1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

  1. mtb

    mtb Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    mami4ki ajde kazete gi iskustvata za svoite najmili kako gi nadminavte nervozite so iskaruvanjeto na zapcinjata... kako se spravivte so toa...poz od maja
     
    На Amelie1708 и Monche24 им се допаѓа ова.
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Mojot sin izvadi zabi duri na 11 meseci.
    Od 4 meseci ne spiese i se ligavese i se go nervirase.
    Sekoj zab znaci mesec dena ne spienj enose,cesanje na nepce,ligavenje,nervoza,proliv i tecenje na nos.
    Site ovie simptomi se normalni,ama nemora da znaci.
    Deteto na drugarka mi izvadi zabi bez da osetat tie .
    Ima razlicni sredstva za ublazuvanje na bolka ,ama jas ne mu dadov nisto ,posto sum protiv hemihalii i mora organizmot sam da se izbori so toa,podobro e za deteto.
    Ako ima maka ,mozes da kupis gumicka specijalna za cesanje na zabi i da ja izladis vo frizider pa da mu ja dades na maloto da ja grize.
    Ako nemas takvo nesto i metalno malo lazice ke zavrsi rabota.
    Stavi go laziceto vo frizider 10-tin aminuti i dadi mu go da go grizi.Nadgleduvaj go normalno ,da ne se povredi.
    Poz.i prasaj pak ,ako imas nesto.Sto znam ke ti kazam ;)
     
  3. doctoressa

    doctoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    sin mi ima skoro 5 meseci i postojano se ligavi ,nervozen e ,se sto ke najde stava vo usta...a za gelot- i jas sum protiv hemikalii,mu davam gumicka da se cesa,ne ja podnesuva..ke vidime do koga ke trae ova..kako i da e ,ne e bas prijatno.Sum slusnala i deka ima lancinja od kilibar ,specijalno nameneti za vadenje zapcinja
     
  4. dragana-zagi

    dragana-zagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    kerka mi ko bese bebe izvadi zabi na 5ipol meseci ,i to dvete dole naednas mu izlegoja,mnogu se ligavese i pikase race vo usta nervozno,a sega imam sin 2 meseci i edna nedela ima ,mislam deka i toj rano ke izvadi posto i toj se ligavi mnogu...ke vi kazam ko ke bidi...zdravje!
     
    На Dioora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    kerka mi ima 6 meseci i postojano se ligavi,stava se vo usta sto ke i dojde pri raka.a ako nema nekoja igracka togas racete i se nonstop vo ustata.koga ke i dadam sokce da pie ke mi go grabne siseto i ja griza cuclata napred nervozno,mislis deka da moze ke ja izede.navecer spie nemirno i kenka,a i mnogu e nervozna.neznam dali da ocekuvam da i izniknat zapcinja,nepcata koga ke i gi fanam i se tvrdi,a i ako i go dadam prstot vo ustata go stiska so celata nejzina sila,kako nekoe kuce koga griza,se razbira pred da i go dadam prstot si gi mijam racete,obicno ne go primenuvam ova,ama pedijatarot mi rece da i gi cesam nepcata so prtot.pa sto mislite vie,da ocekuvam li zapcinja i otprilika za kolku vreme bi trebalo da izvadi,spored vase iskustvo??
     
    На Ariva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Da ocekuvaj gi i toa vo skoro vreme. :D Kerka mi bese taka uste od 4ipol meseci i na 5ipol gi izvadi prvite zapcinja. Ke primetis koga ke izleguvaat nepceto ke i bide nababreno kako topce pred da izleze zapceto. pozz
     
  7. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    lugje :D da vi se pofalam,imame zapce!!denes koga stanavme od spienje gledam nesto ivona celo vreme so jaziceto si gi lize nepcata i si vikam cekaj da vidam jas,i koga oppp... nesto grepka i gledam malo belko zapcence dole.a za sreka mnogu lesno pominavme,preku nok go izvadila i toa bes temperaturi i takvi slicni raboti,pu pu pu da ne se podrecam za drugite,ama sega pominavme lesno.pozzzz :lol:
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Da ne znaete od koga i kolku vreme treba da se pie fluonatril za zabite na deteto?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Се почнува од четврти месец бременост, по 1 мг дневно, значи една таблетка, пошто има различни дози, зависно од тоа кој ги зема. Во аптека ќе бараш од 1 мг, и тие се исклучиво за тебе, ако си ти мајката... се пие во тек на цела бременост, и додека се дои, а кога ќе се престане со доење, се продолжува со давање на детето, и тоа многу помали дози. Меѓутоа, таблети на детето да не му се даваат на своја рака, најдобро е прво консултација со стоматолог!
     
  10. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Mene ginekologot mi gi dade koga bev sedmi mesec, po 1mg. i sega dojam i zemam seuste, ama mu solzat ocite na bebeto i ima egzema na liceto , pa da ne e kontraindicirano posto na fluonatrilot pisuva dozi ama za nad 6 mesecno bebe, a moeto e pomalo.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Бебето не го зема директно флуорот, туку преку тебе, преку млекото и обично нема никакви нуспојави... можеби солзењето на очите и егземот се резултат на нешто друго, за тоа најдобро е да отидете на лекар - педијатар, и веројатно ќе се направат испитувања... не верувам дека е од флуонатрилот, ама пак ништо не исклучувам, затоа најдобро е да се консултирате со лекар. Поздрав!
     
  12. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Еден стоматолог, а и еден специјализант на стоматологија ми спомјена дека треба да се направи пауза во земанјето на флуонатрил, ама после колку време не знаеја да ми казат. Или леви доктори биле или незнам што? За егземата претпоставувам да не е од него, посто це сто ми казаа лекарите мацкам, ама не поминува.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Па искрено да ти кажам, сите различно размислуваат... јас кога студирав, нас ни кажуваа дека не треба да се прави пауза, ама секој различно го применува тоа. Како и да е, направи пауза, не земај флуонатрил... и така велиш дека малото има 6 месеци, мислам дека доволно му било... престани со флуонатрил, не мораш ни да го земаш се додека ти трае периодот на доење, без разлика колку ќе биде долго... а кога малку ќе потпорасне детето, и кога ќе почне да јаде секаква храна, можеби од флуонатрил и нема да има потреба...
     
  14. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    КОГА РАСТАТ ПРВИТЕ ЗАБИ

    Возраста на бебето кога ќе се појават првите заби е индивидуална работа и може многу да варира. Во просек првите запчиња се појавуваат на 6-7 месеци, но кај некои бебиња може да се појават и на 3 месеци или на една година. Првите катници најчесто се појавуваат на возраст од 10-14 месци.
    Кај некои бебиња целиот процес поминува брзо и без проблеми, а некои имаат болно искуство. Нема шаблон, кај некои бебиња запчето може да се појави преку ноќ и безболно, а кај некои може да се забележува испакнатина на непцето неколку седмици предходно и тоа да биде пропратено со болка.
    Врз времето во кое ќе се појават забите и начинот на кој ќе биде направено тоа има голема улога наследниот фактор. Ако кај родителите забите се појавиле порано, тогаш е веројатно тоа да се случи и кај бебето.
    Најчесто прво се појавуваат долните предни запчиња, а потоа горните предни. Во просек помеѓу 7 и 9 месеци се појавува уште по еден пар секачи странично.
    Кога ќе наполни 2-3 години, кај детето би требало да ги има сите 20 млечни заби.
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DTM

    DTM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    моето бебуле има 9 месеци и се уште нема запчиња...додека пак моја роднина која има бебенце еден месец постаро од моето има веке 6 запчиња...значи кај сите е индивидуално.Како што прочитав погоре... ако има некаква врска со родителите... мене првото запче ми излегло дури на 1ипол година.да видиме на бебулево мое кога ке му излезе...
     
    На Girl32 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Na kerkami i izlegoa na 7ipol meseci prvite zapcinja a od 4 mesec ligavese mnogu, a jas i maz mi na 4-5 mesec sme gi izvadile zabite taka da koj znae se zavisi od deteto.
     
  17. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Моето прво дете првото запче го изваде на 8 месеци, а второто на 6. На наши пријатели детето прв пат изваде азпчиња на 1 година, и тоа 4 одеднаш.

    Имам читано дека во ретки случаи може детето да се роди со излезено запче.
     
  18. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Моето сонценце извади запче на полни 5 месеци,сега има 8,5 месеци и има цетири запчиња,а денес забелезав дека расне и петото запче. :clap:
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    20
    Моето сега до 23 ке почне 11 месеци, а се уште нема запче. Педијатарот ни велеше уште од 7 месец ќе излезе скоро, а се уште нема. Што знам, и мене ми излегле доцна забите, на година и 6 месеци.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Секое бебе и дете е приказна за себе кога се работи за првите заби. Штом и тебе ти излегле доцна, многу е веројатно и на твоето дете да му излезат подоцна. Ако не излезат до две години, тогаш ќе мора да се види дали има заби во коската, бидејќи има и случаи каде што млечните заби воопшто нема да никнат бидејќи не се формирани во коската. Ама тоа се ретки случаи, така што нема зошто да мислиш. Нема ништо ненормално во тоа што малечкото се' уште нема заби.
     
    На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.