1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Значи има тема за цуцли (лажливки) за или против, ноо не најдов тема за цуцли за хранење, пиење чајче и сл.

    Значи ме интересира со какви цуцли им давате (до)храна на бебчињата, во какви вода а во какви чајче.

    (за постарите бебчиња и сокче)

    Ние започнавме со стаклени шишиња (незнам зошто мене поубави и поиздржливи ми гледаа уште додека бев бремена, па такви купивме)

    Ги одбравме шишињата на BABYNOVA цел комплет овие три
    [​IMG]

    со тоа што имаме различни цуцли на шишињата за млеко за вода и чајче

    цуцла за млеко [​IMG]

    цуцла за чајче и вода [​IMG]

    Земавме и од шишенцата на НУК 3+1 вакви
    [​IMG]

    докупив и цуцла [​IMG]
    ама некако не ми ја сакаше, дали се имаше навикнато на оваа на БејбиНова, или многу му течеше од дупчето незнам (навистина тече повеќе) некако ја баталив, помислив дека можеби е за покасно.
    Сега се мислам да го вратам на оваа на НУК доста сите ми ја фалат, плус ја имаме ни стои така дома, а и скоро 3 месеци сме. Па ќе пробам да му ја променам сега можеби ќе му одговара.

    Е сега, бидејќи веќе сме на 150мл дохрана помислив дека можеби ќе му треба големо шише, па маж ми му купил од 300мл на Бејби Нова пластично (бидејќи приметив дека пластичните повеќе задржуваат топлина, стаклените веднаш се ладат)
    На ова шише цуцлата му е многу чудна,
    (неможам да најдам автентична слика од шишето :doh: )
    слична е, скоро иста како оваа
    [​IMG]
    и пишува дека е против грчеви.
    И пошто мм не се распрашал доволно незнам дали можам да ја користам за млеко (нема форма на брадавица) ил само за вода и чајче.
    Или за млеко сепак ќе мора ја да докупам (бидејќи и се доиме по малку па не сакам да ме одбие заради цуцлата) :)
     
    На bucale му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Nie gi koristime sisnjata na Nuk i sum zadovolna sega za sega ....imame i stakleni i plasticni sisnja ....Pocnav cajce da i davam vo ovaa sise i na toa si ostanavme


    Za mleko i kupiv specijalno stakleno sisence no nekako ne ni odese pa se vrativ pak na istoto kako sto i davam cajce....eve ovaa staklneno go imame

    Cuclite za sisnjata na Nuk se edinstvenite koi kerka mi gi prifati , a cucla lazlivka koristime na baby nova mislam bese ....Neznam zosto ne gi saka na Nuk lazlivkite :(

    HeidiDiWalt poslednata slika sto ja stavi od cuclata i seseto...Mene mi gi preporaca patronaznata bas toj vid na cucli radi cicanjeto neli no nikako ne sakavme da ja fatime.Kupuvav i specijalna lazlivka takva ne ja ni stavi vo usta :)
    Za odbivanjeto neznam sto da ti kazam i mojata cicase i seuste cica od mene a cajce od raganje pie so Nuk cuclite...
     

    Прикачени фајлови:

    На mihael4u и ddevojce им се допаѓа ова.
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ние до 5 и пол - 6 месеци не користевме шишиња и цуцли. Потоа откако почнавме со дохрана за да пие вода купив на Babynova како првото од HeidiDiWalt, сменив неколку цуцли, па чашка со клунче, друго шише со широко грло, па само од чашка, од лажиче, од шише вода Јана директно, се пробав и не сака да пие.
    Пие ретко по некоја голтка, ја плука, многу ретко да испие 10 мл вода, а си јаде убаво и после јадење знае да си цица, изгледа млекото го заменила со вода. :?:
    Јас викам се' знае, ама не знае да пие вода. :lol:
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ние од прв ден па досега користиме се на бејби нова, шишиња пластични, стаклени, цуцли лажачки , чавче за вода, лајчиња , чинивчиња и супер се покажале ;)
    ме интересира дали има поголеми шишиња конкретно пластични , имаме од 250 мл,ама синко навечер кога го допива млакото гледам дека бара уште??
    а на почеток до кај 5м користевме каучукови цуцли, а после почнавме со силиконски, само лажачката ние пак каучукова :)
     
  5. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Mене најмногу ми ги сака маливе на БејбиНова со цуцлите за млеко пиење со форма на дојка (исто на бејбинова)...само кај шишенцата имам проблем што ми се веќе мали, што брзо ја менуваат температурата (бидејќи се стаклени) и најголем проблем ми е што имаат тесен врат па навечер поспана кога станувам да го наранам пола мерица ја истурам надвор од шишето (Мериците на НАН се само малку помали од отворот и ептен треба да внимаваш за да погодиш) :)

    Пробав пак со НУК шишенцето, нема шанси, неможе да пие прасе се прави многу му тече. Јас незнам дали е можно да сум направила грешка кога ја купував цуцлата, оваа што ја купив да е за покасно. Навистина е големо дупчето.

    Значи оваа цуцла е за млеко? Мене тоа ме бунеше цело време, сега на синко му давам чајче од неа да пие.

    Ама и онака не ми е битно веќе бидејќи сношти секна млекарата скроз =( И од сега ќе сме само на дохрана.. ;(
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    јас му ја земав на чико во форма на града од 4+ но не фати шишенце, така да се дохрануваме а сокчиња и водичка на пиеме, само храна и цице :tmi:
     
  7. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас имам ваквo шише. Од ЕнциМенци на попуст го земав. 300 ден+ гратис цуцли за +3 или +6 месеци. Стнадрад цената им е 450ден само за шишето.
    Освен што се епрен квалитетни, овие цуцлу имаат вентил што го испушта воздухот за да не го голта бебето. А мене ми одгвара и на пумпата за одмолзување

    [​IMG]
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Додека да наполни син ми 6 месеци, млеко му давав во стаклено шишенце Chicco. После тоа, почнав да му давам млеко во пластично шишенце Nuby (со рачки). Причина за тоа беше што син ми од 6 месеци почна сам да го држи шишенцето во раце. За да не ги искрши стакленото шишенце, му купив пластично шишенце. Вода и чај му давав во пластично шишенце кое што го купив од Џамбо. Откако наполни 6 месеци, вода му давам во пластично шишенце Baby Nova (со рачки).
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    BabyNova шишенцето го имаме за млеко-ама многу му тече и често се засркнува.
    Па земавме од нук од таа како маjчина града, и со неа супер си се снаогаме.
     
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Почнавме со Нук цуцлите, само тие ги прифаќаше без да се дави, потоа преминавме на беби нова . Калина сеуште не знае д апие од неанатомска цуцла т.е од овалната се пиеме од анатомска силиконска цуцла само за чај со еден отвор а за млеко со друг, шишиња сум користела нук, бејби нова, нуби, чико. а откако наполни една година имам комплет шишиња од џамбо купено само си до купувам цуцли
     
  11. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    ние користиме се од НУК и сум многу задоволна, керка ми убаво ги прифати уште на болница (Плодност-Битола) им даваа прибор од нук и по препорака на сестрите и за дома купивме... и не зажаливме.. ви ги препорачувам..
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Majki mozete li da mi ispratite slika od cucla za sise isto ili slicno kako bradavicata na gradata da znam kako Izgleda cuclata
     
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      13,6 KB
      Прегледи:
      246
    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      29,7 KB
      Прегледи:
      241
    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      8,1 KB
      Прегледи:
      237
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    имам шише од нук..како на сликата(зеленото)..

    цуцлата што беше на шишето ни течи премногу и мн се засркнуваме...ме интересира дали овие цуцли би одговарале за на ова шише или можеби има вакви цуцли од нук?
     

    Прикачени фајлови:

  15. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас овие ги зедов во зегин беа две за 340 денари
    [​IMG]
     
    На Mari* и RHS им се допаѓа ова.
  16. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    многу ми се убавки овије шишенца :( овде нема такви :( штета
     
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    A podobro li e czclute da se kako pupkite na.majkata ili???
     
  18. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    и јас ги користам, ние имаме 5 вакви шишиња, три мали и две големи, и презадоволна сум
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ние за балерината моја го земавме ова шишенце многу е убаво,на цуцличката има и отвор за воздух (нели да не го голта бебето)
    [​IMG]
    И оваа цуцла лажалка силиконска е и со облик на брадавица
    [​IMG]
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Zenski aj mala.pomos.ako moze...barav sisinja.deneska i vidov komplet vo torba na chicco so tri sisinja cucli i cucli lazalki..ama cuclute na sisinjata bea zolti.ne moze da se otvori torbata zapecatena e da gi vidam...ako najdam slika ke vi pustam ama so znam aj upatete me ve molam..