песни од мене. Верувам дека бебчињата ќе уживаат. :$ :) :inlove:


http://www.youtube.com/watch?feature=en ... jeBg85JPrI
Последна редакција: April87 на 29 Јун 2012, 00:55; редактирано вкупно 3 пати.
Аватар на корисникот
April87

Сино цветче
 
314228
Мислења: 453
Зачленет: 28 Сеп 2010, 12:41
Amor Vincit Omnia !

Мислење 29 Јун 2012, 00:52

Аватар на корисникот
Sartela

Сино цветче
 
2135
Мислења: 124
Зачленет: 21 Јун 2012, 02:19
Локација: where ever they need me ..(:
Живеј го Животот со полна пареа !!!

Мислење 29 Јун 2012, 00:53

Нема поубава :)

Аватар на корисникот
LaBella

Зелено цветче
 
1027641
Мислења: 974
Зачленет: 06 Ное 2010, 13:19
Слика

Мислење 29 Јун 2012, 08:13

Аватар на корисникот
joelle

Жолто цветче
 
2075991
Мислења: 1044
Зачленет: 25 Авг 2010, 10:31
Локација: here and there
I am a READER not because i don`t have a life but because i choose to have many.

Мислење 03 Јул 2012, 18:01

дајте текст на некоја класична наша песна што им ја пеете пред заспивање
Аватар на корисникот
flowergarden

Жолто цветче
 
32520
Мислења: 1236
Зачленет: 27 Фев 2011, 17:41
Слика

Мислење 03 Јул 2012, 19:35

April87 напиша:Случајно ми текна за приспивни песни, па решив да отворам тема.
Еве некои песни од мене. Верувам дека бебчињата ќе уживаат. :$ :) :inlove:


http://www.youtube.com/watch?feature=en ... jeBg85JPrI

Со оваа на Фишер прајз мојата ќерка заспива пред истекот на втората минута :D
Инаку песните кои јас и ги пеам се момент на инспирација,дури некогаш пеејќи разговарам со син ми :D
Аватар на корисникот
AIT

Зелено цветче
 
15761978
Мислења: 984
Зачленет: 20 Јан 2011, 16:40
Слика
Слика

Мислење 03 Јул 2012, 20:30

MSkorpionka

Жолто цветче
 
39502276
Мислења: 1972
Зачленет: 04 Фев 2011, 16:36
Локација: Плутон

Мислење 03 Јул 2012, 23:09

flowergarden напиша:дајте текст на некоја класична наша песна што им ја пеете пред заспивање

1. Нани ми нани детенце, надвор пее петленце
пее кукурика, тебе ми те вика
рачиња да измиеш, лицето да истриеш

па да бидеш чисто како вчера исто :)
(тоа нани ми нани оригинално е стани ми стани, ама јас го пеев нани)

2. Јас сум деца Црвенкапче ме знете нели
имам капче црвено и чевлички бели
одам често во шумата кај мојата баба
волкот страшен не ме плаши со два остри заба.


3. Фатив едно зајаче, малечко и диво
има кусо опавче и кожувче сиво
морковче му давам јас со мојата рака
тоа знај не се плаши и зелка ми сака.


мелодија сама смисли си :)

Можеш да научиш и некои песнички од детските фестивали
на пр. оваа од "Супер ѕвезда" и` беше омилена на ќерка ми, извини не можам линк да најдам, ама еве го текстот

Кога заспивам слатко, сонот од некаде иде
знам најубава сказна ноќва ќе биде
на ѕвездено перниче пловам кога во сонот си тонам
јас сум мала принцеза додека сонам.
Сонуваме, сонуваме, со ѕвездите танцуваме
сонуваме, сонуваме, во бајките патуваме.


Еве може и оваа песничка како приспивна да се пее само поспоро малку ;)


и секако незаменливата
Во светот на бајките
Аватар на корисникот
lolyta777

Жолто цветче
 
66287383
Мислења: 2339
Зачленет: 12 Јан 2011, 19:54

Мислење 04 Јул 2012, 00:28

Мене ми текнаа едни. Само баш незнам колку се приспивни. :wasntme:

Имам маче шарено,
шарено ем галено.
Прва му е зима,
а долг мустак има.
Фаќа глувци, поганци,
па им вели ајдуци.
Кого в подрум фатам,
опаш ќе му скратам.


Видов едни петлиња,
петлиња со чешлиња,
црни, бели, секакви,
и со гаќи некакви.
Еднаш две-три петлиња,
гаќи што си имаа,
на мегдан се бореа-
гаќи им се скинаа.
Затоа и денеска
секој слуша често,
и за нив да се говори:
„Петле Гаќуресто!“

Ајде, ајде детенце,
летни како петленце,
скокни како еленче,
достасај до веленце,
на веленце бато седи,
играчките ти ги реди.
Тропа, троп..
Тропа, троп..
До два лава,
еден топ,
едно коњче,
едно слонче,
две куклиња,
воз и ѕвонче..
Оп, оп..
Уште малку, стаса
стоп!


Тркалак - долголак!
Јас сум возот голем јас!
Трака - трак! Трака - трак!
Јурам смело и низ мрак!
Трака - трек! Трака - трек!
Не ме плашат, дожд и снег!
Трака Трака - трук! - трук!
Како мене, нема друг.
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Мислење 04 Јул 2012, 00:40

:lol:
Аватар на корисникот
chocolate.chick

Зелено цветче
 
630871
Мислења: 922
Зачленет: 09 Ное 2011, 10:50
Локација: Verona, Italy

Врати се на Бебе

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: hurrem и 12 гости